خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1393/01/07 09:52:57
سرویس اقتصادی
آقاجری:

مسئولان ظرفیت های ترانزیتی جنوب کشور را دریابند

نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس گفت: یکی از پارامترهای موٍثر در تحقق اقتصاد مقاومتی، برخورداری از زیرساخت های مناسب حمل و نقل چند وجهی است که باید مورد توجه مسئولان قرارگیرد.
مسئولان ظرفیت های ترانزیتی جنوب کشور را دریابند نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس گفت: یکی از پارامترهای موٍثر در تحقق اقتصاد مقاومتی، برخورداری از زیرساخت های مناسب حمل و نقل چند وجهی است که باید مورد توجه مسئولان قرارگیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/46862.jpg مسئولان,ظرفیت,های,ترانزیتی,جنوب,کشور,را,دریابند Icana

حبیب آقاجری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خانه  ملت بااشاره به اینکه تقویت ناوگان دریایی و ایجاد بنادر جدید بخصوص در جنوب کشور یکی از نیازهای اساسی   است که باید در اولویت برنامه های مسئولان قرار گیرد، گفت: ایران با توجه به همسایگی با کشورهای آسیای میانه و کشورهایی که قبلا جز شوروی سابق بودند و الان هر یک کشور مستقلی هستند، در خصوص ترانزیت کالا موقعیت ویژه ای دارد که باید مورد توجه مسئولان قرارگیرد.

نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای همسایه ایران از یک سو مستقیما به دریا راه ندارند و از سوی دیگر کوتاهترین و امن ترین راه ارتباطی از طریق خشکی را با ایران دارند، افزود: با توجه به دسترسی ما به آب‌های آزاد خلیج فارس، ارزان ترین و امن ترین مسیری است که این کشورهای همسایه می‌توانند با کشورهای خارجی  در خصوص تعاملات تجاری و جا به جایی کالا ارتباط داشته باشند کشور ایران است.

این نماینده مردم در مجلس نهم موقعیت ویژه جغرافیایی ایران و همسایگی با کشورهای آسیای میانه را یک فرصت و نعمت بزرگ عنوان و تصریح کرد: متاسفانه تا به حال از این ظرفیت مهم و درآمد زا به خوبی استفاده نشده است حال اگر مسئولان با برنامه ریزی درست و ایجاد بنادر بتوانند در بحث ترانزیت کالا ازاین موقعیت ویژه استفاده کنند قطعا تحول بزرگی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد.

آقاجری با بیان اینکه شاید توجه به این موقعیت و ظرفیت ویژه  در حد حرف ها و صحبت‌های مسئولان زیاد مشاهده شود، اما در عمل اقدامات قابل قبولی صورت نگرفته است، گفت: ما می‌توانیم با برنامه ریزی بهتر و استفاده درست و بهینه ازاین ظرفیت و فرصت ویژه ارزش افزوده و درآمد بالایی را برای کشور ایجاد کنیم.

نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس بایادآوری سفر رئیس جمهور به خوزستان که اولین سفر استانی دولت یازدهم بود که در سال گذشته انجام گرفت، گفت: در سفر روحانی به خوزستان تنها موضوعی که عنوان شد بحث لای روبی اروند رود با مشارکت و کمک عراق بود و در مورد سیاست های ترانزیتی و ظرفیت های جنوب کشور در این خصوص  خیلی صحبت نشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه خوزستان ویژگی های خاصی دارد، افزود:  تراکم جمعیتی ایران بیشتر سمت غرب کشور است   که با توجه به وجود بنادرامام، ماهشهر، آبادان، خرمشهر، هندی جان در خوزستان، این استان کوتاهترین مسیررا با این نقاط  دارد و این ویژگی جزو امتیازها و ظرفیت های خوزستان است که باید مورد توجه مسئولان قرارگیرد.

آقاجری با اشاره به فاصه کم خوزستان با عراق بواسطه وجود بندرهای امام، ماهشهر و آبادان، تصریح کرد: ظرفیت های بسیاری در خصوص ترانزیت کالا با عراق از طریق این بنادر وجود دارد که در صورت برنامه ریزی درست مسئولان می‌توان از طریق روابط تجاری و ترانزیتی با این کشور درآمدهای بسیاری را ایجاد کرد.

 عضوکمیسیون انرژی مجلس وجود دریا در شمال و جنوب کشور را از ظرفیت های قابل توجه کشور دانست و افزود: می توان از طریق این آب ها و ارتباط با کشورهای همسایه    در راستای ترانزیت کالا، صادرات و واردات اقلام مورد نیاز آنها از این ظرفیت بهره کامل را برد.

این نماینده مردم در مجلس برخورداری از زیرساخت های حمل و نقل چندوجهی  به خصوص در رابطه با ترانزیت کالا را از لازمه های تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: یکی از پارامترهایی مهم و موٍثر در تحقق اقتصاد مقاومتی،  برخورداری از زیرساخت های مناسب حمل و نقل چند وجهی است که باید مورد توجه مسئولان قرارگیرد.

نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس با بیان اینکه در بحث ترانزیت فقط از یک چهارم ظرفیت بندر امام استفاده می شود، افزود: اگر خط آهن بندرامام به تهران و شمال را مقطع کنیم، ظرفیت های این بخش  4 تا 5 برابر توسعه پیدا خواهد کرد.

آقاجری با اشاره به اینکه بندر امام  از نظر ظرفیت اسکله ها و بندرگاه قابلیت های بسیاری  دارد، تصریح کرد: ترانزیت کالا و  جا به جایی ها از این بندر با راه آهن خیلی ارزان تر و ایمن تر و  به صرفه خواهد بود، اما چون این مسیر یک خط بیشتر ندارد، فقط یک چهارم   ظرفیت بندر امام در خصوص جابه جایی و ترانزیت  کالا مورد استفاده قرار می گیرد .

نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس  شورای اسلامی بر استفاده مطلوب از ظرفیت‌ها داخلی  مطابق با سیاست های اقتصاد مقاومتی، تاکید کرد و گفت: یکی از این ظرفیت ها، بحث ترانزیت کالا با استفاده از حمل و نقل چند وجهی و فراهم کردن زیرساخت های لازم در این راستا است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet