هدر موبایل
1392/12/23 12:05:42
سرویس سیاسی
محمد صادقی:

24سئوال از وزرا در نوبت‌کاری صحن علنی/برخی سئوالات اقتصادی و سیاست‌خارجی تکراری است

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه ۲۴ سئوال از وزرا در نوبت کاری صحن علنی مجلس قرار دارد، گفت:برخی سئوالات اقتصادی و سیاست‌خارجی تکراری است.
24سئوال از وزرا در نوبت‌کاری صحن علنی/برخی سئوالات اقتصادی و سیاست‌خارجی تکراری است عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه 24 سئوال از وزرا در نوبت کاری صحن علنی مجلس قرار دارد، گفت:برخی سئوالات اقتصادی و سیاست‌خارجی تکراری است. https://cdn.icana.ir/d/019/57798.jpg 24سئوال,از,وزرا,در,نوبت‌کاری,صحن,علنی/برخی,سئوالات,اقتصادی,و,سیاست‌خارجی,تکراری,است Icana

شاهین محمد صادقی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، گفت: طبق قانون اساسی و آئین‌نامه داخلی، سئوال از مسئولان اجرایی کشور حق نمایندگان و سازوکار اصلی نظارت مجلس است.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:  با صحبت نماینده سئوال کننده و وزیر در هیات رئیسه مجلس حداقل 50درصد از سئوالات منتفی می شود.

وی با اشاره به دلایل تعدد سئوالات نمایندگان از وزرا، ادامه داد: برخی سئوالات از وزرا به ویژه در مورد سیاست خارجی و حوزه اقتصاد تکراری است که این بیشتر به دلیل دغدغه‌های نمایندگان است، که چندین نماینده یک سئوال مشابه را از یک وزیر داشته باشند، که این خود در کثرت سئوالات از مسئولان اجرایی کشور تاثیر دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه بسیاری از وزرا همکاری لازم را با مجلس درباره پاسخ‌گویی به سئوالات نمایندگان دارند، افزود: در مواردی همکاری مناسبی با نمایندگان دیده نمی شود و وزیر وقت لازم را برای پاسخ دهی به سئوالات و ابهامات نمی گذارد که این باعث افزایش تعداد سئوالات می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مجلس با بیان اینکه طبق آئین نامه داخلی مجلس قرار گرفتن سئوال از وزرا در دستور کار صحن علنی مجلس سازوکار خاص خود را دارد، گفت: نمایندگان ابتدا باید سئوال خود را تقدیم هیات رئیسه کنند تا برای بررسی به کمیسیون ارجاع شود و اگر نماینده از پاسخ‌های وزیر مربوطه قانع نشد به هیات رئیسه ارجاع داده می‌شود تا اعلام وصول شود.

محمدصادقی، تصریح کرد: اگر سئوال منطقه‌ای تشخیص داده شود، وزیرو نماینده سئوال کننده در جلسه‌ای بایکدیگر برای رفع آن مشکل گفت‌وگو می‌کنند ولی اگر سئوال ملی تشخیص داده شود در نوبت کاری صحن علنی قرار می‌گیرد.

 وی ادامه داد: طبق آئین‌نامه داخلی مجلس هر هفته یک یا دو سوال از وزرا در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: تاکنون 24 سئوال از وزرای دولت یازدهم در مجلس اعلام وصول شده و در نوبت کاری صحن علنی قرار گرفته است.

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به جو حاکم در مجلس برای استیضاح تعدادی از وزرای دولت یازدهم، بیان کرد: همواره در دولت‌های مختلف وزرای که جو عمومی به نفع آنها نیست، زمزمه‌های برای استیضاح آنها وجود دارد، اما تاکنون درخواست استیضاحی به هیات رئیسه ارجاع نشده و حداقل درسال 92 مجلس جلسه استیضاحی نخواهد داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet