هدر موبایل
1392/12/23 09:35:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فراز و نشیب های گازی بین ایران و ترکیه؛

رویای ترکیه برای بازی با بلیط ایران در بازارهای انرژی اروپا

داستان تازه ای نیست. گلایه ترکیه از ایران و شکایت به دیوان عالی دادگستری بین المللی بر این مبنا که ایران گاز خود را کم می فروشد و گران.
رویای ترکیه برای بازی با بلیط ایران در بازارهای انرژی اروپا داستان تازه ای نیست. گلایه ترکیه از ایران و شکایت به دیوان عالی دادگستری بین المللی بر این مبنا که ایران گاز خود را کم می فروشد و گران. https://cdn.icana.ir/d/019/46526.jpg رویای,ترکیه,برای,بازی,با,بلیط,ایران,در,بازارهای,انرژی,اروپا Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی جمهوریت: داستان تازه ای نیست. گلایه ترکیه از ایران و شکایت به دیوان عالی دادگستری بین المللی بر این مبنا که ایران گاز خود را کم می فروشد و گران. در فصل سرد به خصوص در پی افت فشار گاز این انتقادها فشار بیش تری می گیرد. مهم ترین شریک گازی ایران سه ماه پیش از ایران شکایت کرد و هنوز رای دادگاه اعلام نشده است. این در حالی است که با وجود این اختلافات بر سر قیمت و حجم گاز صادراتی ایران به ترکیه منابع وزارت نفت اعلام کرده اند که براساس پیشنهاد ترک‌ها مذاکره‌هایی برای افزایش حجم صادرات گاز ایران از ١٠ به ٢٠ میلیارد مترمکعب انجام شده که در صورت توافق حجم صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه تا دو برابر افزایش خواهد یافت. سوال اینجاست. با وجود نارضایتی و هیاهوی ترکیه در خصوص گران فروشی و کم فروشی چرا انکارا به سمت افزایش میزان قرار داد خود با ایران گام بر می دارد. به نظر می رسد تنش بین روسیه و اروپا و سایه ای از مسائل اوکراین بر سر فروش گاز روسیه به اروپا رخ خواهد ترک ها را در پی تدوین سناریویی برای جایگزینی خود به جای روسیه فرو برده است. اما و اگر ها البته بسیار زیاد است. روسیه می داند که با قطع فروش گاز خود به اروپا در تامین منابع مالی دچار مشکل می شود. اروپا می داند سرمای جدی بدون منابع گازی روسیه در راه است. در بین تمامی این دلهره ها اما ترک ها می خواهند رخی به دنیا و منطقه به خصوص به تزارهای مدرن نشان دهند. در این بین نیز گویا خواب بازی با بلیط ایران را می بینند. ابتدای  یک سال میلادی از گران فروشی و کم فروشی شکایت می کنند و در سال میلادی بعدی صحبت از افزایش میران و ارقام در قراردادها می کنند. اقدامی که به تعبیر حسین امیری خامکانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس تلاشی برای استفاده از شرایط تحریمی ایران و بازی کردن با بلیط ایران برای عرض اندام در بازارهای انرژی است.

امیری خامکانی:اگر ترکیه دنبال صادرات گاز ایران به اروپا است باید در قراردادهای صادرات گاز ایران لحاظ کند

                     
حسین امیری خامکانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار جمهوریت در این خصوص می گوید: ترکیه با خرید گاز مازاد بر نیاز خود از ایران به دنبال اهداف صادراتی و جا باز کردن در بازار انرژی اروپا است .

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود:صادرات انرژی به هر کشوری برای کشور صادر کننده، می تواند اهرم اقتصادی و سیاسی باشد، اما با وجود این که ما صادرات گاز به اروپا را در اهداف خودمان داریم، این امکان در حال حاضر نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: اگر ترکیه می‌خواهد گاز را از ایران بخرد و به کشورهای دیگر صادر کند این موضوع باید در قراردادهای صادرات گاز ایران لحاظ شود چرا که دیگر دوره بازی کاردن با بلیط ایران بدون هیچ هزینه ای گذشته است.
 

                   
 

نجابت:ترکیه گاز خریداری کرده از ایران را بفروشد خلافی انجام نداده است

حسین نجابت، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جمهوریت در خصوص شکایت ترکیه از ایران در خصوص کم فروشی و گران فروشی گفت: گاهی ما با مشکل جدی  در زمستان برای تامین گاز برخورد می کنیم و فشار گاز صادراتی در این میان کم و زیاد می شود و این مسئله عجیب و دور از ذهنی نیست و سابقه دارد بنابراین طرح مسئله کم فر.شی به خاطر افت فشار در زمستان بی معنا است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: ترکیه ادعای خود در خصوص شکایت از ایران را روی مسئله قیمت گازی که از ایران می خرد مطرح کرده است در صورتی که ما با قیمتی در حال فروش به ترکیه هستیم که در قرارداد لحاظ شده است.

نجابت تصریح کرد: ترکیه مدعی است که نرخ منطقه ای کم تر است اما این مسئله فرقی برای ما ندارد چرا که ترکیه باید بر اساس قراردادی که با ایران منعقد کرده است پول پرداخت کند و از اساس این مسئله برای ترکیه قابل پیگیری نیست.

وی تاکید کرد: آیا ترکیه گازی را می خرد صادر می کند البته این امکان برای ترکیه است و اگر ترکیه در حال انجام چنین کاری است یا تصمیم دارد در ابعاد وسیع تر این کار را انجام دهد ،خلافی نیز صورت نمی گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس هم چنین گفت: ما فروشنده گاز هستیم و باید ببینیم می خواهیم به چه کسی و با چه قیمتی گاز بفروشیم و نباید به دنبال این باشیم که ترکیه بعد از خرید از ما چه می کند./

پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet