هدر موبایل
1392/12/23 13:51:03
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رویای خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس; باید ! نباید ! شاید!

خصوصی شدن سرخابی ها; از سدهای مالی تا حواشی امنیتی

واقعیت این است که با وجود الزام قانونی که در این خصوص در بودجه سال ۹۳ صورت گرفته است باید پذیرفت بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس مساله‌ای نیست که راحت از کنار آن بتوان گذشت یا بدون تحقیق و ضمانت کافی در اختیار افراد گذاشت حتی اگر این فرد یا افراد از پیشکسوتان پرسپولیس یا استقلال باشند.
خصوصی شدن سرخابی ها; از سدهای مالی تا حواشی امنیتی واقعیت این است که با وجود الزام قانونی که در این خصوص در بودجه سال 93 صورت گرفته است باید پذیرفت بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس مساله‌ای نیست که راحت از کنار آن بتوان گذشت یا بدون تحقیق و ضمانت کافی در اختیار افراد گذاشت حتی اگر این فرد یا افراد از پیشکسوتان پرسپولیس یا استقلال باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/57102.jpg خصوصی,شدن,سرخابی,ها;,از,سدهای,مالی,تا,حواشی,امنیتی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی جمهوریت: مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال 93 تاکید کرد که تا پایان سال 93 دو باشگاه فوتبال استقلال و پرسپولیس باید خصوص شوند به این معنی که باید به بخش خصوصی واگذار شوند. رویای خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس البته ریشه در سال های قبل دارد. رویایی که هر سال بحث و جدل بر سر آن می شد اما باز به سال اتی موکول می شد. در این بین موافقان این داستان معتقد هستند که واگذاری این دو باشگاه مشکلات مدیریتی و مالی فعلی این دو باشگاه را رفع کرده و منجر به تعالی و رشد ان ها می شود. مخالفان اما استدلال های دیگری دارند.

واقعیت این است که با وجود الزام قانونی که در این خصوص در بودجه سال 93 صورت گرفته است باید پذیرفت بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس مساله‌ای نیست که راحت از کنار آن بتوان گذشت یا بدون تحقیق و ضمانت کافی در اختیار افراد گذاشت حتی اگر این فرد یا افراد از پیشکسوتان پرسپولیس یا استقلال باشند. بد نیست از یاد نبریم بابک زنجانی بزرگ ترین متخلف و بدهکار نفتی به دولت در سال گذشته و سال قبل از آن مهم ترین کاندید برای خرید باشگاه پرسپولیس بود.

عده ای در این بین معتقد هستند دو باشگاه متعلق به مردم و هواداران است و حتی واگذاری بخشی از آن می‌تواند تبعات بدی برای فوتبال و این دو باشگاه داشته باشد. در حقیقت طرفداران پر و پا قرص واگذاری به بخش خصوصی درصدد حل مشکلات این دو تیم هستند اما آیا واقعا تضمین محکمی وجود دارد که این دو باشگاه درصورت واگذاری از این شرایط خارج شوند؟

تجربه تلخ واگذاری استقلال به یک وزارتخانه هنوز در ذهن‌ها باقی است و اگر چنین واگذاری مجددا برای دو تیم تکرار شود چه کسی پاسخگو خواهد بود؟در طول همه این سال‌ها پرسپولیس و استقلال از مبحث خصوصی‌سازی ضربه دیدند و به‌صورت تجربی و آزمون و خطا پیش رفتند.

به‌نظر می‌رسد آنچه حالا می‌تواند قبل از خصوصی‌سازی که تحقق آن چندان نیز راحت به نظر نمی رسد، به این دو باشگاه کمک کند، بحث ساختارسازی است. حتی با مشخص نشدن مالکیت این دو باشگاه می‌توان با ایجاد یک ساختار مستحکم و اصولی از پتانسیل و قابلیت‌های این دو باشگاه به خوبی بهره گرفت.

در این بین بسیاری از کارشناسان فوتبال انتخاب هیات مدیره قوی و باثبات را اولین راه برای برون‌رفت از مشکلات این دو تیم در نظر گرفت و حتی اداره و هدایت این دو باشگاه به صورت انتخاب هیاتی از اقشار مختلف می‌تواند تا فراهم شدن زمینه‌های واگذاری به بخش خصوصی، کمکی برای این دو باشگاه باشد.

بی‌ثباتی، تغییر و تحولات زیاد، دخالت افراد غیرمسوول، حاشیه‌سازی‌های بی‌مورد، عدم نظارت درست، عدم ارزیابی عملکردها، همه و همه که از عوامل واقعی ناکامی این دو باشگاه است در سایه واگذاری به دست فراموشی سپرده شده است که اگر حتی بدون واگذاری بتوان این عوامل را از این دو باشگاه دور کرد، می‌توان امیدوار بود که ضمن تقویت این دو تیم و باشگاه، از ظرفیت‌های بی‌نهایت آنها در جهت پیشرفت فوتبال نیز بهره برد.

در این بین محمد پنجعلی، سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را در شرایطفعلی نادرست می داند.

چندی پیش نیز یکی از سایت های خبری نظرسنجی را در بین مردم برگزار کرد که بر اساس بیش ترین آمار- حدود 76 درصد- مردم معتقد بودند که سهام این دو باشگاه باید در بورس عرضه شود . بعد از ان عده بسیار کم تری- حدود 9.1 درصد – واگذاری تیم به پیشکسوتان و حدود 9 درصد نیز واگذاری تیم به شبه دولتی را راهکار مناسبی دانسته و حدود 5 درصد نیز موافق واگذاری این دو باشگاه به پیمانکاران بودند.

اما فراکسیون ورزش مجلس نگاه مثبتی به کل مقوله خصوصی سازی این دو باشگاه دارد. البته این نگاه مثبت درگیر اما و اگرهایی نیز هست.به نظر می رسد فراکسیون ورزش با این استدلال که این دو باشگاه سودده نیستند عرضه ان ها در بورس را چندان ممکن و منطقس نمی داند.

                

نجف نژاد: مشکلات باید رفع شود بعد خصوصی سازی صورت گیرد/شتابزدگی آفت واگذاری استقلال و پرسپولیس می شود

مقداد نجف نژاد، رییس فراکسیون ورزش مجلس نهم درباره واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی به خبرنگار جمهوریت گفت: مهم ترین بحث در واگذاری این دو باشگاه مسئله دوری از شتابزدگی در واگذاری این دو باشگاه است چرا که  در حال حاضر در شرایط این باشگاه ها مشکلات و نقص‌هایی وجود دارد که باید این مشکلات رفع شود.

نماینده مردم بابلسر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: ورزش هم مانند همه حوزه های دیگر اعم از اقتصاد یا فرهنگ باید به بخش خصوصی واگذار شود  و این مسئله در قانون بودجه سال 93 نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

نجف نژاد هم چنین تصریح کرد: دولت قادر به پرداخت هزینه‌های پرسپولیس و استقلال نیست بنابراین به نفع هر دو باشگاه است که به بخش خصوصی واگذار شوند.
وی ادامه داد: زمانی که  دولت نمی تواند هزینه‌های این دو باشگاه را پرداخت کند چه نفعی در دولتی مانده ان ها است.

پروسه قیمت گذاری و واگذاری استقلال و پرسپولیس تفاوتی ندارد

 نجف نژاد در خصوص پروسه قیمت گذاری برای استقلال و پرسپولیس گفت: برنامه‌ای که برای واگذاری باشگاه‌ پرسپولیس درنظر گرفته می‌شود برای استقلال نیز قابلیت اجرایی دارد و این‌گونه نیست که باشگاه پرسپولیس با قیمت بالاتری نسبت به باشگاه استقلال به فروش برسد.

وی تاکید کرد: تا این لحظه پروسه قیمت‌گذاری انجام نشده و نمی توان از قیمت نهایی واگذاری این دو باشگاه حرفز زد کما این که این اقدام نیازمند کار کارشناسی است.

استقلال و پرسپولیس سودده نیستند که بورسی شوند/ نظر مجلس انجام مزایده است

نجف نژاد در خصوص پیشنهاد عرضه سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال در سهام گفت: این دو باشگاه شرایط ماندن در بورس را ندارند زیرا شرکت‌های سودآور در بورس واگذار می‌شوند اما این دو باشگاه سودآوری نیستند.

رییس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس در بودجه سال 93 مصوب کرد تا باشگاه پرسپولیس و استقلال به صورت مزایده به بخش خصوصی واگذار شوند.

در این بین اعضای دیگر فراکسیون ورزش مجلس بر لزوم  دوری از جوسازی ها و حاشیه های روانی در مورد واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی تاکید دارند .

                

سیدهادی حسینی، نایب رییس فراکسیون ورزش مجلس تاکید دارد که طرح مباحثی هم چون مسائل امنیتی در خصوص واگذاری این دو باشگاه فوتبال تلاش و رویکردی از جانب عده ای خاص است که در دولتی ماندن این دو باشگاه منافعشان تامین می شود

حسینی: نان عده در خصوصی نشدن استقلال و پرسپولیس است/ برچسب امنیتی زدن روی واگذاری استقلال و پرسپولیس منطق ندارد

سید هادی حسینی، نایب رییس فراکسیون ورزش مجلس در گفت و گو با خبرنگار جمهوریت در خصوص واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی می گوید:نگاهی در جامعه وجود دارد مبنی بر این که  که تیم استقلال و پرسپولیس جنبه ملی دارند و باید به این تیم‌ها نگاه خاص و کلان داشت اما این دست از مسائل بهانه هایی برای تامین مالی عده ای خاص است .

نماینده مردم قائم شهر؛جویبار؛سوادکوه و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب در خصوص طرح برخی از مسائل امنیتی در مورد خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس گفت:هیچ تیمی مسأله امنیتی ندارد و این حرف ها برای جوسازی و ممانعت از انجام صحیح کارها است چرا که متاسفانه نان عده ای در این است که بخش خصوصی در کشور فعال نشود و مثلا این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار نشود.

وی ادامه داد: باید به  باشگا‌ها یکسری حقوقی دارند که در تمام دنیا نیز این مسئله باب است به طور مثال باید از راه‌های آن پرداخت حق پخش است و صدا و سیما باید این پول را به باشگاه ها بپردازد.

حسینی در پاسخ به اینکه تا کنون چه کارهایی در راستای خصوصی‌سازی شده است، گفت: واگذاری این دو باشگاه باید با صرف وقت و دقت باشد تا در این واگذاری‌ها اجحافی‌ صورت نگیرد.

نایب رییس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت تا پایان سال 93 وقت دارد تا این دو  باشگا‌ه را  به بخش  خصوصی واگذار کند  اما تا  پایان شش ماه نخست سال ببینیم که اقدام در خوری در این خصوص انجام نشده مجلس برای تسریع در کارها وارد عمل می شود.

               

تابش:بستر خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس در دولت خاتمی مهیا شده بود

محمد رضا تابش، عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار جمهوریت در خصوص خصوصی شدن سرخابی ها گفت: فراکسیون ورزش کمیته های مختلفی دارد و بسیاری از این مسائل در کمیته فوتبال پیگیری می شود اما من تاکید دارم که فراکسیون ورزش نباید دخالت در اجرا داشته باشد و از ابتدا نیز خظ مشی فراکسیون این بود که در مسائل اجرایی ورزش دخالتی نکنیم و تنها رویکرد نظارتی بداشته باشیم.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود:خصوصی سازی از زمان دولت خاتمی بستر واگذاری استقلال و پرسپولیس فراهم شد و در آن زمان حتی قانون اصل 44 قانون اساسی نیز هنوز به تصویب نرسیده بود و با توجه به تصویب این قانون در شرایط فعالی فضای بهتری نیز برای تحقق این امر ایجاد شده است.

تابش تصریح کرد:این واگذاری می تواند از طریق بورس باشد اما باید ترازهای سالانه بررسی شود و اگر این دو باشگاه زیان ده باشند امکان واگذاری ان ها در بورس نیست.

عضو فراکسیون ورزش مجلس تصریح کرد:بهترین راهکار سودده کردن باشگاه ها و واگذاری ان ها در بورس است تا هواداران و دوست داران یک باشگاه صاحبان حقیقی آن باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet