هدر موبایل
1392/12/24 15:04:08
سرویس اقتصادی
علی پور:

اقتصاد مقاومتی با استفاده از استعدادهای بومی محقق می شود/پرهیز از نسخه برداری غربی

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: الگویی در اقتصاد، کشور را به پیشرفت خواهد رساند که براساس مدل بومی کشور باشد و الگوی اقتصاد مقاومتی بهترین الگو است.
اقتصاد مقاومتی با استفاده از استعدادهای بومی محقق می شود/پرهیز از نسخه برداری غربی عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: الگویی در اقتصاد، کشور را به پیشرفت خواهد رساند که براساس مدل بومی کشور باشد و الگوی اقتصاد مقاومتی بهترین الگو است. https://cdn.icana.ir/d/019/43187.jpg اقتصاد,مقاومتی,با,استفاده,از,استعدادهای,بومی,محقق,می,شود/پرهیز,از,نسخه,برداری,غربی Icana

کمال علی پور درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت درباره راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: تحولات جدید در حوزه رشد و توسعه اقتصادی کشورها نشان داده، که تغییرات بنیادین در اقتصاد و افزایش ظرفیت های تولیدی اعم از ظرفیت های فیزیکی، انسانی و اجتماعی و مهمتر از همه ایجاد تحولات بنیادین در نهادهای اجتماعی بدون یک الگوی بومی و درونزا که همگام با ویژگی های جغرافیایی، فرهنگی، دینی و سایر ظرفیت های یک کشور باشد، امکان پذیر نخواهد بود.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: می توان عنوان کرد که اقتصاد منحصربه فرد است بنابراین الگوی پیشرفت خاص خود را دارد که از آن می توان به الگوی بومی پیشرفت تعبیر کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در اتخاذ الگوی توسعه اقتصادی باید از تقلید و نسخه برداری پرهیز کرد و از نسخه مناسب اقتصاد آن سرزمین پیروی کرد، این نکته ما را همگام با بیانات مقام معظم رهبری به این اصل اساسی رهنمون ساخته است که "پیشرفت برای همه کشورها و همه جوامع عالم، یک الگوی واحد ندارد.

علی پور ادامه داد: باید توجه داشت پیشرفت یک معنای مطلق ندارد، پیشرفت در کشور با شرایط تاریخی و جغرافیایی و همچنین با اوضاع سرزمینی، وضع ملت، آداب، فرهنگ و میراث کشور ارتباط دارد بنابراین الگوی ویژه خود را دارد که باید آن الگو را پیدا کرد.

وی ادامه داد: الگویی در اقتصاد، کشور را به پیشرفت خواهد رساند که براساس مدل بومی کشور باشد.

علی پور گفت: پرهیز از تقلید و نسخه برداری از الگوهای رشد و توسعه غربی ما را به سمت یک الگوی بومی و درونزا یعنی "اقتصاد مقاومتی" سوق داده است که بدون تردید اجرایی شدن دقیق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، کشور را در مواجهه با تنگناها و شوک های غیر قابل پیش بینی مصون نگه خواهد داشت.

این نماینده مردم درمجلس نهم ادامه داد: بیانات مقام معظم رهبری زمینه ساز، چارچوب روش شناسی جدیدی شده است که براساس آن الگوی بومی و علمی برآمده که از فرهنگ انقلابی و اسلامی برگرفته شده که همان اقتصاد مقاومتی است و باید مسیر تدوین، تنظیم و برنامه ریزی قرار بگیرد.

علی پور گفت: اساسا اقتصاد مقاومتی دارای مؤلفه های تشخیص، کنترل و بی اثر کردن حوزه های فشار؛ تبدیل چنین فشارهایی به فرصت، کاهش وابستگی خارجی و تلاش برای خوداتکایی است.

وی ادامه داد: ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص های مقاومتی اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله، و با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون زا، پیشرو و برون گرا توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، در قالب الگوهای بلند مدت و کوتاه مدت قابل تبیین بوده که در هر کدام از این افق ها این سیاست ها دارای 5 الزام می باشند.

علی پورتشریح کرد: در کوتاه مدت الزامات اقتصاد مقاومتی مربوط به برنامه ها و امور اجرایی کشور در زمینه های حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی، مدیریت مصرف، استفاده حداکثری از زمان و منابع و  امکانات و حرکت براساس برنامه است.

وی درباره الزمات بلندمدت اقتصاد مقاومتی گفت: الزامات این سیاست ها در بلند مدت به دنبال اصلاح نظام اقتصادی کشور می باشد که عبارتند ازتکیه بر مردم، مقاوم بودن اقتصاد، اقتصاد دانش بنیان، کاهش وابستگی به نفت و تبیین دانشگاهی و آکادمیک اقتصاد مقاومتی است.

علی پور افزود: اصول اساسی چون تأمین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، محور قرار دادن رشد بهره وری در اقتصاد، سهم بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید، اصلاح و تقویت همه جانبه نظام مالی کشور، افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی، صرفه جویی در هزینه های عمومی کشور است.

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی بدون تردید اقتصاد ایران را در برابر تهدیدها مقاوم کرده و شاهد تحولاتی شگرف در زمینه های کارآفرینی، مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی، توانمندسازی نیروی کار، رقابت پذیری اقتصاد، اشتغال و بهره وری، شاخص های عدالت اجتماعی خواهیم بود.

علی پور گفت: البته در راستای ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چند نکته اساسی وجود دارد که اولا تمامی اهداف و چشم اندازهای مطرح شده به صورت مفصل و دقیق برای مردم تشریح شده بنابراین اطلاع رسانی های لازم قبل و حین اجرای این سیاست ها باید انجام شود، به نحوی که مردم در اجرای این سیاست ها کمال همکاری و اهتمام را بعمل آورند چرا که اجرایی ساختن هر سیاستی بدون همکاری مردم بدون تردید موثر واقع نخواهد شد.

وی افزود: به منظور حسن نظارت بر اصول اقتصاد مقاومتی باید تمامی اهداف در قالبی مفصل تر تشریح شود و اهداف به صورت کمی طراحی و برنامه ریزی شوند.

علی پور ادامه داد: اهرم های نظارتی دقیق برای اجرای دقیق این اهداف طراحی شده اندیشیده شود چرا که تجربه سال ها و دهه های گذشته نشان داد عاملی که بیش هر عامل دیگر موجب عدم دستیابی به افق های طراحی شده بوده است، فقدان اهرم نظارتی معنی دار است.

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآورشد: باید عملکرد دولت و سایر قوای اجرایی در موضوع  اقتصاد مقاومتی هماهنگ باشد و نکته دیگر اینکه همگامی برنامه های بودجه ای دولت با سیاست های ابلاغی باید به صورت شفاف تبیین شود چرا که برنامه های بودجه ای دولت و به طور خاص عملکرد بخش عمومی در موفقیت سیاست های ابلاغی نقش محوری را ایفا خواهد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet