هدر موبایل
1392/12/24 12:39:36
سرویس دیگر رسانه‌ها_

بی توجهی مسئولان، بازار میوه شب عید را به دلالان داد

با نزدیک شدن به پایان سال میوه شب عید و تهیه آن تبدیل به یکی از دغدغه های مردم شده است از یک سو دولت با ممنوع کردن واردات میوه قصد حمایت از تولید کننده های داخلی را داشت و از سوی دیگر دلالان با سو استفاده از موقعیت پیش آمده و با انبار کردن میوه کنترل بازار میوه آخر سال را در دست گرفتند.
بی توجهی مسئولان، بازار میوه شب عید را به دلالان داد با نزدیک شدن به پایان سال میوه شب عید و تهیه آن تبدیل به یکی از دغدغه های مردم شده است از یک سو دولت با ممنوع کردن واردات میوه قصد حمایت از تولید کننده های داخلی را داشت و از سوی دیگر دلالان با سو استفاده از موقعیت پیش آمده و با انبار کردن میوه کنترل بازار میوه آخر سال را در دست گرفتند. https://cdn.icana.ir/d/019/44030.jpg بی,توجهی,مسئولان،,بازار,میوه,شب,عید,را,به,دلالان,داد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از تابناک؛با نزدیک شدن به پایان سال میوه شب عید و تهیه آن تبدیل به یکی از دغدغه های مردم  شده است از یک سو دولت با ممنوع کردن واردات میوه قصد حمایت از تولید کننده های داخلی را داشت و از سوی دیگر دلالان با سو استفاده از موقعیت پیش آمده و با انبار کردن میوه و کنترل بازار آخر سال را در دست گرفتند.

 قیمتهای سر به  فلک کشیده ای که هر چه به پایان سال نزدک تر می شویم به مبلغ آنها افزوده می شود و از وعده دولت برای تامین میوه شب عید نیز خبری به گوش نمی رسد،  این در حالی است که دولت از دو ماه پیش به صورت مرتب خبر از انبار کردن میوه برای روزهای پایان سال می داد.

درهمین باره محمد تقی توکلی،نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی گفت: شب عید یکی از مناسبت‌های بزرگ کشور ماست که مصرف میوه بالا می‌رود و چون تقاضا بالا می‌رود، امکان دارد جو روانی برای افزایش قیمت محصولات ایجاد شود. منتهی ما نباید اجازه دهیم که دلالان و یا کسانی که خود را برای شب عید آماده کرده‌اند از این زمینه برای سودجویی استفاده کنند.

توکلی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید خود را به شدت تجهیز و خیال مردم را راحت کنند همچنین نظارت خوبی داشته باشد تا توزیع با برنامه و براساس نیازهای هر منطقه انجام شود. اگر مدیریت و نظارت خوبی اعمال شود و همچنین آموزشی نیز برای کسبه برای چگونگی ارتباط با مردم برگزار شود، مشکل ایجاد نخواهد شد چون دولت هم برای مدیریت، آمادگی دارد و اعلام کرده است که مشکلی برای تامین میوه شب عید ندارد به همین دلیل مشکل در اینجا این است که کارگزاران و ناظرین کارشان را خوب انجام دهند که اگر این اتفاق بیفتد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خطاب به مسئولان تاکید کرد که اگر نظارت کافی روی نحوه توزیع میوه شب عید وجود نداشته باشد، ممکن است با همان مشکلات، گرانی‌ها و آشفتگی‌هایی که در سال‌های قبل وجود داشت مواجه شویم.

وی افزود: مسئولین باید پای کار حضور داشته باشند. این مسئولین باید جلساتی با صنوف و بازار داشته باشند تا این مساله مدیریت و کنترل شود.

همچنین ناصر صالحی نسب، با اشاره به تعهدات وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در خصوص ذخیره سازی کافی و تامین میوه و آجیل شب عید مردم، افزود: با توجه به اینکه ذخیره سازی میوه مصرفی مردم انجام شده است،  تنشها و آشفتگی قیمت در بازار نباید رخ می داد.

نماینده دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی ورود جدی دستگاه های نظارتی برای کنترل بازار شب عید را ضروری خواند و گفت: انتظار می رود  دستگاه های نظارتی مانند سازمان تعزیرات حکومتی در این بازه زمانی که نوسانات بازار و تفاوت قیمت ها بسیار زیاد است حرکتی کند،  نه اینکه بعد از پشت سر گذاشتن نوروز که بازار آرامش نسبی  پیداکرد تازه شروع به فعالیت کنند.

عضوکمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس  با تاکید بر اینکه این کمیسیون در راستا ضرورت نظارت و کنترل بازارهم برنامه می خواهد و هم از مسئولان مربوطه به دلیل نابسامانی ها و گرانی بازار میوه و آجیل توضیح می خواهد، گفت:  وزارت جهاد کشاورزی و صنعت معدن و تجارت باید برای کنترل بازار و جلوگیری از افزایش نامتعارف قیمت ها برنامه میان مدت داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه حمایت از تولیدکنندگان و حقوق مصرف کنندگان، افزود: باید وزارت جهاد کشاورزی و صنعت معدن و تجارت ظرفیت ذخیره سازی میوه ها  در انبار را ظرف 2 تا 3 سال  افزایش دهد تا از این طریق از بخش کشاورزی و تولید حمایت شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه میزان تقاضا در آستانه نوروز افزایش می یابد، تصریح کرد: در حالی که میوه های موجود در بازار فصل زمستان کیفیت پایین تری دارند مشاهده می شود قیمت ها به شدت افزایش یافته و مردم هر ساله در آستانه نوروز با این موضوع مواجه هستند و گله مندند.

عضوکمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به زیاده خواهی فروشندگان و عرضه کنندگان میوه در بازار گفت:  در کشورهای خارجی عرضه کنندگان  به سود 6 درصد قانع اند اما در کشور ما به سود 50 و حتی 100 درصدی هم راضی نمی شوند که ساماندهی این حوزه به فرهنگ سازی هم نیاز دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet