خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1393/01/12 10:26:26
سرویس بین الملل
رحماندوست:

اسد در انتخابات مرداد93سوریه رئیس‌جمهور می‌ماند/ بی‌طرفی اخضر ابراهیمی نقض شد

عضو هیأت رئیسه گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه با اشاره به برگزاری نشست ژنو۲،‌ گفت: ‌اخضر ابراهیمی جایگاه بین‌المللی خود را در نظر نگرفت و بی‌طرفی‌اش را نقض کرد.
اسد در انتخابات مرداد93سوریه رئیس‌جمهور می‌ماند/ بی‌طرفی اخضر ابراهیمی نقض شد عضو هیأت رئیسه گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه با اشاره به برگزاری نشست ژنو2،‌ گفت: ‌اخضر ابراهیمی جایگاه بین‌المللی خود را در نظر نگرفت و بی‌طرفی‌اش را نقض کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/43765.jpg اسد,در,انتخابات,مرداد93سوریه,رئیس‌جمهور,می‌ماند/,بی‌طرفی,اخضر,ابراهیمی,نقض,شد Icana

مجتبی رحماندوست در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه در حال حاضر در سوریه چیزی به نام معارضانی مشخص در برابر دولت وجود ندارد، گفت: حتی وقتی می خواستند  کرسی نمایندگی سوریه در سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب یا دیگر مجامع بین المللی را به معارضان بدهند، نمی دانستند به چه تشکل یا گروهی این نمایندگی را واگذار کنند که در نتیجه این فرآیند متوقف شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر بخواهیم کسانی که الآن در سوریه با دولت می جنگند را معارض بدانیم، کسانی هستند که با خود نیز درگیری دارند و میان‌شان جنگ های خونین جاری است،‌ ادامه داد: ضمن اینکه این افراد تروریست هستند و با شاخص ها و استانداردهای جهانی اوپوزیسیون، بسیار فاصله دارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اگر هر یک از گروه های درگیر در سوریه را معارض بدانیم،‌ گروه دیگر نیز مدعی نمایندگی مخالفان بودن را دارد، افزود: در جریان همین نشست ژنو 2 نیز نماینده دولت سوریه به‌حق خواهان بحث درباره ریشه کن کردن تروریسم در وهله اول بود چون این کار می توانست از کشتار بیشتر مردم بی دفاع و زنان و کودکان جلوگیری کند؛ اما مخالفان دولت، می خواستند نخست درباره تشکیل دولت انتقالی و کم و کیف آن بحث شود؛ اما مسأله اینجاست که انتقال دولت به کدام فرد یا گروه؟

وی با بیان اینکه متأسفانه اخضر ابراهیمی جایگاه بین المللی خود را در نظر نگرفت و معین کرد که مباحث روز نخست نشست ژنو2 به مبارزه با تروریسم و روز دوم به مبحث دولت انتقالی اختصاص یابد، تصریح کرد: در همه نشست های بین المللی در خصوص سوریه، ابتدا باید به گفت‌وگو در خصوص مبارزه با تروریسم پرداخته شود و وقتی بحث به سرانجام رسید درباره دیگر مسائل مرتبط با سوریه بعد از پایان کشتارها،‌ بحث کرد.

عضو هیأت رئیسه گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه گفت: اگر بحث تروریسم به سرانجام برسد، ‌قطعا کسانی که محکوم می شوند همان کسانی هستند که خواهان تشکیل دولت انتقالی‌اند؛ ‌بنابراین باوجود معضلی به نام تروریسم در سوریه، دیگر جایی برای مذاکره در خصوص تشکیل دولت انتقالی نمی ماند.

عضو هیأت پارلمانی ایران در دیدار با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، در خصوص وقایع سال جاری میلادی در این کشور و برگزاری انتخابات ریاست جموری، تصریح کرد: به نظر من بشار اسد در صورت کاندیداتوری در انتخابات 2014 سوریه که در هفته نخست مرداد ماه 93 برگزار خواهد شد، با کسب بیشترین آراء، رئیس جمهور قانونی سوریه باقی می ماند؛ ضمن اینکه خود بشار نیز بنای کاندیداتوری را دارد.

وی با بیان اینکه دمشق مصمم است انتخابات را در زمان مقرر قانونی برگزار کند،‌ گفت: اگر این اتفاق بیفتد و اسد رئیس جمهور سوریه بماند، ‌دهان منتقدان، مخالفان دولت و به خصوص آمریکایی ها و صهیونیست ها بسته می شود و وجود دموکراسی در سوریه به اثبات می رسد.

رحماندوست سپس به نکته‌ای درباره نشست ژنو2 اشاره کرد و با تأکید بر حقوقی بودن استدلالات نماینده دولت مرکزی دمشق در نشست ژنو2، تصریح کرد: نماینده سوریه در این اجلاس به خوبی اثبات کرد که اگر تروریسم در سوریه از بین برود و کشورهای حامی آنها دست از حمایت از تروریست‌ها بردارند، می توان به راحتی درباره آینده سوریه تصمیم گیری کرد.

به گفته عضو هیأت رئیسه گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه،‌ اخضر ابراهیمی از معارضان خواست تا آنها هم استدلالات حقوقی خود را ارائه کنند که آنها هیچ پاسخی در برابر سخنان نماینده دولت سوریه نداشتند؛ اما متأسفانه در این لحظه ابراهیمی با کمال تعجب، با مساکین خواندن معارضان که بر اساس این قاعده،‌ شایسته داشتن جایگاه هستند، خواهان واگذاری جایگاهی شایسته به مخالفان دولت شد و با این کار خود، بی‌طرفی‌اش را نقض کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet