هدر موبایل
1386/06/28 13:53:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

دانشیار:‌ دولت برای جذب و نگهداری دانشمندان از هرجای جهان اقدام نماید

دانشیار پیشنهاد داد: دولت نسبت به جذب و نگهداری دانشمندان علوم مختلف از هرجای جهان با اولویت دانشمندان ایران و مسلمان اقدام نماید.

کمال دانشیار،‌ اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: کشور ایران به گواه تاریخ پرافتخار و تمدن درخشان ایرانی در قبل و بعد از اسلام توانایی تبدیل شدن به یک الگوی پیشرفته توسعه و تمدن همراه با عدالت را دارد. اما برای رسیدن به این امر مهم و حیاتی می‌بایست ابتداء مشکلات داخلی خود را حل و دردها و رنجهای مردم خود را کاهش دهد و روح معنویت و آرامش و آسودگی خاطر را در کل کشور گسترش داده و رفاه و آزادیهای مشروع و قانونی را توسعه بخشیده و عدالت واقعی را در کلیه امور خود برقرار نماید.

وی افزود: اهداف والا و جهانشمول اسلام برای سعادت کل جوامع در طول کل تاریخ بشری است و در مقطع کنونی تاریخ بشر، جامعه 7 میلیاردی جهانی را شامل می‌شود که 5/1 میلیارد آن مسلمان و 70 میلیون نفر ایرانی هستند. بنابراین برنامه‌ریزان ایران اسلامی می‌بایست به استفاده از علوم و فرهنگ همه جوامع بشری در جهت پیشرفت ایران اسلامی توجه خاص مبذول دارند و با همه عواملی که مانع استفاده از علوم و انسانهای دانشمند و کارآمد غیروابسته از هر قوم و ملیتی که باشند مبارزه نمایند و برای استفاده از علم و تخصص دانشمندان جهان و بالاخص ایران در علوم مختلف برنامه‌ریزیهای لازم را انجام دهند تا همچون گذشته پرافتخار این ملت تلفیق نبوغ ایرانی با تجارب بشری در سایه‌ معنویت اسلام و نورانیت قرآن جهان را از گنجینه‌های دانش و توصیه‌های مادی و معنوی برخوردار نماید و ایران و ایرانی را بعنوان الگویی شایسته پیشرفت و تمدن به جهان معرفی نماید.

نماینده بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان ادامه داد: باتوجه به مقدمه ذکر شده چند پیشنهاد را در این راستا مطرح می‌کنم.

وی در تشریح اولین پیشنهاد خود گفت: متأسفانه تعصب‌های بی‌مورد و فرصت‌طلبی‌های زیرکانه عده‌ای برای عدم استفاده از نظرات دانشمندان و متخصصان علوم مختلف در بعضی عرصه‌های علمی، مدیریتی و اقتصادی عامل اصلی عدم توسعه ایران عزیز است بنابراین لازم است دولت نسبت به جذب و نگهداری دانشمندان علوم مختلف از هرجای جهان با اولویت دانشمندان ایران و مسلمان اقدام نماید و چون تعداد این افراد محدود و بازدهی آنها فراوان می‌باشد، هزینه چندانی برای جذب و نگهداری این نیروها پرداخت نخواهدشد.

دانشیار در ارتباط با دومین پیشنهاد خود گفت: توسعه اقتصادی در سایه امنیت منطقه‌ای و اطمینان به آرامش و صلح صورت می‌گیرد. بنابراین انعقاد پیمان صلح دائمی بین ایران و کشورهای منطقه یک ضرورت است که در سایه آن فتنه‌های مستکبران و همگرایی کشورهای همسایه بیشتر و امنیت اقتصادی برقرار می‌گردد.

وی طرح تفکر منحصر به فرد شیعه در مورد جنگ و دفاع که شامل این اصل مترقی است که شیعه حمله و  ابتدا به جنگ را در زمان غیرمعصوم حرام اعلام نموده‌است و فقط به بحث دفاع و دفع حمله اعتقاد دارد، بصورت یک قانون در سازمان ملل متحد را به عنوان سومین پیشنهاد خود مطرح کرد و این اقدام را باعث روشن‌شدن افکار ملتهای جهان و باطل‌شدن تبلیغات سوء قدرتهای جهانی علیه اسلام دانست.

نماینده ماهشهر چهارمین پیشنهاد خود را اینگونه مطرح کرد که بجای برخی فشارهای بی‌مورد و محدودیتهای غیرلازم و بی‌نتیجه که باعث بدبینی افراد و کمک به ایجاد سوژه برای تبلیغات سوء علیه احکام نورانی اسلام می‌شود، تلاش کنیم تا زمینه‌های اجرای احکام اسلام به سهولت و سرعت فراهم شود و مردم برای انجام ابتدایی‌ترین و ضروری‌ترین احکام دینشان مجبور به تحمل مشقات فراوان نگردند. وی افزود: آنگاه خواهیم دید که این مردم عاملترین انسان به احکام دینشان هستند.

تشکیل ستاد جدیدی تحت عنوان شناسایی مبارزه با سوء تدبیرها در کنار ستاد مبارزه با سوء استفاده‌ها پنجمین پیشنهادی بود که کمال دانشیار در نطق پیش از دستور خود از آن سخن گفت. به گفت وی سوء تدبیرها هزاران برابر سوء استفاده‌ها به این کشور و ملت خسارت وارد کرده است که برخی از آنها جبران ناپذیر می‌باشد.

دانشیار با بیان اینکه بوش رئیس‌جمهور آمریکا یک جنایتکار جنگی است، به عنوان ششمین و آخرین پیشنهاد خود گفت: لازم است و پیشنهاد می‌شود همه خانواده شهداء و خسارت‌دیدگان جنگ در افغانستان و در عراق و در همه کشورها شکایت و مدارک خود را به دادگاه بین‌المللی ارسال کنند تا زمینه محاکمه این جنایتکار جنگی هرچه زودتر فراهم گردد.

دانشیار در ادامه نطق پیش از دستور خود به بیان مشکلات حوزه انتخابیه خود پرداخت.

وی گفت:  سوء تدبیرها در استان خوزستان و بخصوص حوزه انتخابیه اینجانب شهرستانهای بندرماهشهر، بندرهندیجان، بندر امام و امیدیه و جایگان باعث نارضایتی مردم شده است. مردم فداکار این استان خسارت ناشی از دفاع مقدس را پرداخته و همچنان وفادار هستند و در جهت اهداف الهی انقلاب آماده فداکاری می‌باشند. اما عدم جبران خسارات مادی و معنوی دفاع مقدس همراه با عدم توسعه و ناامنی‌های مختلف، فرار سرمایه‌ها و مغزها باعث بیکاری گسترده، فقر و گرانی و کمی درآمد مردم این خطه زرخیز گشته است. البته احداث طرحهای عظیم در خوزستان، احداث سدها، طرحهای زهکشی و آبیاری و پتروشیمی و احداث جاده‌ها و هزاران طرح کوچک و بزرگ دیگر، توسط دولت محترم قابل تقدیر می‌باشد اما بعلت تأخیر در تکمیل پروژه‌ها، وجود کمبودهای فراوان مشکلات گذشته، مردم شیرینی این طرحها را کمتر احساس می‌کنند و توزیع ناعادلانه سهمیه‌بندی بنزین بعلت گرمای زیاد این منطقه و لزوم استفاده از کولر در خودروها در این منطقه و همچنین کمبود وسایل نقلیه عمومی در شهر و روستا از جمله نارضایتی مردم استان می‌باشد.

نماینده ماهشهر ادامه داد: با تشکر از زحمات دولتمردان عزیز در خوزستان اکیداً درخواست می‌کنم در جهت تحقق مصوبات سفر دولت به خوزستان عنایت ویژه مبذول گردد، تشکیل کمیته ویژه حل مشکلات خوزستان و تفیذ اختیارات وزیران به مدیرانی استانی با هدف تسریع در حل مشکلات مردم کار بسیار خوب دولت عزیز است که باید بطور جدی اجرایی شود، زیرا این تفیذ اختیار درصورت وجود مدیران شایسته و لایق چهره استان را تغییر و محرومیت‌ها را با سرعت بیشتری برطرف خواهدکرد. همچنین این امر باعث ایجاد اشتغال با احداث طرحهای گسترده توسط بخش غیردولتی خواهدشد.

به گفته این نماینده استان خوزستان،‌ این استان استعداد سالی 20 میلیارد دلار معادل 20 هزار میلیارد تومان جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را دارد که این امر سودی دوبرابر و اشتغالی قابل توجه را بهمراه خواهدداشت.

دانشیار در پایان ابراز امیدواری کرد در سایه امر مهم جذب سرمایه‌گذاریهای داخلی و خارجی و رفع موانع سرمایه‌گذاریها با ایجاد معاونت رفع موانع سرمایه‌گذاری در ریاست جمهوری ، ایران عزیز بخصوص خوزستان قهرمان و محروم به پیشرفتی که لیاقت آنرا دارد، دست یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet