خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1393/01/17 09:27:16
سرویس صحن
لاریجانی در نطق پیش از دستور مطرح کرد:

کارنامه سیاه غرب در زمینه دمکراسی / قطعنامه پارلمان اروپا سیاسی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم سال ۹۳ سال ارتقای فرهنگی و اقتصادی باشد.
کارنامه سیاه غرب در زمینه دمکراسی / قطعنامه پارلمان اروپا سیاسی است رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم سال 93 سال ارتقای فرهنگی و اقتصادی باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/65390.jpg کارنامه,سیاه,غرب,در,زمینه,دمکراسی,/,قطعنامه,پارلمان,اروپا,سیاسی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 17 فروردین) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور ضمن تبریک سال نو به نمایندگان و ملت شریف ایران گفت: امیدوارم آغاز سال 93 که مصادف با ایام شهادت حضرت فاطمه (س) بود، سال مشهون از ارتقاء معنوی و فرهنگی و پیشرفت اقتصادی برای مردم شریف ایران باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عناوینی که رهبر فرزانه انقلاب در پیام نوروزی بدان اشارت داشتند و تاکیداتی که حضرتشان در بیانات ابتدای سال ابراز نمودند نتیجه ارزیابی دقیق شرایط کشور و بیان مسیری روشن برای سامان بخشی به اداره بهتر حوزه اقتصاد، فرهنگ و مدیریت کشور بود که البته در گذشته نیز بر مولفه های آن موضوعات تاکید  داشتند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در ملاقات با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، اهمیت توسعه فرهنگی کشور در  ابعاد مختلف را متذکر شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رهبر انقلاب در اواخر سال گذشته با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و تبیین آن در جلسات، دیگر مسئولیت مهم همه ارکان کشور و فعالان اقتصادی در این برهه از زمان را بیان نمودند.

لاریجانی تاکیدکرد: همه این مسائل حکایت از دغدغه هایی دارد که کشورمان با بافت جوان جمعیتی که سرمایه ای ارزشمند است و تحصیلات گسترده و منابع متنوع خدادادی از نفت و گاز و معادن و موقعیت ژئوپلتیک برجسته و فرهنگ فراگیر اسلامی چگونه می‌تواند از مدیریت مبتکرانه برخوردار شود تا از سرمایه های مادی و معنوی کشور به درستی استفاده شده،‌ نیروها به هدر نرفته و در یک جمله کشور خوب ودرست اداره شود تا به اهداف سند چشم انداز نائل شویم.

رئیس قوه قانونگذاری با بیان اینکه نگاهی به وضعیت اقتصادی کشور و چالش‌های پیش رو نشان می دهد که این دغدغه، دغدغه ای اصیل و محوری برای کشور است ادامه داد: نه تنها ملت ما انتظار اصلاح مسیر اداره کشور را دارد، بلکه چشمان مسلمانان روشن ضمیر و آگاه در سایر کشورها که نگاه مترقی انقلاب را جان بخش حرکت‌های اصلاحی در کشور خود می‌دانند نیز منتظر شنیدن پیشرفت های اقتصادی ایران اسلامی است.

وی با بیان اینکه مسلمانان دیگر کشورها ایران را تکیه گاه اسلام ناب محمدی (ص) و پناه گاه مستضعفان می‌دانند تاکید کرد: اینجاست که باید گفت ماموریت سیاست مداران و مدیران امروز، ماموریتی سرنوشت ساز است .

لاریجانی با اشاره به نگاه طبیبانه رهبر معظم انقلاب که کلید رازگشا را در مدیریت جهادی می‌دانند که قصد دارند با همه وجود این ماموریت تاریخی را بر دوش حمل کند، تصریح کرد: این مدیریت، فرهنگ را فرع توسعه نمی‌داند؛ بلکه متن توسعه قرار می‌دهد و توانمندسازی فرهنگی و ارتقا معنوی غایت اصلی کار قرار می‌گیرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه توسعه مادی و اقتصادی که باید بر پیکره هر چه گسترده تر ملت بنا شود و در این موقعیت زمانی بسیار مهم است، باید غایت وسیله ای محسوب شود، گفت: این همان نقطه ای است که چارچوب اندیشگی ملی ما را از نظامات مومیایی شده مدرنیته جهان غرب متفاوت می‌کند.

لاریجانی در پایان مباحث خود در خصوص شعار سال تاکید کرد: قطعا اهمیت این امر چنان است که لازم است از اندیشه همکاران در نطقها و پیشنهادهای عزیزان کرارا بهره مند شویم و انشاء الله در فرصت های آینده مجال کافی در طرح مطالب در این باب حاصل خواهد شد. از امروز مجلس با استفاده از نظرات مسئولان دولتی و بحث های درونی خود کار را در این زمینه آغاز می‌کند.

 

امر به معروف و نهی از منکر باید پایه تفکر اصلاحی مستمر جامعه قرار گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در نطق پیش از  دستور صحن علنی امروز مجلس به نکته دیگری که به دلیل همین مکانت فرهنگ در تئوری پیشرفت اهمیت دارد اشاره و تصریح کرد: این نکته موضوع امر به معروف و نهی از منکر است که باید پایه تفکر اصلاحی مستمر جامعه قرار گیرد و پذیرفت این اصل که اصلی مهم و اثرگذار در جامعه ماست جایگاه خود را نیافته، حال آنکه نماد مسئولیت مشترک ‌آحاد مختلف ملت در این اصل قرار دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در ایام ابتدایی سال خبر رحلت عزیزی را در این راه شنیدیم افزود: این ضایعه غم انگیز خبر از عدم توفیق برخورد با افراد شرور در جامعه را دارد و بنده بارها این خطر را متذکر شدم و در جلسات مختلف، برخورد جدی تر با اینگونه طغیان گری را مطرح کردم.

لاریجانی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر در بستر جامعه ای رخ می‌دهد که خود از آرامش و اصلاح برخوردار باشد، تصریح کرد: ابتدا باید شرارت سرکوب شود تا زمینه تعامل فرهنگی برای اصلاح فراهم شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه تصور می‌کنم باید قانون برخورد با اینگونه افراد اصلاح شود و مجازات اینگونه شرارت ها در برابر انجام تکلیف امر به معروف و نهی از منکر سنگین تر از مجازات معمولی تدوین شود تاکید کرد: از کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می‌خواهم هر چه سریعتر با مشورت قوه قضائیه در قوانین این بخش تجدید نظر کرده و برای تصویب به مجلس ارائه کند.

 

قطعنامه اخیر پارلمان اروپا بیانیه‌ای سیاسی بیش نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: مسئله بعدی موضوع قطعنامه اخیر پارلمان اروپاست که در واقع بیانیه‌ای سیاسی بیش نیست چه از نظر نحوه تنظیم مطالب و چه از نظر جایگاه نمادین پارلمان اروپا که نفوذی در اجرا ندارد.

وی با بیان اینکه نگاه تبلیغاتی در این بیانیه کاملا مسلط بر سایر شئون آن است، گفت: اعضای پارلمان اروپا در این بیانیه با جملات پرطمطراق تلاش کردند سیاست منفی تحمیق را بر خود روا دارند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه نوعی پریشان گویی در این متن انشاگونه دیده می‌شود، به بخش‌هایی از این بیانیه اشاره و تصریح کرد: از طرفی در این بیانیه از توافق هسته‌ای و بیانیه ژنو استقبال می شود و استمرار توافق طرف ها را خواستار است و راه حل مسئله هسته ای را صرفا در حل مسالمت آمیز آن می‌داند و امیدوار به پیشرفت در مذاکرات برای دستیابی به مناسبات سازنده بین ایران و اتحادیه اروپا در مسائل مهم منطقه ای نظیر بحران سوریه و مبارزه با تروریست است و از شورای اروپا می‌خواهد بهبود روابط دو جانبه را به انتقال فن آوری، همکاری در محیط زیست، برنامه ریزی توسعه زیرساخت‌ها و همکاری‌های پزشکی و سلامت و گسترش تجارت با ایران، تبادل دانشجو و هنرمند و استقلال بیشتر در سیاستگذاری اتحادیه اروپا در قبال ایران تسری می‌دهد و ضمنا در نظر دارد در حوزه همکاری‌های منطقه ای از نفوذ ایران در حل بحران سوریه بهره جوید تا این همکاری بیشتر ایران با اتحادیه اروپا به ثبات منطقه مدد رساند و ضمنا دامنه این همکاری ها در افغانستان و مبارزه با تروریسم را گسترش دهد.

لاریجانی افزود: از طرفی دیگر با چنین انتظاراتی به طرح مطالب مداخله جویانه در حوزه امور دموکراتیک داخلی کشور، انتخابات، حقوق بشر، حقوق زنان و افکار منحط جنسی پرداخته و مسائلی را مطرح می‌کنند که نشان می‌دهد از سرزمین اوهام، آرزوهای متناقض را یک جا جمع کرده‌اند.

رئیس مجلس افزود: هیچ عاقلی که قصد این گونه همکاری های گسترده در مسائل هسته ای ، منطقه ای‌ و تکنولوژیک با کشوری را دارد که به دلیل اهمیت و به قول خودشان دارای جوان ترین جمعیت جهان است آیا این گونه حرفه های سخیف و بی پایه را مطرح می‌کند؟

وی ادامه داد: آیا این گونه رفتارها میان مایگی و پریشان گویی را نشان نمی‌دهد؟ آیا به اینگونه رفتار، سیاست گفته می‌شود؟ شاید همان سیاستی است که به قول یکی از سیاستمداران اروپایی در مرداب ها عمل می‌کند.

 

اعضای پارلمان اروپا دچار تنگی تفکر شده است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس نهم، به بررسی بخش دیگری از بیانیه پارلمان اروپا درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخت و گفت: این عبارت عجیب و غریب درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران که آمده است: "مطابق استانداردهای دموکراتیکی که اتحادیه اروپا برایش ارزش قائل است برگزار نشده"، به نظر می‌رسد اعضای پارلمان اروپا دچار تنگی تفکر شده و باورشان شده که خود استانداردهای مترقی در انتخابات دارند.

وی با بیان اینکه این حال آنان انسان را به یاد سخن پاسگال بروکنر می‌اندازد که گفت جامعه غربی مومیایی و منجمد شده و زیر بار مدح و ثنای خود به معنای واقعی کلمه خفه شده است، تصریح کرد: ما تردیدی ندارم که استانداردهای انتخابی و دموکراسی غرب را نمی‌پذیریم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ما هرگز نمی‌پذیریم و مجال حضور نمی‌دهیم که کاندیداهای ریاست جمهوری یا مقامات عالی کشور دچار بیماری هرزگی شده و به جای حل مسائل کشور به عیاشی بپردازند، ادامه داد: ما اینگونه رفتار که رجال سیاسی و احزاب با زد و بند از برخی حکمرانان دیکتاتورعربی پول بگیرند تا مثلا در انتخابات استفاده کنند را فضاحت دموکراسی می‌دانیم.

رئیس مجلس نهم با بیان اینکه ما این سیستم دموکراسی فرسوده و بیمار را نمی پذیریم، تاکید کرد: به قول یکی از متفکران غربی گروههای ذی نفع و لابی‌ها به طور مستقیم مجالس قانونگذاری را در غرب فاسد کرده اند و از طریق رشوه دادن و دامن زدن به سازوکارهای حامی پرورانه، ابزارهای جدیدی خلق کرده اند که به ظاهر کاملا قانونی، قانون گذاران را در تصرف و کنترل خود بگیرند .

وی با اشاره به برخی گروههای لابی گر در آمریکا، افزود: به طور مثال انفجار گروههای لابی گر فقط در واشنگتن شگفت آور است در سال 1971 حداقل 175 شرکت لابی گر ثبت شده در آن جا وجود داشت و ده سال بعد این رقم در واشنگتن به 2500 شرکت رسید و تا سال 2009 تعداد این شرکتها به 13 هزار و 700 شرکت لابی گر رسید که سالانه 3 و نیم میلیارد دلار هزینه آنهاست.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با تاکید بر اینکه ما هیچ انگیزه ای برای تقلید از چنین دموکراسی و استانداردهای معیوب آن نداریم، افزود: بلکه این نوع دموکراسی را غاصب صلاحیت دموکراسی دانسته که جذابیت خود را از دست داده و دچار افسردگی دموکراتیک شده است.

لاریجانی با بیان اینکه نتیجه چنین دموکراسی واژگون شده ای، جهان پرماجرا و فروپاشیده امروز است، گفت: به خصوص شنیدن شعار مبارزه با تروریسم از چنین دموکراسی بی واقعیتی گوش‌خراش است.

وی با بیان اینکه غرب در این زمینه کارنامه سیاهی دارد به تعداد کشته های دو جنگ جهانی اشاره و تصریح کرد: فقط در قرن بیستم که غرب دو جنگ جهانی را به راه انداخت، تعداد کشته ها بیشتر از 39 قرن گذشته تاریخ تمدنی جهان بوده است.

رئیس نهاد قانونگذاری با طرح این سوال که آیا غرب با چنین سیمایی، نگران حقوق بشر و مبارزه با تروریسم است به پارلمان اروپا هشدار داد و افزود: ما با صراحت به شما اعلام می‌کنیم که غرب با چنین ساختاری جوهر و جنم مبارزه با تروریسم را ندارد کما اینکه در دهه اخیر نیز شاهد آدم کشی های وحشیانه در عراق و افغانستان بوده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی نظرات متفکران غربی و صداهایی که از برخی سیاست مداران شنیده می‌شود این تصور را ایجاد می‌کرد که غرب در حال فهم برخی اشکالات ساختاری خود شده است، تصریح کرد: اما این بیانیه نشان داد که نویسندگان آن، حداقل برخی تاملات متفکران خود را نیز ملاحظه نکرده اند که به فرهنگ ملت ما خرده می‌گیرند که چرا قاچاقچی مواد مخدر را اعدام می‌کنند؛ یا درباره حقوق زنان و یا سایر وجوه و یا ادیان ساختگی، مسیر حرکت ملت ایران را مخالف استانداردهای خود دانسته اند.

 

تفکر اسلامی دارای نظام حقوقی بسیار فراگیری است

وی با بیان اینکه طرح سطحی اینگونه مباحث اگر خیلی حسن ظن داشته باشیم، نوعی کج خلقی دموکراتیک است گفت: خیلی روشن است که تفکر اسلامی دارای نظام حقوقی بسیار فراگیری است که حاصل تلاش های بی نظیر 14 قرن علمای بزرگ است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه نظام حقوقی اسلامی دارای اصول و قواعد مشخصی است و طبعا با  اصول حقوقی غرب متفاوت است، تصریح کرد: علم و دانش را که با مصوبه پارلمان اروپا نمی‌توان محکوم و منهدم کرد.

وی با بیان اینکه اگر علمای شما در علم حقوق توانمندی مباحثه با دانشمندان فقهی و حقوقی ما را ندارند، باید با آنها مذاکره کنند تا شاید قله‌های رفیع تری از رشد عقلی را مشاهده کنن،د ادامه داد: در این صورت است که به قول یکی از رجال غربی می توانند از فراز قله ها، دشتها را بهتر بشناسند.

رئیس مجلس با بیان اینکه اگر صد بار بیانیه بدهید که همجنس بازان بتوانند آزادانه ازدواج کنند، جز تنفر در ملت ایران نسبت به فرهنگ غرب چیزی برای خود دست و پا نمی‌کنید، گفت: این یک علو فکری نیست که خرافات و شیطان پرستی را مورد حمایت قرار می‌دهید.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه اینجا محل نزاع دو مکتب فکری است به سخنی از شهید مطهری اشاره و تصریح کرد: به قول شهید مطهری ما آزادی بیان و فکر را برای رشد عقلی ضروری می‌دانیم نه آزادی هر گونه عقیده مثل بت پرستی و یا سایر جزم اندیشی‌ها.

لاریجانی با بیان اینکه اگر قرار باشد چنین مبانی غلطی را بر فرض که استاندارد شما باشد، بپذیریم گفت: آن گاه چه پاسخی به نهضت محمدی (ص) بدهیم؟؛ چرا که پیامبر آن حرکت خود را در مبارزه با بت پرستی آغاز کرده است.

وی خطاب به اعضای پارلمان اروپا گفت: شما مرز آزادی را امنیت و یا عدم آزادی دیگران قرار داده‌اید در حالیکه ما این اصل را ناکافی و نارس دانسته و مرز آزادی را عدم تخریب سایر ارزش‌ها همچون معنویت ، رشد معنوی و رشد ذوقی می‌دانیم.

رئیس نهاد قانونگذاری رئیس نهاد قانون گذاری مجدداً با مخاطب قرار دادن غربی ها و اعضای پارلمان اروپا تصریح کرد: شما که مدعی مکتب پلورالیستی هستید با چه استدلالی تلاش می‌کنید سایر جوامع را تحت فشار سرکوب گرایانه تفکر خود قرار دهید که با قطعنامه و بیانیه و پروپاگاندا می‌خواهید استاندارد فکری شما را بپذیرند.

 وی با بیان اینکه مگر مقصد دموکراسی جز این است که حکمرانی خوب را ارائه کند افزود: آیا مقصود از دموکراسی تغییر دین مردم یا سبک زندگی آنهاست؟

 

ملت ایران با فرهنگ اسلامی رشد کرده است

لاریجانی با تاکید بر اینکه ملت ایران با فرهنگ اسلامی رشد کرده و سبک زندگی فاطمی را مدل برتر می‌داند، ادامه داد : آنها با رای خود در راهمپیمایی ها، این گزینش فکری را نشان داده‌اند.

وی با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران تصریح کرد: مردم ایران حتی در انتخابات اخیر با حضور 73 درصدی اراده خود را متجلی کرده اند حال شما با چه منطقی می‌خواهید این اراده ملت را نادیده بگیرید؟

 

پارلمان اروپا تحت تاثیر تروریسم دولتی صهیونیسم اطلاعات غلط را پایه قضاوت خود قرار ندهد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با بیان اینکه ما مثل شما مهارت نداریم که درباره آنچه خوب نمی‌دانیم اینگونه راهکار و نسخه تجویز کنیم ادامه داد: اما شاید مناسب نباشد پارلمان اروپا تحت تاثیر تروریسم دولتی صهیونیسم و تروریست های آدم کش، اطلاعات غلط را پایه قضاوت خود قرار دهد.

وی با بیان اینکه وجدان ایرانیان و مسلمانان از اینگونه رفتارهای دوگانه و متحجرانه دچار آزردگی است گفت: خیلی روشن به شما میگوییم که پارلمان اروپا باید بفهمند که ایران "اسلامی" همکاری سازنده را سامان می‌دهد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه پارلمان اروپا بداند تحت هیچ شرایطی ملت ایران ، اسلام و افکار نورانی آنرا با مشورت‌های غرب معاوضه نمی‌کند افزود: هر مقام اروپایی که بخواهد با ایران مراوده ای داشته باشد باید با احترام به فرهنگ و آداب سیاسی ملت ایران ارتباط برقرار کند.

 

میدان دیپلماتیک، میدان بی ادبی سیاسی و ناشی گری دیپلماتیک نیست

وی با تاکید بر اینکه میدان دیپلماتیک، میدان بی ادبی سیاسی، رندی و ناشی گری دیپلماتیک نیست ادامه داد: از دیپلماسی برای ارتباطات بهتر استفاده می‌شود وگرنه مقابله به مثل کردن کار دشواری نیست و حرف سخیف و با نخوت زدن افتخار نیست بلکه حقارت را نشان میدهد.

رئیس مجلس با بیان اینکه وزارت خارجه باید صرفا کسانی از مقامات اتحادیه اروپا که ادب سیاسی را رعایت کرده و در چارچوب همکاری سیاسی با جمهوری اسلامی ایران علاقمند به دیدار هستند راهنمایی کند تاکید کرد: عقلای غرب که گاه صدای آنان شنیده می شود در منافع مشترک نیک بیندیشند و بدانند ترس از تهی شدگی را با همکاری ثمربخش با دیگران می‌توانند ترمیم کنند نه در گستاخی./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet