پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1386/06/31 10:50:00
سرویس سیاسی

سبحانی نیا: موضع گیری وزیر خارجه فرانسه با سطح روابط ایران با فرانسه سازگار نیست

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: گزارش اخیر البرادعی و مخالفت روسیه، چین و آلمان با افزایش تحریم ها، دست آمریکا و انگلیس برای صدور قطعنامه ای شدید علیه ایران را بسته است.

حسین سبحانی نیا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تاکید وزرای خارجه آمریکا و فرانسه بر ادامه روند دیپلماتیک برای پایان دادن به برنامه هسته ای ایران، اظهار داشت: فرانسه اخیرا موضع گیری های متفاوتی را نسبت به جمهوری اسلامی ایران داشته است و پس از آنکه اظهارنظر وزیر امور خارجه این کشور علیه ایران با عکس العمل منفی جهانی مواجه شد طبیعی است فرانسه در جهت اصلاح مواضع خود اقدام کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مقررات و موازین بین المللی حرکت کرده و برگشت از این موضوع غیر قابل قبول و غیرممکن است. ما دستیابی به دانش هسته ای را حق همه کشورها از جمله ایران می دانیم و آمادگی شفاف سازی و مذاکره برای رفع موانع را هم داریم، لذا در چنین شرایطی طبیعی است که موضع گیری وزیر خارجه فرانسه تحت تاثیر سیاست های آمریکاست و با سطح روابط جمهوری اسلامی ایران با فرانسه سازگار نیست.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز فرانسه یکی از شرکای مهم تجاری جمهوری اسلامی ایران در اروپا است، ضمن اینکه ایران برای فرانسه به جهت اینکه در یک مقطع میزبان حضرت امام (ره) بود، احترام قائل است. بنابراین چنین موضع گیری هایی می توان به روابط دو کشور خدشه وارد کند و مطمئنا خلاف مصالح ملی فرانسه خواهد بود.

وی با اشاره به نشست اخیر وزرای خارجه کشورهای 1+5 گفت: طبیعی است که آمریکا و انگلیس به هر طریقی به دنبال افزایش فشارها بر ایران باشند اما گزارش آقای البرادعی دستشان را تا حدودی بسته است همچنین با توجه به مخالفت روسیه، چین و آلمان با افزایش تحریم ها علیه ایران به نظر می رسد اگر قطعنامه ای علیه ایران صادر شود، قطعنامه دلخواه آمریکا نخواهد بود.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet