ولادت حضرت امام رضا (ع)
1387/12/10 14:55:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: امروز نمی‌توان گفت که ایران کشوری توسعه نیافته است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسیر تکاملی ایران مسیری است که در حال تغییر شرایط است، خاطرنشان کرد: امروز نمی‌توان گفت که کشور ایران توسعه نیافته است.

"علی لاریجانی" صبح امروز در مراسم جشن دانش آموختگی دانشگاه پیام نور که در محل ساختمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، با بیان این‌که خوشبختانه دانشگاه پیام نور با سرعت خوبی گسترش یافته است، اظهار امیدواری کرد که مسیر تکاملی این دانشگاه هر روز بهتر از روز قبل باشد.

وی  با بیان این‌که امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به گسترش و توجه به دانایی توسعه علم داریم، گفت: در این راستا در ابتدای هزاره جدید با شرایط متفاوتی نسبت به گذشته مواجه هستیم که در این میان باید متناسب با آن شرایط و شرایط مملکت خود حرکت کرد تا از قافله عقب نمانیم.

رییس مجلس با اشاره به تقسیم‌بندی‌هایی همچون شمال و جنوب و غیره و بحث‌های جهانی سازی در 100 سال اخیر تصریح کرد: حادثه‌ای که امروز با آن مواجه هستیم این است که نمی‌توانیم در طبقه‌بندی‌های دنیا وضع متعادلی را ترسیم کرد و در حال حاضر نظریه‌پردازان در سطح دنیا یک نگاه مجددی را به قطب‌بندی‌های دنیا دارند و در واقع صحنه جهان به نحو دیگری در حال رقم خوردن است.

وی با بیان این‌که در آغاز هزاره بعدی ما وضعیت متفاوتی را شاهد خواهیم بود، گفت: حتی در صحنه بین‌المللی نیز آمریکا می‌گوید ما باید چندجانبه گرایی را دنبال کنیم، که این قطب‌بندی‌ها باید تغییر کند.

لاریجانی با بیان این‌که در گذشته برخی کشورها توسعه یافته و برخی توسعه نیافته بودند، گفت: ما امروز شاهدیم که در آغاز هزاره سوم وضع متفاوتی است و دیگر نمی‌توان کشورها را به طور کامل از هم جدا کرد و در اغلب کشورها هم جنس توسعه یافتگی و هم جنس توسعه نیافتگی موجود است.

وی خاطرنشان کرد: این تقسیم‌بندی که یکسری کشورها توسعه یافته و یکسری توسعه نیافته هستند، در حال تغییر است، گفت: یکی از عوامل مهم در این راستا روحیه خودباوری است که در حال بروز است و در واقع این نوع طبقه‌بندی‌ها غلط است.

لاریجانی تصریح کرد: در خصوص کشور ایران معتقد بودند که ایران یک کشور توسعه نیافته است اما ایرانیان با تلاش‌های خود بسیاری از نیازهای خود را تامین کردند که از آن جمله می‌توان به بحث نانوفناوری، انرژی هسته‌ای و غیره اشاره کرد.

وی با تاکید بر این‌که امروز نمی‌توانند بگویند کشور ایران توسعه نیافته است، افزود: مسیر تکاملی ایران مسیری است که در حال تغییر شرایط است و نمی‌توان گفت که کشور ایران توسعه نیافته است و بسیاری از شرایطی که در کشور ایران وجود دارد، در کشورهای دیگر نیز وجود دارد.

رییس مجلس اظهار داشت: عقب افتادگی و پیشرفت دیگر نظم گذشته را ندارد و در حال حاضر شرایط دنیا یک نظم جدیدی به خود می‌گیرد که باید از این فرصت استفاده کرد.

رییس قوه مقننه در ادامه تصریح کرد: انقلاب اسلامی نیز نقش کلیدی برای نظم نوین جدید داشته است که در این باره مباحث زیادی مطرح است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه پیام نور به دلایل و نیازهای مختلفی به وجود آمده است، اما در این زمینه سمت‌گیری دانشگاه پیام نور بسیار مهم است و وجود 800 هزار دانشجو در دانشگاه پیام نور موضوع مهمی است که باید در سوگیری آن توجه داشت و به عبارتی سمت گیری باید به سمت نیازهای کشور باشد.

رییس مجلس یکی از دغدغه‌های دانشجویان را بحث اشتغال عنوان کرد و گفت:‌ در گذشته این مساله به دلیل جمعیت کم دانشجویی وجود نداشت و در این راستا اگر دانشگاه پیام نور بتواند با توجه به ویژگی‌ بومی گزینی خود نیازهای منطقه‌ای خود را شناسایی کند، این مساله منجر می‌شود که دانشجویان هر منطقه نیازهای خود را برطرف کنند و در واقع این استعدادها را باید به سمتی ببریم که کشور به آن نیاز دارد.

وی با بیان این‌که در بعضی رشته‌ها توسعه به صورتی انجام گرفته که فارغ التحصیلان نمی‌توانند از علم آن رشته امرار معاش کنند، گفت: این یک خسران برای کشور است و دانشگاه پیام نور می‌تواند در این زمینه نقش تعادلی داشته باشد به نحوی که متناسب با نیازهای کشور جلو رود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: علاوه بر این‌که دولت و مجلس باید به دانشگاه پیام نور کمک کنند، دانشگاه پیام نور نیز باید تلاش کند از تمام ظرفیت‌های خود در این مسیری که پیش رو دارد استفاده کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم جشن دانش آموختگی دانشگاه پیام نور در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت استیضاح وزیر علوم گفت: این مساله هنوز مشخص نیست و در این زمینه دارد بحث می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که درست است که گفته می‌شود امضا‌ها را پس بگیرند، گفت: من نمی‌دانم اصلا در این خصوص امضا شده است یا نه؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet