هدر موبایل
1393/02/14 11:00:55
سرویس صحن
نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس:

بدون سند آب هر برنامه‌های در حوزه آب و برق محکوم به شکست است

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: اولین کار در بخش آب تنظیم سند است و اگر این موضوع به محیط‌زیست واگذار شود، پایدارتر است، زیرا بدون سند آب هر برنامه‌های محکوم به شکست است.
بدون سند آب هر برنامه‌های در حوزه آب و برق محکوم به شکست است کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: اولین کار در بخش آب تنظیم سند است و اگر این موضوع به محیط‌زیست واگذار شود، پایدارتر است، زیرا بدون سند آب هر برنامه‌های محکوم به شکست است. https://cdn.icana.ir/d/019/43911.jpg بدون,سند,آب,هر,برنامه‌های,در,حوزه,آب,و,برق,محکوم,به,شکست,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدخان در نشست علنی امروز (یکشنبه 14 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل آب و آمارهای این بخش را وزیر نیرو و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس توضیح دادند. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اشاره کرد که مشکل آب در سند ملی است، اما این سند را چه کسی می‌نویسد؟ آیا این مورد در حوزه وظایف وزارت نیرو است یا سازمان محیط‌زیست؟ چرا تابحال این کار صورت نگرفته است؟ البته در طی سال‌های گذشته وزارت نیرو طرح جامع آب کشور را 4 مرتبه نوشته است که یک‌بار نیز سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این کار را انجام داده است، اما خروجی آن وضعیت فعلی آب کشور است.

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: در این رابطه زحمت زیادی کشیده شده ، اما محور کار وزارت نیرو، برق و آب شرب کشور است. بخش‌های مختلف سند نوشته شده را قبول ندارند، باید همه بخش‌ها با هم سند ملی آب را بنویسند. ما اگر سند ملی آب نداشته باشیم، هیج اقدامی در زمینه رفع مشکل این بخش نمی‌توانیم انجام دهیم.

وی ادامه داد:ما در بخش مرزهای غربی کشور 20 درصد توانسته‌ایم مشکلات را حل کنیم که این موضوع در مرزهای شرقی کشور حدود 30 درصد است. اما فقط نمی‌توان گفت که مردم باید مصرف را کاهش دهند.  باید بخش تلفات آب را نیز صحیح کنیم. این سند باید با محوریت محیط‌زیست تنظیم شود و مورد تصویب شورای آب کشور قرار گیرد و به‌عنوان سند غیرقابل تغییر از سوی هر دستگاه مبنای کار قرار گیرد.

محمدخان افزود: برق که در حال حاضر بحران کشور محسوب می‌شود، می‌تواند از امسال آغاز و تا 4 سال آینده این روند ادامه پیدا کند. اگر سندی در این رابطه تنظیم نشود، چه باید کرد؟ علاوه بر اینکه مردم باید مصرف را کاهش دهند، خود دستگاه‌ها نیز باید برخی مسائل را اصلاح کنند. یکی از بخش‌هایی که به شدت به کشور صدمه می‌زند، بحث تلفات در برق است. در برنامه پنجم قرار بود مقدار تلفات برق را در شبکه توزیع و انتقال به 14 درصد برسانیم که در سال 89 این مقدار به 17.6 درصد، در سال 90 به 18.1 درصد، در سال 91 به 18.7 درصد و در سال 92 به 19.25 درصد رسیده که این نشان می‌دهد روند تلفات برق نه تنها کاهش نداشته بلکه افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: نمی‌توان توسعه نیروگاه داشته باشیم و با تلفات این موضوع را از بین ببریم. متاسفانه این روند در سیستم کشوروجود دارد و با این سیستم نمی‌توان قیمت متوسط برق کشور را اقتصادی کرد. این روش منسوخ شده است، البته گفته‌اند که وزارتخانه نیرو اقدامات لازم را در مورد تهیه قیمت تمام شده در هر سطح از انرژی و ولتاژ انجام داده است. مشکلی که در بحث تلفات برق وجود دارد، نه ارتباطی به تکنولوژی دارد و نه تحریم‌ها می‌تواند بر روی آن تاثیرگذار باشد، این کار مهندسی است و به راحتی با توجه به توان کشور قابل حل است.

وی گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس طی مطالعاتی که انجام داده به این نتیجه رسیده که ایران بین 101 کشور دنیا رتبه 84 را از نظر تلفات برق دارد و کمترین تلفات در این حوزه 2.1 درصد است که ایران در سال 2010 به میزان 14 درصد تلفات داشته است.

این کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: باید به این نکته اشاره کرد که در سه سال آینده وزارت نیرو جز با کاهش تلفات و البته همراهی مردم نمی‌تواند شبکه کشور را مدیریت کند، زیرا اولین کار در بخش آب تنظیم سند است و اگر این موضوع به محیط‌زیست واگذار شود، پایدارتر است، زیرا بدون سند آب هر برنامه‌های محکوم به شکست است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet