هدر موبایل
1393/03/10 13:35:30
سرویس اجتماعی
هروی:

قوه قضاییه به اما و اگرهای 3 هزار دانشجوی بورسیه پایان دهد/شکی در آمارهای ارایه شده نیست

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس، با تاکید بر ضرورت ورود دستگاه قضا به موضوع تخلف دولت قبل در پذیرش ۳ هزار دانشجوی بورسیه، گفت: اتمام دوره مسئولیت مسئولان قبل مانعی برای پاسخ گو بودن آن‌ها نخواهد بود.
قوه قضاییه به اما و اگرهای 3 هزار دانشجوی بورسیه پایان دهد/شکی در آمارهای ارایه شده نیست رئیس کمیته آموزش عالی مجلس، با تاکید بر ضرورت ورود دستگاه قضا به موضوع تخلف دولت قبل در پذیرش 3 هزار دانشجوی بورسیه، گفت: اتمام دوره مسئولیت مسئولان قبل مانعی برای پاسخ گو بودن آن‌ها نخواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/53345.jpg قوه,قضاییه,به,اما,و,اگرهای,3,هزار,دانشجوی,بورسیه,پایان,دهد/شکی,در,آمارهای,ارایه,شده,نیست Icana

جواد هروی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه هیچ شکی در آمارهای ارایه شده از سوی وزارت علوم مبنی بر تخلف دولت گذشته در بورسیه 3 هزار دانشجوی دکتری بدون در نظر گرفتن ضوابط نیست، گفت: برای شفاف سازی اذهان عمومی قوه قضاییه باید هر چه سریع‌تر برای بررسی این موضوع ورود کند.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر مستند بودن آمارهای ارایه شده از سوی وزارت علوم مبنی بر تخلف دولت قبل در پذیرش دانشجویان بورسیه بدون در نظر گرفته قانون، افزود: گزارش معاون وزیر و رئیس امور دانشجویی از دانشجویان بورسیه شده در دولت قبل گزارشی مستند و مبتنی بر آمار موجود در بایگانی وزارت علوم است.

 

تخلف دولت قبل در اعطای بورسیه به 3 هزار دانشجو قابلیت پیگیری دارد

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: آنچه در ارزیابی وزارت علوم از عملکرد دولت قبل راجع به بحث بورسیه‌ها مطرح شده قابلیت پیگیری از سوی قوه  قضاییه و دستگاه‌های ذی‌صلاح را دارد.

وی با تاکید بر اینکه کمیسیون آموزش مجلس به جد پیگیر روشن شدن وضعیت دانشجویان بورسیه در دولت قبل است، تصریح کرد: خوشحال می شویم که قوه قضاییه و دستگاه‌های ذیربط وظیفه خود را در راستای برقراری عدالت انجام دهد.

هروی ادامه داد: یکی از آسیب‌های اساسی که در بحث آموزش عالی در سال‌های گذشته انجام گرفته همین بی‌توجهی به مجموعه وزارت علوم به ویژه در بحث فارغ التحصیلان، اعزام شوندگان به خارج از کشور یا تبدیل اعزام خارج به داخل است.

وی با بیان اینکه تخلف دولت قبل در بورسیه 3 هزار دانشجو بدون ضواط لازم واضح و مبرهن است، افزود: این تخلف به هر شکلی مقبول نبوده و باید تحت پیگیری قرار بگیرد.

 

هر دانشجوی بورسیه یک میلیارد هزینه برای کشور دارد

هروی ادامه داد: با توجه به اینکه هر بورسیه یک میلیارد هزینه برای کشور در بردارد پس نمی‌توان به سادگی از کنار تخلف دولت قبل در بورسیه 3 هزار دانشجو و استفاده از بیت‌المال گذشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ با تاکید بر اینکه باید در قبال تخلفاتی که در سیستم اداری صورت می‌گیرد برخوردهای لازم صورت گیرد، افزود:اعتقاد ما این است که در وزارت علوم در سال‌های گذشته یک شیوه غیر حسنه‌ای انجام گرفته و آن مبنتی بر شیوه رابطه سالاری بر ضابطه سالاری است.

وی ادامه داد: اگر قرار بر این باشد ضابطه‌ها را در وزارت علوم پیاده کنیم باید مقداری سخت‌گیری نسبت به آنچه انجام شده به خرج دهیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه آمارهای ارایه شده از سوی معاون وزیر علوم در خصوص 3 هزار دانشجوی بورسیه صحت دارد، گفت: نمی‌توانیم بگوییم آماری که ارایه شده مخدوش بوده و از جانب فردی ناآگاه یا غیر مطلع داده شده است.

وی ادامه داد: آمارهای مذکور کاملا مستند بوده و از سوی شخصیتی که کاملا بر امور و مسائل وقوف دارد گفته شده بنابراین قابلیت پیگیری دارد از این رو لازم است رسانه ها نیز نسبت به این موضوع متوجه بوده و بی تفاوت نباشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ‌با تاکید بر گسترش عدالت در کشور و ضرورت توجه تمامی مسئولان به این مهم، تصریح کرد:‌ تخصیص بورسیه و اعتبارات آن به افراد خاص بدون ضابطه در دولت قبل نوعی بی‌عدالتی است.

 

مسئولان دولت قبل باید پاسخ‌گو باشند

وی با تاکید بر اینکه اتمام زمان مسئولیت مسئولان قبل دلیلی بر پاسخ‌گو نبودن آ‌نها در خصوص 3 هزار دانشجوی بورسیه نخواهد بود، گفت: مسئولان دولت قبل باید هنوز هم پاسخگو باشند؛ مدیریت جهادی امروز می‌طلبد که وزارت علوم در قبال این قضیه با قدرت و شفافیت عمل کرده و این موضوع را روشن کند.

هروی با یادآوری شرایط سختی که برای دریافت حکم بورس برای دانشجویان وجود دارد، گفت: بچه‌های ما برای گرفتن یک بورسیه یا ورود در یک آزمون مصیبت‌ها می‌بینند چگونه است که یک عده بدون اینکه در آزمونی شرکت کنند و با نداشتن شرایط، حکم بورسیه را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکهبین 3 هزار دانشجوی بورسیه شده در دولت قبل  کسانی که معدل کمتر از 12 دارند دیده می‌شود، افزود: متاسفانه با وجود نداشتن کمترین شرایط لازم از سوی برخی دانشجویان مذکور باز هم حکم بورسیه توسط دولت قبل داده شده است.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی یادآور شد:‌ دستگاه قضا باید با شفافیت و صراحت موضوع 3 هزار دانشجوی بورسیه را روشن کند تا اما و اگرها در این زمینه از بین بروند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet