انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/01 13:21:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

انتقاد علیخانی از واردات مازاد برنیاز شکر

علیخانی، نماینده مردم بویین زهرا از واردات مازاد بر نیاز شکر به کشور انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ قدرت الله علیخانی، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: در این ماه خدا می‌خواهم بعنوان یکی از نمایندگان ملت از درد و رنج حدود دویست هزار نفر کارگر و کشاورز شاغل در قدیمی‌ترین صنعت ایران یعنی صنعت قند و شکر با شما همکاران عزیز و ملت بزرگوار و دولت محترم سخن بگویم. وی افزود: البته قبل از این نیز تعدادی از نمایندگان محترم مطالب و تذکراتی را بیان داشته‌اند. در طی دوسال گذشته کارشناسان و صاحبنظران مکرراً در این باره هشدار داده بودند اما متأسفانه گوش شنوایی وجود نداشته و حتی مسؤولان دولت هم که در برابر کوچکترین تیتر انتقادی روزنامه‌ها از دولت نهم بلافاصله ادعای کودتای خزنده را مطرح می‌کردند و می‌کنند در برابر صدها تیتر و خبر درباره این رخداد تأسف‌بار سکوت کرده و حتی یکبار کلامی پاسخ ندادند. از اینرو امیدوارم هرچه سریعتر تا پیش از بحرانی‌تر شدن وضعیت اقدامی صورت گیرد.

نماینده مردم بوئین‌زهرا و آوج اظهار داشت: همه می‌دانید که کشورهایی که دارای سیستم اقتصادی صددرصد آزاد هستند از تولیدات کشاورزی خود حمایت جدی و واقعی می‌کنند. بعنوان مثال در اتحادیه اروپا که تعرفه کالاهای وارداتی در حد صفر است تولیدات کشاورزی مانند شکر دارای تعرفه 164 درصدی می‌باشد و یا در کشور همسایه ترکیه که عضو سازمان تجارت جهانی است و تعرفه‌های وارداتی آن بسیار پایین است، تعرفه واردات شکر 138 درصد می‌باشد. هدف کشورها از این کار حفظ استقلال و حمایت از کشاورزان خود می‌باشد که با واردات بی‌رویه دچار آسیب نشوند.

علیخانی ادامه داد: در دولت آقای خاتمی تعرفه واردات شکر سفید 150 و شکر خام 130 درصد، آن هم با هدف حمایت از تولیدات داخلی تعیین شده بود. دولت آقای احمدی‌نژاد با شعار حمایت از تولید داخلی و خودکفایی در محصولات کشاورزی بر سر کار آمد و وزیر جهاد کشاورزی آن در برنامه تقدیمی به مجلس هنگام رأی اعتماد اعلام کرد در تولید شکر در سه‌سال آینده به خودکفایی خواهیم رسید.

به گفته وی به نظر همه کسانی که با این رشته از تولید آشنایی داشتند رسیدن به خودکفایی تا سال 86 هدف قابل دسترسی بود و حجم عظیم سرمایه‌گذاری دولتهای گذشته در کشت نیشکر و احداث کارخانجات و رشد سطح زیر کشت چغندر با سیاست تعیین قیمت تضمینی به نفع کشاورزان در دولتهای گذشته در همین راستا بود.

علیخانی گفت: اما دولتی که در شهریورماه 84 با شعار خودکفایی بر سر کار آمد رسماً در آبانماه 84 تعرفه واردات شکر خام و شکر سفید را از 130 و 150 درصد را به 30 و 50 درصد کاهش داد.

وی افزود: چندماهی از این مصوبه دولت نگذشته بود که مجدداً در بهمن‌ماه 84 تعرفه شکر خام به 5 درصد و شکر سفید به 20 درصد کاهش و در اردیبهشت‌ماه سال 85 بار دیگر با تصویب دولت نرخ تعرفه سود بازرگانی شکر سفید صفر و شکر خام 6 درصد گردید. نتیجه این تصمیمات مکرر و پی‌درپی دولت در آستانه نابودی قرارگرفتن یکی از مهمترین رشته‌های صنعتی کشور شده و در مقابل به شهادت آمار و ارقام چندصد میلیارد تومانی در جیب عده‌ای خاص ریخته است که اقدام به واردات شکر در سال 78 تاکنون ننموده‌اند.

نماینده مردم بوئین زهرا در ادامه نطق پیش از دستور خود گفت: نمایندگان محترم! همکاران عزیز! شما اطلاع دارید که در 39 کارخانه‌ای که با استفاده از چغندر و نیشکر، قند و شکر تولید می‌کنند، حدود یک میلیون و چهارصد هزار تن شکر تولید می‌شود و نیاز کشور حداکثر تا دو میلیون تومان در سال برآورد می‌شود. به عبارتی می‌بایست سالانه حدود پانصد تا ششصدهزار تن شکر وارد شود ولی در اثر سیاستهای دولت محترم در سال 85 طبق آمار گمرک حدود دو میلیون و ششصدهزار تن شکر وارد شده و در سال جاری هم تاکنون هفتصدهزار تن شکر وارد گردیده است. یعنی بیش از 5 برابر نیاز یکسال کشور به واردات. در نتیجه این اقدام حداقل کشت چغندر نسبت به سال زراعی قبل 30 ‌درصد کاهش یافته است. انواع کارخانجات مملو از شکر تولیدی سال گذشته است و اکنون که به فصل برداشت چغندر رسیده‌ایم کارخانجات نه انباری برای ذخیره تولید دارند و نه منابعی برای پرداخت به چغندرکاران و کامیون‌دارانی که چغندر را از مزرعه تا کارخانه حمل می‌کنند و اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد بیم آن می‌رود که سال آینده سال ختم تولید چغندر و تولید شکر باشد. سالی که دولت وعده داده بود سال خودکفایی در این محصول باشد.

علیخانی اظهار داشت: همکاران محترم! با مروری بر روزنامه‌ها در سال گذشته و با بررسی مکاتبات انجمن تولیدکنندگان قند و شکر همواره شاهد هشدارهای پی‌درپی کارشناسان و صاحبنظران بوده‌ایم اما گوشی شنوا نیافته‌ایم. متأسفانه وضعیت به جایی رسیده که در اواخر سال گذشته 5 نفر از وزراء که برخی از آنها در ایجاد همین شرایط نقش اصلی را داشتند در نامه‌ای به رئیس جمهور محترم در این باره هشدار جدی دادند. در بخشی از این نامه آمده است: «متأسفانه واردات بی‌رویه و بی‌سابقه شکر که باعث انباشت محصول تولید کارخانه‌های قند کشور شده لطمه چشمگیری در تولید سال آتی بجای خواهد گذارد و خیزش ایجاد شده در جهت خودکفایی، سیر قهقرایی را خواهد پیمود و تمامی تلاش تولیدگرایان برای ازدیاد تولید در آتش برافروخته شده از واردات به تلی از خاکستر تبدیل خواهد شد». اگر عزیزان نامه وزرای محترم را خواستند خدمتشان تقدیم خواهم کرد. در همان ایام نیز سه نفر از استانداران در نامه‌ای جداگانه به رئیس‌جمهور محترم نسبت به این وضعیت هشدار داده بودند.

قدرت‌الله علیخانب ادامه داد: همکاران عزیز! در شروع کار مجلس در سوگندی که خوردیم متعهد شدیم از حقوق ملت دفاع کنیم. حتماً فریاد مکرر مقام معظم رهبری در حذف گلوگاه‌های فساد را بیاد دارید اما در مقابل این فاجعه‌ای که زندگی عده‌ای از ضعیفترین اقشار جامعه را با مشکل روبرو کرده است چه کرده‌ایم؟ در حالیکه هدف از واردات بیش از دو میلیون تن شکر، کاهش قیمت شکر برای مصرف کننده اعلام شده بود مردم ما شکر مورد نیاز خود را در این سالها به کمتر از کیلویی 800 تومان نخریدند. شکر وارداتی با قیمت تمام شده حدود 400 تومان در واقع موجب نابودی تولید داخلی شده و اگر دو میلیون تنی که توسط بخش به اصطلاح خصوصی وارد کشور شده است را در واقع تفاوت آن طرح کنیم به چندصد میلیارد تومان منافع عده‌ای خاص در نتیجه سیاست غلط غیرکارشناسی دولت می‌رسیم.

نماینده مردم بویین زهرا گفت: آیا با این سیستم تصمیم‌گیری مردم ما نباید بدبین شوند؟ این منافع بادآورده در چه امور قرار است مصرف شود؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet