هدر موبایل
1393/04/14 11:15:02
سرویس اقتصادی
بخش دوم -فروهر در میزگرد بررسی طرح تفکیک آب شرب و بهداشتی؛

یک صدم آب مصرفی خانوار صرف نوشیدن می شود/ فرسودگی لوله‌ها، عامل 3۰‌درصد هدررفت آب در کشور

مصرف سرانه آب لوله کشی آشامیدنی در ایران از بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است و استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده برای مصارف غیرشرب هزینه های زیادی را به صنعت آب کشور و متولیان امر تحمیل می کند.
یک صدم آب مصرفی خانوار صرف نوشیدن می شود/ فرسودگی لوله‌ها، عامل 3۰‌درصد هدررفت آب در کشور مصرف سرانه آب لوله کشی آشامیدنی در ایران از بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است و استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده برای مصارف غیرشرب هزینه های زیادی را به صنعت آب کشور و متولیان امر تحمیل می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/73555.jpg یک,صدم,آب,مصرفی,خانوار,صرف,نوشیدن,می,شود/,فرسودگی,لوله‌ها،,عامل,3۰‌درصد,هدررفت,آب,در,کشور Icana

خانه ملت؛گروه اقتصادی؛ بر اساس نظر مرکز پژوهش های مجلس یکی از راهکارهای کاهش هزینه ومواجهه با این مشکل استفاده از سیستم های دوگانه توزیع آب و جداسازی آب شرب از مصارف غیرشرب است.

بر اساس این گزارش مقدار مصرف سرانه آب لوله کشی آشامیدنی در شهرهای ایران از بسیاری از شهرهای جهان بیشتر است. از دلایل مهم بالابودن مصرف سرانه آب لوله کشی در ایران، استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده برای سایر مصارف از جمله شست وشو، آبیاری و... است. در برخی از شهرهای جهان آب آشامیدنی از آبی که به سایر مصارف می رسد، جدا است. جدا کردن آب شرب از آبی که صرف موارد بهداشتی می شود به دو صورت امکان پذیر است: در واقع یا باید سیستم شبکه دوگانه توزیع آب داشت یا آب شرب را به صورت بسته بندی ارائه کرد. معمولاآب بسته بندی برای مناطقی که از منابع آب غیرآشامیدنی برخوردارند، استفاده می شود.

در بسیاری از مناطق به دلیل بهره برداری بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، حیات این منابع به شدت در خطر افتاده است. بنابراین استفاده از تمامی منابع آب از جمله منابع آب بی کیفیت باید مورد توجه قرار گیرد. از طرفی دیگر زمانی که تقاضای مصرف آب افزایش یابد، امکانات موجود شبکه‌های توزیع آب دیگر جوابگو نخواهد بود و نیاز به توسعه شبکه و تجهیزات آبرسانی پدید می آید. در شهرهای مختلف با توجه به شرایط آن می توان از شبکه های دوگانه توزیع آب استفاده کرد، البته اجرای این سیستم احتیاج به مطالعات اقتصادی و فنی دارد و نسبت به شبکه های معمولی توزیع آب دارای مزایا و معایبی است.

به منظور بررسی مزایا و معایب شبکه دوگانه توزیع آب خبرگزاری خانه ملت میزگردی را با حضور محمد تقی توکلی عضو شورای عالی آب و پیمان فروهردبیر انجمن آب های معدنی و آشامیدنی ایران برگزار کرد. در مطلب پیش رو بخش دوم این نشست را که به پرسش و پاسخ خبرنگار ما با پیمان فروهر اختصاص دارد را می خوانید:

 

از 300لیتر آب مصرفی یک خانواده دو نفره تنها سه لیتر صرف آشامیدن می شود و این درحالی است که کشور در مرحله ورود به فروپاشی آبی است

 

جناب فروهر در ابتدا بفرمایید درباره طرح تفکیک آب شرب و بهداشتی که از سوی وزارت نیرومطرح شده است چه نظری دارید؟

طی سی و پنج سال گذشته امسال اولین سالی بود که از وزارت نیرو و ازسوی شخص وزیر موضوع جداسازی آب شرب از شبکه شهری با نیم نگاهی به تجربه کشورهای دیگر مطرح شد.این اتفاق دیر یا زود باید بیافتد به دلیل این که شبکه آب شهری کلان شهرهای ما 50 ساله است و همه می دانیم دولت توان تعویض آن را ندارد و می گوید امکان آن نیست . درعین حال وزارت نیرونیزمعتقداست 30 درصد آب درشبکه توزیع تهران پرت می شود. پرت یعنی نشتی و نشتی یعنی اینکه آب پتانسیل آلودگی دارد یعنی اگر در منطقه ای از تهران افت فشار آب داشته باشیم شبکه برعکس می شود و از بخش های پوسیده آلودگی می تواند وارد شبکه شود.

درحال حاضرتمام فرایندی که بر روی شبکه آب شهری انجام می شود به نیت آشامیدن است یعنی از ورودی آب به تصفیه خانه تا مرحله نهایی به نیت آشامیدن است. یک خانواده 2 نفره مطابق استانداردهای جهانی بین 150 تا 200 لیتر فاضلاب تولید می کنند از شست و شو و پخت و پز و حمام تا مسواک زدن.آبی که با هزینه زیاد تصفیه، کلرزنی و نیروی انسانی به منزل ما می آید برای آشامیدن است.

اگر زن و شوهری خیلی پرنوش باشند نفری 5/1 لیتر آب می نوشند، یعنی در مجموع 3 لیتر، یعنی از 300 لیتر 3 لیتر صرف آشامیدن می شود. این اتفاق زمانی در حال وقوع است که کشور در مرحله ورود به فروپاشی آبی است.

همه می دانند وضعیت آب کشور چگونه است، خوب می توان از پتانسیل های آب بسته بندی استفاده کنیم گر چه سهم آب شرب مردم در کشور کم است اما سهم قابل توجهی است و سلامت مردم را تأمین می کند.

آب بسته بندی سالم تر از آب شرب شهری است و همه می دانند خط تولید آب شرب شبکه شهری با 50 سال سن سالم نیست اما آب بسته بندی در کسری از دقایق بدون دخالت دست وارد بطری می شود.

تمام مشکلات گوارشی و پوستی مردم ایران به دلیل کم نوشی است و اینکه آب نمی خورند بخش سلامت وظیفه فرهنگ سازی در این زمینه را دارد.در مدارس هنوز دانش آموزان اجازه حمل آب ندارند، در امریکا و اروپا این موضوع تمام شده و کودک از طفولیت به آب نوشی تشویق می شود.

در حال حاضر مدارس ابتدایی در اروپا و امریکا اجازه دادند بطری آب همراه خود ببرند اما در کشور ما هنوز باید برای خوردن آب و بیرون رفتن از کلاس برای خوردن آب باید اجازه بگیرند از این رو دانش آموزان انگیزه ای برای نوشیدن آب ندارند.

صنعت آب در بخش خصوصی درچه وضعیتی قرار دارد؟

صنعت آب بسته بندی صنعتی جدید در کشور محسوب می شود که توانسته به رشد و بالندگی برسد و در حال طی کردن روند خوبی بود اما طی دو سه سال اخیر که اقتصاد و معاش مردم دچار بحران شد و رکود اقتصادی بدی در کشور حاکم شد متأسفانه آب بسته بندی از سبد خانوار حذف شد چون در 90درصد منازل آب وجود دارد،در این گونه مواقع اولین گزینه ای که از سبد خانوار حذف می شود آب بسته بندی است.

وقتی اقتصاد دچار رکود شود کیفیت اهمیت ندارد و آب بسته بندی کالای لوکس محسوب می شود از این رو طی دو سال گذشته فروش آب 20 تا 30 درصد سقوط کرد به  این دلیل که مردم در خانه آب داشتند.

صنعت ضربه پذیرترین صنعت کشور در شرایط رکود اقتصادی بود چون مردم به این محصول از شبکه دیگر دسترسی داشتند.

 
صنعت آب ارتباط مستقیم با اقتصاد خانوار دارد. به نظر من دولت می تواند واسط بین مردم و بخش خصوصی باشد و به صنعت آب کمک کند چون ممکن است مردم توان خرید یک باکس 4 هزار تومانی را نداشته باشند
 

چشم انداز این صنعت را چگونه می بینید؟

آنچه که بیشترصنعت ما را آزار می دهد و کمر صنایع به ویژه صنعت آب را خورد کرده است پرداخت وام با نرخ سود30  درصد است اما آینده این صنعت به لحاظ جایگاهش و نیاز مردم به آب بسته بندی روشن است وتردید ندارم بین یکی دو ماه آینده و پس از ماه رمضان رویکرد مردم به آب بسته بندی بیشتر خواهد شد.

با افت فشار و جیره بندی آب صنعت آب بسته بندی جایگاه بهتری پیدا خواهد کرد، اما نگاه ما این نیست و باید این صنعت برای طولانی مدت درجایگاه ارتقا یافته خود بماند و پیشرفت کند.

این صنعت ارتباط مستقیم با اقتصاد خانوار دارد. به نظر من دولت می تواند واسط بین مردم و بخش خصوصی باشد و به صنعت آب کمک کند چون ممکن است مردم توان خرید یک باکس 4 هزار تومانی را نداشته باشند.

متأسفانه ما درگیر یک مشکل دیگر هم هستیم. همه جا به ما می گویند آب از بنزین ارزانتر است اما هیچ کس نمی داند محصول صنعت ما مشتق نفتی است. برای اینکه در بطری نایلون و خود بطری از مشتقات نفتی است.

روزهای خوبی پیش رواست، سرمایه گذار آماده سرمایه گذاری و نیازمند حمایت دولت است.100تا 110 واحد تولیدی آب بسته بندی در کشور داریم که 15 تا 20 واحد از آنها در اشل های پر تیراژ هستند که به محض اراده و کمک دولت برای دادن تسهیلات با نرخ سود کمتر آمادگی نصب ماشین آلات، افزایش تیراژ، تأمین آب مورد مصرف مردم را دارد.

آیا بخش خصوصی می تواند درراستای جبران کمبود آب دولت را یاری کند، دولت چه کمکی می تواند بکند؟

صنعت آب دو تیپ مشتری دارد، دهک پردرآمد و متوسط. اتفاقا صنعت بسته بندی را دهک متوسط پویا کرده بود چون دهک پردرآمد دهک 6 تا7 درصدی است و جمعیت آن نوسان چندانی ندارد.دهک متوسط که دهک بالنده این صنعت بود ریزش کرد.

یک ایده خام این است که کارخانجات آب بسته بندی با همکاری دولت آب را با رعایت الزامات و استانداردهای جهانی آب بسته بندی را وارد همان تانکر استیل کند و دولت این آب را برای مصرف آشامیدن مردم کم درآمد تهیه کند.دولت اگر ورود کند راه وجود دارد و بخش خصوصی برای کاهش قیمت پیشنهاداتی خواهد داشت.

روند اجرای تفکیک آب شرب و بهداشتی باید چگونه باشد؟

جداسازی آب شرب و بهداشتی به این معنا نیست که جدا کنند. سه ماه قبل اطلاع رسانی می شود که این آبی که به خانه ها می آید آب شرب و خوردنی نیست فقط برای شست و شو است از این رو برای نوشیدن باید آب بسته بندی یا آب دیگری جایگزین کرد.

با توجه به محدودیت های شهری چاره ای جز این نیست و نمی توان شبکه جدیدی در کنار شبکه فعلی احداث کرد.

بنابراین کاری که انجام می شود این است که فرایند ضد عفونی متوقف می شود و هزینه انرژی دیگر صرف نشود و ضد عفونی سبک انجام شود  وبه ازای آن اعلام کنند که باید برای نوشیدن آب بخرند.

قطعا این کار به صورت پایلوت شروع می شود ودر صورت اجرای موفق آن به مناطق دیگر گسترش می یابد.

پاسخ شما به این مطلب که گفته می شود مردم به آب بسته بندی اعتماد ندارند چیست؟

درباره نظارت باید بگویم که دو نهاد نظارتی بر فعالیت کارخانه های آب بسته بندی نظارت می کنند. سازمان استاندارد در 6 ماه اول سال بسیار سختگیرانه نظارت می کند و نمونه برداری اتفاقی انجام می شود.اداره نظارت بر مواد غذایی نیز مرتب از عرضه آب نمونه برداری می کنند.

نشتی آب در تهران30 درصد است و این ناشی از آن است که 45 تا 50 سال از عمر لوله کشی ها می گذرد اما مانیتورینگ هم نمی شود چون غلظت پارامترهای آب به ویژه نیترات بیشتر است، هر چه آب زیرزمینی کمترمی شود نیترات، روی و جیوه و سایر پارامترهای مخاطره آمیز بیشتر می شود.

چالش بزرگ دولت این است که عمر پای پینگ تهران 50 ساله است و این مسأله قابل تفکر است.

آب که در منطقه ای از تهران قطع می شود تا یک ربع پس از وصل همچنان کدر است برخی می گویند از لوله است اما این در ساختمان ها با لوله های نو هم آزمایش شده است و این نشان از فرسودگی و پوسیدگی مخازن آب دارد.

اینکه مردم را به استفاده از آب بسته بندی تشویق می کنیم به خاطر بکر بودن آن است واینکه بدون دخالت دست بسته بندی می شود.

اینکه در روستا تشنگی و گرسنگی بیشتر است و نرخ متابولیسم بدن بالا میرود به دلیل آب و هواست چون در روستاها آب و هوا از آلودگی کمتری برخوردار است  افراد زودتر احساس گرسنگی و تشنگی می کنند و نرخ متابولیسم بدنشان بالا می رود.اگر شهروندی آب بکرمی خواهد آب بسته بندی استفاده کند.

در صنعت دوپارامتر نیروی انسانی ودستگاه داریم که ممکن است ایراداتی درفرایند تولید داشته باشند، ما سعی می کنیم آن ایرادات را رفع کنیم اما از دولت هم توقع داریم فرهنگ آب بسته بندی را ارتقاء دهد.

ارزان ترین آب بسته بندی در جهان  نیزدر ایران تولید می شود در ترکیه که همسایه ماست هر یک و نیم لیتر آب هزار تومان به فروش می رسد.این در ایران 650 تومان است که در سال جاری باید افزایش یابد./

گفت وگو از سمیه قشقایی

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet