هدر موبایل
1387/12/14 15:48:00
سرویس صحن
وزیر نفت در پاسخ به سوال نماینده مرند:

خسارت قطع گاز وارداتی سال گذشته را از طریق داوری پیگیری می‌کنیم

نماینده مردم مرند و جلفا از توضیحات وزیر نفت در مورد علت قطعی گاز وارداتی در سال گذشته قانع نشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، گزارش کمیسیون انرژی در مورد سوال "سیروس سازدار" نماینده مرند و جلفا از وزیر نفت به مجلس در صحن علنی قرائت شد.

براساس این گزارش، کمیسیون انرژی در خصوص علت قطعی گاز در سال 86 و اعلام میزان خسارت وارده به کشور از وزیر نفت دعوت کرد که در کمیسیون حضور پیدا کرده و به سوال نماینده مذکور پاسخ داد.

وزیر نفت با حضور در جلسه کمیسیون انرژی اظهار داشت: به علت سرمای شدید که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بود، با توجه به اینکه ما تنها کمتر از 3 تا 4 درصد قطعی گاز داشته‌ایم ولی به علت پراکندگی مناطق، این قطعی گاز نمود فراوانی داشت. از طرف دیگر در سه استان شمالی کشور شامل گلستان، مازندران و گیلان که گاز آنان از ترکمنستان تامین می‌گردیده، قطع گاز وارداتی مشکلاتی را به وجود آورد.

وزیر نفت نیز بر شدت سرمای سابقه در سال 86 تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، کمیسیون انرژی بر تلاش‌های صورت گرفته از سوی وزارت نفت تاکید و قطع گاز ترکمنستان را خارج از کنترل مدیریت وزارتخانه دانست.

کمیسیون انرژی در ادامه، توقع و انتظار مردم نسبت به مدیریت و توزیع منابع انرژی کشور به صورت صحیح و به موقع یادآور شد.

"غلامحسین نوذری" نیز در جلسه علنی امروز در دفاع از عملکرد وزارتخانه متبوع خود گفت: باید پذیرفت سال گذشته وضعیت سرما در کشورمان بحرانی بود.

وی سرمای بی سابقه، فراگیر بودن سرما، ماندگاری آن و قطی گاز ترکمنستان را از دلایل کمبود گاز در سال گذشته دانست و گفت: بسیاری از استان‌های کشور در سال گذشته سرمای منهای 20 درجه را تجربه کرده‌اند.

وزیر نفت قطعی گاز ترکمنستان را حادثه خواند و گفت: امسال نیز اروپا و اوکراین و روسیه نیز چنین تجربه‌ای را داشتند.

وی تصریح کرد: گاز تولیدی که برای جبران قطع گاز ترکمنستان در نظر داشتیم بیش از میزان واردات ما از ترکمنستان بود و به طور متوسط 24 میلیون متر مکعب از ترکمنستان گاز وارد می‌کردیم ولی پس از حادثه قطع گاز و سرما به طور اضطراری و با اقداماتی که در مبادی تولید انجام شد 32 میلیون متر مکعب گاز به گاز تولیدی کشور اضافه شد اما شرایط زمستان به گونه‌ای بود که پاسخگو نبود و تراز گاز منفی بود.

وی گفت: کشورهای همسایه از جمله روسیه 600 میلیارد متر مکعب تولید گاز در سال دارد که حدود 400 میلیارد متر مکعب آن به مصرف داخلی می‌رسد. روسیه 700 صنعت مهم خود را مجبور شد که مصرف گاز آنها را محدود و قطع کند و بخش عمده‌ای از روسیه با قطعی گاز مواجه شدند.

نوذری افزود: شرایط ویژه بود و خاص کشور ما هم نبود و همسایگان ما نیز به این مشکل دچار شده بودند و اقدامات بزرگی انجام شد.

نوذری با بیان اینکه سال گذشته ستادی برای مقابله با سرما در وزارت نفت تشکیل شد افزود: این ستاد ریسک‌های بزرگ مدیریتی را انجام داد و خط لوله ساوه - قزوین را نهایی کرد.

وی گفت: هر جا که قطعی گاز پیش می‌آمد بخش توزیع فراورده‌های نفتی فعال می‌شد تا نفت سفید و گاز مایع را بین مردم توزیع نماید.

وزیر نفت همچنین گفت: برای جبران هزینه‌هایی که مردم انجام داده بودند 54 میلیارد ریال به استان‌هایی که دچار قطعی گاز شده بودند اختصاص یافت.

نوذری در مورد قطعی گاز ترکمنستان تصریح کرد: تیمی در وزارتخانه برای پیگیری موضوع در ابعاد صنعتی و خانگی تشکیل و گزارش‌های مربوطه آماده شده است.

وی گفت: در قرارداد آمده که باید با طرف مقابل مذاکره نماییم و اگر مذاکره کننده قانع نشد به داوری برسیم که این کار در مسیر اجراست و 2 مذاکره با طرف ترکمنستان انجام داده ایم.

وزیر نفت افزود: در صورتی که دو کشور ایران و ترکمنستان به توافق نرسند برای خسارات وارده به داوری خواهیم رسید.

پس از سخنان وزیر نفت، سیروس سازدار اعلام کرد که از پاسخ وزیر نفت قانع نشده و از مجلس خواست تا در این خصوص رای گیری صورت نگیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet