آغاز امامت اما زمان (عج)
1393/04/24 11:14:06
سرویس صحن
نوری قزلجه در نطق میان‌دستور:

فرسایش خاک و استفاده از منابع آبی در کشور دو برابر میانگین جهانی است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه فرسایش خاک و استفاده از منابع آبی در کشور دو برابر میانگین جهانی است، گفت: کشور در ۲۰ سال آینده با کمبود آب و خشکسالی روبرو است.
فرسایش خاک و استفاده از منابع آبی در کشور دو برابر میانگین جهانی است عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه فرسایش خاک و استفاده از منابع آبی در کشور دو برابر میانگین جهانی است، گفت: کشور در 20 سال آینده با کمبود آب و خشکسالی روبرو است. https://cdn.icana.ir/d/019/43211.jpg فرسایش,خاک,و,استفاده,از,منابع,آبی,در,کشور,دو,برابر,میانگین,جهانی,است Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا نوری قزلجه در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 24 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور گفت: با توجه به زخم‌های وارد شده به پیکره امت اسلامی در ماه‌های اخیر کشورهای اسلامی با به خود آمدن باید زدودن لکه‌های افراطی‌گری و تکفیری به سوی دشمن مشترک یعنی صهیونیسم جهانی اقدام کنند.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی : پرداختن به مسائل اقتصادی، تولید و حرکت برای خروج از رکود و به دنبال آن بهبود معیشت مردم از اموری است که مجلس شورای اسلامی نیز باید در جهت آن تلاش کند. از طرف دیگر قطعاً پایه‌گذاری اقتصاد سالم و سبز در کشور حل بسیاری از مشکلات کشور را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه ایران یک کشور غنی از نظر منابع انسانی است،‌ یادآور شد: حال این سوال پیش می‌آید که تا چه اندازه از این ظرفیت‌ها استفاده شده است؟ زیرا کم نیستند نیروهایی که مسیر درستی برای آنها یا تعریف نکردیم و یا عمل نمی کنیم  و در نتیجه هم‌اکنون با بخش عمده‌ای از نیروهای بیکار مواجه هستیم .

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد:  کم نیستند نخبگان جامعه که در فشارهای رسمی و غیررسمی سرخورده شده و یا از کشور خارج می‌شوند و به اصطلاح فرار مغزها اتفاق می‌افتد که بهتر است بگوییم فرار دادن مغزها اتفاق می‌افتد.

نوری قزلجه با اشاره به ظرفیت‌های کشور در حوزه آب، خاک، مراتع، جنگل‌ها و پتانسیل‌های ژنتیکی و گیاهی و جانوری تصریح کرد: متاسفانه تاکنون به این ظرفیت‌ها توجه نشده و هم‌اکنون در بسیاری از این موارد به خط قرمز خطرناک رسیده‌ایم و در این رابطه از اسراف‌کارترین‌های دنیا هستیم .

وی تاکید کرد: بیش از 2 برابر میانگین جهانی از آب‌های تجدیدشونده استفاده می‌کنیم و حدود 25 درصد از آب‌های استاتیک کشور را خالی کرده‌ایم و این در حالی است که مسیر پیش‌روی کشور همراه با خشکسالی و کمبود آب در 20 سال آینده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اعلام اینکه فرسایش خاک در کشور دو برابر میانگین جهانی است، گفت: دردناک‌تر از این آمارها تغییر کاربری‌هایی است که بر روی زمین‌های کشاورزی انجام می‌شود که روزانه با این اقدامات از مساحت زمین‌هایی که قرار است امنیت غذایی کشور را ایجاد کند از دسترس تولید خارج می‌شود.

وی ادامه داد: آیا از خود پرسیده‌ایم به کجا می‌رویم؟ چه چیزهایی را هدف قرار گرفته‌ایم؟ آیا دشمنان را هدف قرار داده‌ایم یا سرزمین و آینده خود را هدف قرار داده‌ایم؟ از طرف دیگر شاهدیم که در موضوع مراتع و جنگل‌ها وضعیت مطلوبی نداریم و آثار ناشکری‌ها با سیلاب‌های ویرانگر و خشک شدن تالاب‌ها و مشکلات زیست‌محیطی مشاهده می‌شود.

نوری قزلجه افزود:‌با توجه به بی‌توجهی و کم‌کاری مسئولان در این حوزه‌ها رهبر معظم انقلاب در یک هفته اخیر نسبت به این مطالب هشدار داده‌اند و بر مقابله با از بین رفتن منابع طبیعی کشور و بر لزوم اهمیت بخش کشاورزی و امنیت غذایی تاکید کرده‌اند. از طرف دیگر قطعاً این مسائل پیش‌نیاز طرح افزایش جمعیت است که متاسفانه طراحان با در نظر گرفتن هدف نهایی از وسایل و ضروریات غفلت کرده‌اند از این‌رو امیدواریم انعکاس اراده عملی برای رفع معضلات و حمایت از بخش کشاورزی در لایحه بودجه 94 و کاهش سود تسهیلات در این حوزه را شاهد باشیم.

وی گفت: تشکل‌های بخش کشاورزی هم باید از ظرفیت‌های ایجاد شده از سوی دولت استفاده کنند همچنین کشاورزان باید در تحقق اهداف سیاست اقتصاد مقاومتی به موضوعاتی مانند مصرف بهینه آب،‌افزایش بهره‌وری و افزایش تولید توجه کنند.

وی ادامه داد: از اقدامات استانداری آذربایجان شرقی و فرمانداری برگزاری بستان آباد به علت برگزاری مراسم بی نظیر جشنواره یک روز حیدر بابای شهریار تشکر و قدردانی می‌کنم و از خیرین فرهنگ دوستی که کار بازسازی خانه پدری استاد را متقبل شدند، تشکر می‌کنم.

نوری‌قزلجه گفت: همچنین از وزیر راه و شهرسازی بابت اجرای عملیات آسفالت 3 کیلومتری جاده بستان آباد سراب تشکر می‌کنم، همچنین این وزارتخانه در جهت ساخت راه‌های روستایی فاقد راه، تسریع در آسفالت راه‌های روستایی، تعیین و تکلیف آسفالت جاده حوری، چهار بانده کردن جاده بستان‌آباد یوسف‌آباد و بستان‌آباد سراب، توجه به نقاط حادثه‌خیز روستایی، توجه به مطالبات به حق کامیون‌داران بستان آباد، ساماندهی بنیاد مسکن به‌ویژه تجدید نظر در طرح‌های هادی روستایی اقدام کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: همچنین وزیر ارتباطات برای تأمین پوشش تلفن همراه، وزیر نیرو برای اجرای پروژه آبرسانی، وزیر کشور برای تبدیل شدن برخی روستاها به شهر، وزیر صنعت برای نظارت بیشتر بر معادن، وزیر جاد کشاورزی برای رفع موانع صدور اسناد زمین‌های کشاورزی، وزیر نیرو جهت صدور دستور گازرسانی روستاها، وزیر ورزش برای تسریع در ایجاد پروژه‌ها و صدا و سیما برای پوشش کامل تلویزیون و رادیو اقدام کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet