هدر اصلی
1393/04/24 13:12:25
سرویس صحن

انتقاد عضو کمیسیون صنایع و معادن به افزایش قیمت خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قیمت خودرو افزایش یافته است و هیچکس پاسخگوی آن نیست.
انتقاد عضو کمیسیون صنایع و معادن به افزایش قیمت خودرو عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قیمت خودرو افزایش یافته است و هیچکس پاسخگوی آن نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/74430.jpg انتقاد,عضو,کمیسیون,صنایع,و,معادن,به,افزایش,قیمت,خودرو Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد سلیمانی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 24 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود گفت: در این ایام راجع به اقتصاد مقاومتی حرف‌های زیادی شنیده‌ایم که همان جملات و کلمات مندرج در برنامه‌های مصوب است. عملیات و گزارش عملکرد زمان‌بندی شده مورد مطالبه مقام معظم رهبری را کمتر می‌شنویم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: باید میدان‌دار اقتصاد مقاومتی،‌ دانشمندان، دانشجویان، مخترعین، مبتکرین، نوآوران و کارآفرینان باشند. باید این میدان داده شود و بستر آن فراهم گردد.

وی تصریح کرد: امروز وزارت علوم و دانشگاه‌ها گرفتار مصیبت سیاست‌زدگی و سطحی‌کاری شده‌اند. دست‌های مشکوکی در تلاش برای کند کردن حرکت شتابان پیشرفت علمی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: ضرورت دارد اقدامات لازم جهت جلوگیری از خدشه به حیثیت و شأن ارکان دانشگاه توسط کمیته‌های مجعول و گروه‌های فشار و پیشگیری از فعالیت آشوب‌طلبان به‌عمل آید و دست این گروه‌ها و کمیته‌ها به افراد باسابقه آشوبگری و آشوب‌طلبی از ساحت مقدس دانشگاه کوتاه شود.

سلیمانی افزود: وزیر محترم باید بی‌حرمتی‌ها، کجروی‌ها، فشارها، تخریب‌ها و تضعیف‌ها که هر روز شاهد آن هستیم را جلوگیری کند تا زمینه‌های افت علمی و پژوهشی گسترده‌تر نشود، اگر چه تا اندازه‌ای شده است. آقای وزیر برای هیچ و پوچ اساتید را به جان هم انداخته است و این ظلم بزرگی بر دانشگاه‌ها است.

وی گفت: هفته گذشته رئیس جمهور در دیدار کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری افزایش قیمت مواد خوراکی و آشامیدنی در 12 ماهه منتهی به اردیبهشت 93 را 6 درصد اعلام کردند. این عدد آنقدر تعجب‌آور بود که صدای ملت و کارشناسان را درآورد. در صورتی که مرکز آمار ایران رقم تورم را 44 درصد و بانک مرکزی تورم سالانه در خرداد 93 را بیش از 30 درصد رسماً اعلام کردند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم افزود: قبلاً آقای دکتر روحانی فرموده بودند که جیب مردم تورم را لمس می‌کند نه اعداد ارائه‌شده در تریبون‌ها؛ این حرف و فرمول حکیمانه‌ای است،  لذا این‌بار نه جیب مردم و نه آمار رسمی هیچ کدام افزایش قیمت 6 درصد در طول یک‌سال را قبول ندارند و این عدد فاصله زیاد و چندبرابری است که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: رهایی از دلار نفتی صرفاً با باز کردن درب صنعت نفت و گاز به روی دانشمندان، جوانان و دانشجویان محقق می‌گردد، لذا بهتر است دولت با اتخاذ تدبیر لازم جلوگیری کند وگرنه با شعر و شاعری نمی‌توان قدمی برداشت، کماکان منتظر باز شدن این درب به روی جوانان هستیم.

سلیمانی تصریح کرد: نفت و گاز باید موتور توسعه فناوری باشد، نه فقط درآمد دلاری. جایگاه دانشگاه در هندسه تولید کجاست؟

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: حذف موجودی سوخت موتورسیلکت‌ها موجب نارضایتی مردم شده است، این حق مردم است و نباید حذف و پایمال گردد.

وی افزود: کشاورزان در چندماه گذشته دوران سختی را گذرانده‌اند و متاسفانه دولت به فریاد و داد آنها نرسید، بی‌توجهی به کشاورزی در حوزه تولید خسارت‌آور شده است. امروز کشاورزان گران می‌خرند و ارزان می‌فروشند، اصلاح این روند یک ضرورت ملی است. تنظیم بازار حمل و نقل، خرید محصولات و صادرات محصولات کشاورزی باید به طور جد در دستور کار مجلس و دولت قرار گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم تاکید کرد: قیمت خودرو در کشور قوز بالای قوز شده است. دولت جنگ زرگری بین سازمان‌های خود راه انداخته است و پاسخگو نیست، بلکه وزیر محترم صنعت و معدن مشوق این بهم‌ریختگی بوده و هست. مردم دولت را مسئول می‌دانند و می‌شناسند.

سلیمانی گفت: بانک‌ها و موسسات دولتی همچنان گرفتار دلال‌بازی و سوداگری هستند. وزیر محترم اقتصاد هم غافل نظاره‌گر است و منفعل.

وی افزود: نقدینگی در یک‌سال گذشته بیش از 50 درصد و معوقات بانکی بیش از 60 درصد افزایش یافته است. وزیر محترم نباید مات بماند. مردم نگران رشد مجدد اشرافی‌گری و خوی کاخ‌نشینی هستند. مدیران پرخرج نظیر دوران اصلاحات و سازندگی در حال پرورش هستند،‌ باید نظارت بیشتر شود تا دست مدیران پرخرج از جیب مردم و بیت‌المال بیرون آورده شود و اینها عزل و خلع شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم بیان کرد: ملت و رهبری عزم دفع تهاجم فرهنگی و اقتصادی دارند. دولتمردان باید بیش از گذشته همراه این عزم شوند. همکاری بین وزرای مربوطه قابل قبول نیست. سقوط چندهزار پله‌ای بورس مردم را به شدت نگران کرده است. ادامه این روند موجب رکود، افزایش بیکاری و صدور نقدینگی به بخش غیرمولد می‌شود. دولت تقصیر را به گردن دیگران نیاندازد بلکه باید تدبیر کند و عمل نماید.

سلیمانی تاکید کرد: ضرورت دارد سطح تحمل رئیس محترم دولت، وزرا و سایر اعضای دولت در برابر انتقادات مشوقانه بالا رود. ضرورت دارد کمیسیون‌های مجلس به بررسی میزان برنامه توسعه پنجم بپردازند تا مشخص شود چقدر به اهداف برنامه توسعه نزدیک شده‌ایم. کدام اهداف تحقق یافته است؟ همچنین بخش پژوهش لاغر و نحیف است که باید سال آینده برای آن فکری شود. /

پایان پیامن

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet