خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1393/04/25 11:56:15
سرویس صحن
امیری خامکانی در نطق میان دستور:

کارآفرینان نباید دغدغه ای جز تأمین سرمایه داشته باشند

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر رکود فضای کسب و کار کشور ،گفت: گرانی، کاهش ارزش پول ملی و رکود اقتصادی از میراث دولت دهم است.
کارآفرینان نباید دغدغه ای جز تأمین سرمایه داشته باشند سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر رکود فضای کسب و کار کشور ،گفت: گرانی، کاهش ارزش پول ملی و رکود اقتصادی از میراث دولت دهم است. https://cdn.icana.ir/d/019/42930.jpg کارآفرینان,,نباید,دغدغه,ای,جز,تأمین,سرمایه,داشته,باشند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حسین امیری خامکانی در نشست علنی امروز (چهار‌شنبه 25 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ،گفت: گرانی، کاهش ارزش پول ملی، رکود اقتصادی، بدهی دولت به پیمانکاران، تأخیر در پرداخت حقوق کارگران میراثی است که برای دولت یازدهم باقی مانده است و علاوه بر این مشکلات مسئله کم آبی و بی آبی برخی مناطق کشور نیز مزید بر علت شده است که البته هماهنگی و اتحاد مردم و مسئولان باعث رفع تمامی مشکلات خواهد شد.

نماینده مردم زند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیش از یک دهه است که مسئله بحران آب استان کرمان مطرح شده و سالانه حدود 48 میلیارد متر مکعب بیلان منفی وضعیت آب کشور است که کرمان بیشترین سهم را از این موضوع داشته است.

خامکانی افزود: سالانه یک و نیم متر از عمق سفره های زیرزمینی آبی استان کرمان کاسته می شود و عمق چاه های کشاورزی به 300 تا 400 متر رسیده که باید سریعا به این مشکل رسیدگی کرد البته از رئیس جمهور که طرح مطلوبی برای جلوگیری از بحران آب کشور دارد تشکرکنم و امیدوارم که اجرای این طرح از تشدید مشکلات کمبود آب جلوگیری کند.

وی گفت: طرح های توزیع عادلانه آب شرب و کشاورزی، شیرین سازی آب دریا باید به سرعت عملیاتی شود و نباید فراموش کرد که آب نیز مانند نفت باید ملی تلقی شود بنابراین از مجلس می خواهم که با طرح دو فوریتی دولت را کمک کند تا به موضوعات کمبود آب شرب در روستاها و بهسازی شبکه فرسوده آب روستایی و جداسازی آب شرب از آب کشاورزی رسیدگی کنند.

خامکانی ادامه داد: رسیدگی به وضعیت پروژه‌های عمرانی نیمه کاره مشکلات در زمینه مسکن مهر و همچنین مسائل بهداشت و درمان نیز باید از اولویت های کاری مسئولان باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: دولت دهم در بازاریابی محصول پسته عملکرد بسیار ضعیفی داشت بنابراین باید دولت کنونی تصمیمی برای خرید محصول پسته از کشاورزان اتخاذ کند.

وی گفت: رکود و بیکاری باعث شده که بسیاری از خانواده ها و جوانان در شرایط سختی قرار گیرند بنابراین یکی از اولویت های اقتصادی کشور خروج از رکود است البته رسیدگی به وضعیت دیرکرد در پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد و ذغال سنگ نیز باید مدنظر مسئولان مربوطه باشد.

خامکانی با بیان اینکه صنعت و معدن کشور نیاز به یک برنامه جامع و متعادل دارد گفت: در بخش فولاد مقرر شده بود که تا پایان برنامه چهارم تولید ذغال سنگ به 600 هزار تن در سال برسد که البته در زمان دولت خاتمی پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شد ولی در دوره فعالیت دولت دهم تولید ذغال سنگ به 100 هزار تن در سال کاهش یافت این در حالی است که تولید فعلی ذغال سنگ جوابگوی واحدهای کوک سازی زرند نیست بنابراین باید این مشکل سریعا حل شود.

وی ادامه داد: دولت دهم به معدن خم رود بی توجهی کرد بنابراین باید سریعا این معدن را فعال کرد، بخش خصوصی آماده تأمین خوراک کوک سازی ها را دارد بنابراین باید به بخش خصوصی کمک کرد که بتواند در صنعت فعال شود.

خامکانی گفت: ایمنی معادن و حفظ جان کارگران و همچنین افزایش تولید ذغال سنگ و سنگ آهن باید از سوی مسئولان ساماندهی شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر ضرورت تحول اساسی در بخش فضای کسب و کار گفت: به دلیل عملکرد ضعیف مسئولان در چند سال گذشته بخش کارآفرینی کشور با رشد چندانی روبرو نبوده است.

خامکانی گفت: متاسفانه کارآفرینانی که تنها باید دغدغه تأمین سرمایه داشته باشند در حال حاضر مجبورند برای کسب مجوز تأسیس شرکت به دنبال آشنا در ادارات باشند.

وی افزود: دریچه واحد اقتصادی برای اخذ مجوز کسب و کار و ثبت شرکت و همچنین دریچه واحد اقتصادی برای توسعه صادرات و واردات از اولویت های کنونی اقتصاد کشور است.

خامکانی ادامه داد: باید مشکل ثبت اینترنتی شرکت ها سریعا رفع شود تا فضای کارآفرینی کشور رونق یابد متأسفانه به دلیل مدیریت ضعیف در سال های گذشته پروسه ثبت شرکت از 45 روز در سال 84 به چند ماه افزایش یافته است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: علاوه بر بانک ها باید تمامی نهادها در رفع مشکلات تولید فعال باشند و نکته دیگر این که باید مشکلات تولید و صادرات در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی سریعا حل شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet