شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/01 15:30:00
سرویس اقتصادی

وزارت تعاون موظف شد تمهیدات لازم را به منظور تشکیل و توسعه تعاونی های عام اجرا نماید

براساس مصوبه مجلس، وزارت تعاون موظف است تمهیدات لازم را به منظور تشکیل و توسعه تعاونی های سهامی عام با رعایت شرایطی معمول داشته و برحسن اجرای آن نظارت نماید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شرایط در نظر گزفته شده به شرح ذیل می باشد:

حداکثر سهم هر شخص حقیقی، مستقیم و غیرمستقیم در زمان تاسیس و طول فعالیت نباید از نیم درصد سرمایه شرکت تجاوز کند.

همچنین براساس بند دو مصوبه امروز مجلس اشخاص حقوقی سهامدار شرکت تعاونی سهامی عام، هرگاه خود شرکت تعاونی فراگیر ملی یا تعاونی سهامی عام باشند حداکثر حق مالکیت ده درصد سهام را دارند. سایر اشخاص حقوقی متناسب با تعداد سهامداران مستقیم و غیرمستقیم خود حداکثر حق مالکیت 5 درصد از سهام را دارند.

همچنین هر یک از اشخاص حقوقی دولتی و مجموع آنها با رعایت مفاد این قانون در مناطق کمتر توسعه یافته تا 49 درصد و در سایر مناطق تا بیست درصد مجاز به مشارکت با تعاونی هستند. موسسات عمومی غیر دولتی نیز هر یک تا بیست درصد و جمعا تا چهل و نه درصد مجاز به مشارکت هستند.

در هر حال سهم مجموع بنگاه ها و موسسات عمومی غیر دولتی و شرکت های دولتی مستقیم و غیر مستقیم چه در میزان سهام و چه در کرسی های هیات مدیره نباید از 49 درصد بیشتر گردد.

همچنین در بند 4 مصوبه امروز مجلس، در زمان افزایش سرمایه در صورتی که تمام یا برخی سهامداران از حق تقدم خود استفاده نکردند کارکنان غیر سهامدار شرکت در خرید این سهام تقدم دارند.

براساس مصوبه امروز مجلس، مجامع غیر عمومی در تعاونی سهامی عام که تعداد سهامداران آن از 500 نفر بیشتر باشد یا بلوک بندی برگزار خواهد شد. هر یک از سهامداران مخیرند از طریق بلوک، نماینده انتخاب کنند و یا مستقیما در مجمع عمومی حضور یابند. برای رعایت حقوقی سهامداران خرد نحوه بلوک بندی در آیین نامه ای تعیین می شود که مشترکا توسط وزارت تعاون و وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد و به تصویب هیات وزیران می رسد.

همچنین کلیه سهام با نام بوده و تملک یا نقل و انتقال آن منوط به ثبت در دفتر سهام شرکت و رعایت سقف مالکیت سهام مقرر در اساسنامه به تشخیص هیات مدیره است که نبایداز سقف مقرر در این ماده تجاوز کند. هر توافقی برخلاف حکم این بند باطل و بلااثر خواهد بود.

شرکت های تعاونی سهامی عام می توانند به عضویت اتاق های تعاون درآیند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet