ولادت حضرت امام رضا (ع)
1393/05/14 15:42:42
سرویس اقتصادی
رحمانی با تشریح جزئیات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن به خراسان رضوی خبر داد:

تشکیل 3 کارگروه وصدور بیانیه مشترک برای رفع موانع تولید در خراسان رضوی+متن بیانیه

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن به استان خراسان رضوی سه کارگروه شامل صنعت، معدن و تولیدات صادراتی تشکیل و بیانیه ای نیز به منظور حمایت از صادرات و تولید صادر شد.
تشکیل 3 کارگروه وصدور بیانیه مشترک برای رفع موانع تولید در خراسان رضوی+متن بیانیه رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن به استان خراسان رضوی سه کارگروه شامل صنعت، معدن و تولیدات صادراتی تشکیل و بیانیه ای نیز به منظور حمایت از صادرات و تولید صادر شد. https://cdn.icana.ir/d/019/73681.jpg تشکیل,3,کارگروه,وصدور,بیانیه,مشترک,برای,رفع,موانع,تولید,در,خراسان,رضوی+متن,بیانیه Icana

رضا رحمانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جزئیات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به استان خراسان رضوی گفت: اعضای کمیسیون بر حسب وظیفه به استان های مختلف سفر و مشکلات منطقه ای را از نزدیک رصد می کنند، اینبار نیز به دعوت مسئولین و نمایندگان به استان خراسان رضوی رفته و از واحدهای صنعتی این استان بازدید کردند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: در این سفر سه کارگروه شامل صنعت، معدن و تولیدات صادراتی تشکیل و اعضای کارگروه از واحدهای مربوطه بازدید کردند، همچنین جلسات اختصاصی با صادرکنندگان استان، شرکتهای ارتباطی و خدمات دهندگان اینترنت برگزار و مقرر گشت که تا حد امکان از آنها حمایت شود.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: همچنین در جلسه ای که با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، استاندار خراسان رضوی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، معاونین وزیر صنایع، معادن و تجارت، معاونین استاندار، مدیران و رؤسای سازمان ها و ادارات استان و نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی در قالب سه کارگروه تخصصی صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود.

در پایان این جلسه پس از بحث و بررسی و تبادل نظر، بیانیه ای مشترک صادر که متن کامل آن به شرح زیر است:

-1با عنایت به تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در سال 1931 مقرر گردید پیگیری لازم برای اجرای قانون صورت گیرد.

-2 با توجه به سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در حمایت از تولید، اشتغال و صادرات، مقرر گردید ایجاد و ابقاء سیاستها و قوانین حمایتی و تشویقی )مستقیم و غیرمستقیم( از صادرات، از طریق مجلس شورای اسلامی مورد پیگیری قرار گیرد.

-3 نظر به اینکه مسائل و مشکلات تأمین مالی اصلی ترین چالش بنگاههای اقتصادی می باشد کمیسیون صنایع، معادن مجلس شورای اسلامی موافقت خود را جهت پیگیری اصلاح نظام پرداخت تسهیلات به تولید و صادرات با لحاظ موارد ذیل اعلام نمود.

-1-3 تزریق منابع مالی به تولید صادرات از طریق بانک های تخصصی و توسعه ای )صنعت و معدن، توسعه صادرات و کشاورزی(

-2-3 پرداخت تسهیلات با نرخ بهره مناسب و حمایتی

-4 برای ایجاد شرایط رقابتی در بخشهای تولیدی و اقتصادی پیشنهاد می گردد، شعبه بانک ها و بیمه های خارجی، در کشور ایجاد شوند تا در شرایطی که از بخش تولید انتظار می رود تولید رقابتی داشته باشد، از خدمات رقابتی هم استفاده نمایند.

-5 با هدف حمایت از صادرات در شرایط موجود کمیسیون صنایع و معادن مجلس موافقت خود را در خصوص پیگیری اختصاص و تصویب اعتبارات لازم به سازمان توسعه صادرات به منظور انجام تعهدات سنوات گذشته سازمان در پرداخت جوایز صادراتی و عملیاتی نمودن )مشوق های صادراتی مستقیم و غیرمستقیم( و تدابیر لازم برای حمایت از تولید صادراتی و بدون کارخانه در جهت برندسازی اعلام نمود.

-6 با توجه به شرایط خاص تولیدی و صادراتی استان و لزوم حمایت در توسعه زیر ساختهای موجود، اعضاءکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی موافقت خود را بر پیگیری لحاظ اعتبارات عمرانی در بودجه سال 34 به منظور توسعه زیر ساخت های حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی اعلام نمودند. بدیهی است حداکثر تا پایان آذر ماه سال جاری طرحهای مذکور توسط استانداری خراسان رضوی جهت پیگیری تقدیم کمیسیون می گردد.

-7 به منظور تسریع در فرآیندهای کاری مرتبط با تولید و صادرات، طرح تشکیل ستاد فرابخشی استانی با اختیارات ویژه به ریاست استاندار جهت رفع مسائل و مشکلات منطقه ای در دستور کار کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرار گرفت.

-8 با هدف ایجاد هم افزایی و برقراری ارتباطات و مبادلات در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی؛ حمایت از استقرار شهرک فناوری توسعه سرمایه گذاری و بهبود مستمر کسب و کار و هایتک در استان خراسان رضوی مورد موافقت اعضای کمیسیون مجلس شورای اسلامی قرار گرفت، همچنین به منظور لحاظ نمودن اعتبارات مورد نیاز در بودجه سال 34 طرح امکان سنجی احداث این شهرک حداکثر تا پایان آذر ماه توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی به کمیسیون صنایع و معادن جهت طرح و بررسی و پیگیری ارائه خواهد شد.

-9 با اذعان به مشکلات تولید در کشور، مقرر گردید ایجاد محدودیت و ممنوعیت های تعرفه ای و غیرتعرفه ای برای صادرات مواد خام توسط کمیسیون صنایع و معادن مجلس مورد پیگیری قرار گیرد.

-10با توجه به مشکلات موجود در ماده 192 قانون مالیات های مستقیم که به معافیتهای مالیاتی واحدهای مستقر در مناطق کمتر توسعه یافته از تاریخ شروع بهره وری اشاره دارد. با عنایت به زمان بر بودن احداث و بهره برداری برخی از طرحهای تولیدی؛ در برخی موارد پس از اجرای طرح، منطقه از کمتر توسعه یافتگی خارج شود و معافیت مذکور منتفی می شود. لذا کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز بررسی تغییر این قانون به این صورت که ملاک عمل معافیت از زمان شروع بهره برداری بوده ولی ملاک کمتر توسعه یافتگی مقطع زمانی اخذ مجوز تأسیس باشد را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

-11 کمیسیون صنایع و معادن مجلس از طریق دستگاههای اجرایی ذیربط نظارت و پیگیری لازم در خصوص اجرای قوانین بازسازی و نوسازی صنایع را انجام خواهد داد.

-12 کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اهتمام خود را جهت تصویب قانون اعطای کلیه معافیت ها و بخشودگی های رایج در کشاورزی به صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی مبذول خواهد نمود.

-13در خصوص مصوبات مورد نیاز بخش معدن کمیسیون تأکید خود را بر موارد ذیل اعلام می دارد:

الف- ایجاد منطقه آزاد معدنی در شرق کشور با رویکرد مرزبانی اقتصادی

ب- با توجه به قانون تشکیل شورای عالی توسعه معدنی کشور، تشکیل کارگروه متناظر در استانها با وظایف تعریف شده .

ج- تأسیس شعبه صندوق سرمایه گذاری بیمه در استان

د- پیگیری اجرای قانون معادن و برنامه پنجم توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی مبنی بر ایجاد پنجره واحد معادن و صنایع معدنی استان

-14 در خصوص مصوبات مورد نیاز حوزه محصولات صادراتی تخصصی استان اعضاء جلسه تأکید خود را بر موارد ذیل

اعلام می دارد:

الف- اختصاص حداقل 91 درصد از مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرداریها به شرکتهای خدماتی شهرک های صنعتی با توجه

به عدم ارائه خدمات شهرداریها در شهرک های صنعتی

ب- پیگیری اختصاص 4درصد از ارزش سالیانه زعفران کشور به برنامه های توسعه ای و جهش صادرات زعفران ایران با

ارزش افزوده مناسب، توسعه مصارف و بازارهای زعفران ایران توسط وزارت جهاد کشاورزی و احیاء مشوقهای صادراتی

و بسته حمایتی توسط سازمان توسعه تجارت ایران

-15 مقرر گردید کمیته ای مرکب از نمایندگان استانداری، سازمان صنعت و معدن و تجارت استان، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری خراسان رضوی و یک نفر از اعضاء مجمع نمایندگان استان و نماینده استان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن پیگیری مسائل و مشکلات و مصوبات این بیانیه و ارائه راهکارهای توسعه استان متعاقباً نشست های تخصصی برگزار نموده و نتایج را به کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام نماید.

گفتنی است که ای بیانیه به امضای رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی و محمدرضا محسنی ثانی رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی رسیده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet