هدر موبایل
1393/05/21 07:57:50
سرویس اقتصادی
میرمرادزهی:

افزایش3برابری راندمان آبیاری با سیستم تحت فشار/ تاکید برمهار آب‌های مرزی برای جبران کم آبی

عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید براینکه راندمان آبیاری در کشور۳۸ درصد است،‌گفت: راندمان آبیاری با سیستم آبیاری تحت فشار ۳برابر افزایش می یابد.
افزایش3برابری راندمان آبیاری با سیستم تحت فشار/ تاکید برمهار آب‌های مرزی برای جبران کم آبی عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید براینکه راندمان آبیاری در کشور38 درصد است،‌گفت: راندمان آبیاری با سیستم آبیاری تحت فشار 3برابر افزایش می یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/55111.jpg افزایش3برابری,راندمان,آبیاری,با,سیستم,تحت,فشار/,تاکید,برمهار,آب‌های,مرزی,برای,جبران,کم,آبی Icana

هدایت الله میرمراد زهی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،‌با اشاره به بحران کم آبی گفت:‌ مشکل این است که در کشور سد ساختیم اما انتقال آب از آنها را دنبال نکردیم.

نماینده مردم سراوان ،سیب وسوران ،مهرستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شبکه های آبیاری تحت فشار اعم از کشاورزی صنعتی و شرب در پایین دست سدها تنظیم می شود، افزود: ما زمانی که می دانیم کشورمان کشور بی آبی است و با کمبود مواجه می شویم، با افزایش جمعیت باید ریزش های آسمانی را کنترل کنیم.

وی در ادامه با تاکید براینکه راندمان آبیاری در کشور38 درصد است، از دولت خواست تا اعتباراتی برای اجرای آبیاری تحت فشاراختصاص دهد  چرا که هزینه آبیاری تحت فشار در هرهکتار بیش از 10 میلیون  تومان است و کشاورز نمی تواند هزینه اش را تامین کند.

عضو کمیسیون کشاورزی،‌آب و منابع طبیعی در مجلس با بیان اینکه راندمان آبیاری با سیستم آبیاری تحت فشار 3برابر افزایش می یابد،‌افزود: این اتفاق به تنهایی توسط وزارت جهاد محقق نمی شود مگر در لایحه بودجه دولت برای کلیه استانهای کم آب اعتباری درنظربگیرد.

میرمرادزهی با اشاره به اینکه کمیسیون کشاورزی در لایحه بودجه برای مهار آبهای مرزی و افزایش راندمان مصرف آب کشاورزی و انتقال آب از سدها پیشنهاداتی ارایه کرد که تا حدودی تصویب شد،‌افزود:1200  میلیارد ریال  برای مهار آب رودخانه های مرزی درنظر گرفته شد و در مجموع برای مهار آبها 1000 میلیارد ریال به بودجه پیشنهادی اضافه شد.

نماینده مردم سراوان ،سیب وسوران ،مهرستان در مجلس با تاکید براینکه تمام آب رودخانه ها از مرزسیستان خارج می شود،‌ گفت: سالهاست که در سیستان فریاد میزنیم که رودخانه ها را ببندید واگر بسته نشود مهاجرت به شهرها افزایش می یابد.

وی افزود: با توجه به اینکه از سد جدید 20 سال بعد می توان بهره برداری کرد باید 10- 20 سال قبل ساخت سد را شروع می کردیم نه در زمان بحران.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس انتقال آب از دریاها را راهی دیگر برای تامین آب و جبران کمبود آب عنوان کرد و گفت:‌ برای تامین غذا و معیشت مردم باید وابستگی به درآمدهای نفتی را کاهش وکشاورزی را توسعه دهیم.

میرمرادزهی با بیان اینکه هر کشوری که در دنیا به استقلال رسیده اول کشاورزی و دامداری را تقویت کرده است، افزود: 95 درصد نیاز آب کشوربرای بخش کشاورزی است.

نماینده مردم سراوان ،سیب وسوران ،مهرستان در مجلس با اشاره به اینکه 15 سال است شهر سیستان با خشکسالی مواجه است،‌ گفت: در سیستان گاهی ریزش های جوی به صورت تگرگ در مدت کم داریم اما اثر زیادی ندارد چون رودخانه ها بسته نیستند و از مرز خارج می شود.

وی با بیان اینکه ریزش های جوی را برای مصرف در بخش کشاورزی باید مهار کرد گفت:‌ در جلسه ای که  رییس جمهور در سیستان داشتیم برمهار آبهای مرزی تاکید کرده و اعلام کردیم که به فکر آب مورد نیاز مردم باشیم والا به بحران می رسیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet