هدر موبایل
1393/05/20 12:32:00
سرویس بین الملل
نائب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران - ترکیه:

بی تفاوتی آنکارا مقابل داعش برای ترکیه گران تمام می شود

داعش به عنوان یک تهدید برای خاورمیانه تبدیل شده است، ترکیه در این میان موضعی متزلزل در مقابل آنها از خود نشان داده است؛موضوعی که می تواند در آینده برای آنکارا گران تمام شود.
بی تفاوتی آنکارا مقابل داعش برای ترکیه گران تمام می شود داعش به عنوان یک تهدید برای خاورمیانه تبدیل شده است، ترکیه در این میان موضعی متزلزل در مقابل آنها از خود نشان داده است؛موضوعی که می تواند در آینده برای آنکارا گران تمام شود. https://cdn.icana.ir/d/019/75388.jpg بی,تفاوتی,آنکارا,مقابل,داعش,برای,ترکیه,گران,تمام,می,شود Icana

خلافت موهوم دولت اسلامی عراق و شام(داعش) که بعد ها به خلافت دولت اسلامی تغییر نام داد به موضوعی دردناک برای جهان اسلام و کشورهای خاورمیانه تبدیل شده است. داعش که در جریان جنگ داخلی سوریه با تروریست های چند ملیتی رشد پیدا کرد در یک ماه گذشته مردم عراق را سلاخی و قتل عام کرده است. ابعاد این جنایات به قدری گسترده بود که با واکنش بسیاری از کشور ها روبرو شد.

روح الله بیگی ئیلانلو در این خصوص، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملّت گفت: «تروریست های تکفیری داعش به موضوع فرامرزی برای همه مسلمین و حتی دیگر ملت ها تبدیل شده است که مرتبط به یک نفر یا حتی گروه نیست.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «آنها علیه دین مبین اسلام وارد جنگ شده اند.داعش به نام دین علیه دین وارد عمل شده اند. به نام الله اکبر زیرپرچم سیاه مردم را به قتل می رسانند. به نام رسول الله شاگردان رسول الله را قتل عام می کنند.»

روح الله بیگی ئیلانلو گفت: «داعش یک گروه کاملا تکفیری و افراطی است . هرکس که ذره ای پایبند به اسلام و آموزه های قرآنی باشد تمام قد مقابل داعش می ایستد.»

وی گفت:«امروز مقابله با داعش مقابله با تمامیت کفر است. مبارزه با داعش مبارزه با تمام کج اندیشی هااست. اشاره به لزوم یاری رساندن مسلمانان به یکدیگر است برای جنگ با داعش است.»

درهمین حال،حمایت های پنهان شاهزاده های افراطی سعودی به همراه برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس از تروریست های تکفیری داعش در جریان نبرد داخلی سوریه و همچنین فعالیت های این گروه در عراق موضوعی کاملا واضح است. دراین میان موضوع ترکیه که هم مرز با سوریه است ظرف 3سال جنگ داخلی سوریه و موضع گیری های خصمانه آنکارا در مقابل بشار اسد موضوعی قابل تامل می باشد.

اردوغان که با بدترین ادبیات شورشیان سوریه را علیه دولت سوریه همراهی کرده است و درهمین حال شایعات متعددی تا کنون منتشر شده است مبنی بر این که ترکیه از شورشیان و حتی برخی گروه های تروریستی جای تامل دارد.  از یک هفته گذشته که نیروهای داعش پس از کشتار شیعیان و سنی های مخالف آنان ، کردها را نیز مورد تهاجم قتل عام قرار دادند و کردهای ترکیه نسبت به بی تفاوتی ترکیه اعتراض خود را ابراز داشتند.

بی تفاوتی آشکار دولت ترکیه ظرف یک ماه گذشته در یک هفته اخیر به نوعی حمایت پنهان تغییر کرده است. اگرچه در مورد روابط پنهان داعش با سرویس های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی ابهام های زیادی مطرح است اما آمریکا از روز جمعه در چند مورد نیروهای داعش را مورد حمله قرار داد؛دراین میان ترکیه که متحد نظامی واشنگتن و ناتو محسوب می شود نه تنها از هرگونه همکاری علیه داعش سر باز زده است بلکه دیروز ، تجمع 5هزار نفری مردم ترکیه علیه اقدامات ضد انسانی داعش با گاز اشک آور و ماشین آب پاش سرکوب کرد.

ئیلانلو، نائب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران - ترکیه، گفت: اگر امروز ترکیه یا هرکشور مسلمان دیگری در برابر این موضوع مشخص نکند فردا داعشی ها یقه همین افراد بی تفاوت را می گیرد. »

وی با برجسته دانستن توطئه گسترش نبردها داعش گفت: «این که برخی گمان می کنند داعش تنها در عراق به فعالیت خود ادامه خواهد داد یک توهم است. داعش می خواهد همه اسلام را به خاک و خون کشانند و ترکیه هم از اهداف بعدی آنها است.»

این نماینده مجلس که خواهان کمک و اتحاد امت اسلامی برای مقابله با داعش است گفت: «برخلاف مردم ترکیه،برخی دولتمردان این کشور باید ملاحظه کاری ها را کنار گذاشته و از موضع ضعف با داعش برخورد نکنند.»

ئیلانلو گفت: «ترکیه یک کشور مسلمان است با عبور از برخی منفعت طلبی ها،می تواند و باید برای دفاع از مسلمانان عراق هرچه در توان دارد از بغداد برای جنگ با تروریسم حمایت کند.»

دیپلماسی ترکیه که روزگاری عملکردی موفق داشت در جریان وقوع بیداری اسلامی برای کسب منافع اقتصادی و سیاسی دچارنوعی لغزش شد که نقطه آغاز آن در حمایت از شورشیان سوریه بود. اگرچه ترکیه مقداری سیاست های خود را تعدیل کرده است اما همچنان اشتباهات خود را ادامه می دهد و ممکن است روند نامناسب سیاست های ترکیه در آینده نه چندان دور آتش تروریسم داعش را به خاک این کشور کشاند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet