هدر موبایل
1393/05/22 09:50:34
سرویس بین الملل
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران- ترکیه:

اردوغان رئیس جمهور موفق تر از اردوغان نخست وزیر خواهد بود

حسینی صدر ضمن برشمردن ویژگی های انتخابات ریاست جمهوری ترکیه و حزب عدالت و توسعه ، بر همگرایی استراتژیک ایران و ترکیه تاکید کرد.
اردوغان رئیس جمهور موفق تر از اردوغان نخست وزیر خواهد بود حسینی صدر ضمن برشمردن ویژگی های انتخابات ریاست جمهوری ترکیه و حزب عدالت و توسعه ، بر همگرایی استراتژیک ایران و ترکیه تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/76493.jpg اردوغان,رئیس,جمهور,موفق,تر,از,اردوغان,نخست,وزیر,خواهد,بود Icana

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خانه ملت، رجب طیب اردوغان عنوان دوازدهمین رئیس جمهوری ترکیه را برای نخستین بار با رای مستقیم مردم این کشور از آن خود کرد.  نخست وزیر سابق در رقابت با 3 کاندیدای دیگر توانست با51.8 درصد آراء وارد به کاخ چانکایا شود. واقعیت این است که پیروزی اردوغان غیرمنتظره نبود اما انتخاب اکثریت مردم ترکیه، به مرد قدرتمند حزب عدالت و توسعه این امکان را می‌ دهد که سیاست‌های خود را برای پنج سال آینده، این بار در مقام ریاست‌جمهوری به پیش برد.مردی که بارها در می‌ان هوادارانش اعلام کرده است: «من برای برقرار کردن یک ترکیه نوین مصمم هستم.»

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران-ترکیه در رابطه با تغییر سیستم حکومت ترکیه گفت: «پیشتر مقام ریاست جمهوری تشریفاتی بود و قدرت در دست نخست وزیر بود که آقای اردوغان عهده دار این مسئولیت بودند. الان وضعیت تغییر کرده و رئیس جمهوری مقام  بالایی دارد و با تغییراتی که در قانون اساسی دادند اختیارات بیشتری به رئیس جمهوری دادند.»

 آرای اردوغان نشان داد که حزب عدالت و توسعه از انتخابات شهرداری های ترکیه در مارس سال جاری میلادی تاکنون؛ آرای خود را از 45 درصد به حدود 52 درصد رسانده و رشد آرای این حزب، یک پیروزی ارزشمند است.

مویدحسینی صدر با اشاره نتایج نظرسنجی ها گفت: «پیروزی اردوغان، علی رقم اتهامات مطرح شده علیه کابینه وی کاملا محرز بود.»

وی در تشریح دلایل پیروزی اردوغان گفت:« رشد اقتصادی ترکیه با متد اقتصادی که حزب عدالت و توسعه ارائه کرد این کشور را به یک کشور مدرن و توسعه یافته تبدیل کرده است. مردم ترکیه با توجه به رفاه اقتصادی ایجاد شده و بسته های حمایتی دولت که برای اقتصاد این کشور ارائه می شود از دولت ترکیه ، همچنان حامی اردوغان هستند.»

پیروزی اردوغان نشان داد که این لیدر کاریزماتیک و حزب او که دارای دیسیپلین تشکیلاتی کم نظیری است، هنوز هم با فاصله ای جدی از رقبای خود پیشی گرفته و جایگزین یا آلنترنتاتیو جدی برای کنار نهادن و حتی تضعیف حزب عدالت و توسعه وجود ندارد. تحلیل گران بر این باورند که کمپین های انتخاباتی، تبلیغات، سخنرانی ها، حمایت های مالی مردی، تجمع هواداران و دیگر بخش های عملیات انتخاباتی حزب عدالت و توسعه به شکل صحیح و حرفه ای مدیریت شده و هماهنگی و انسجام سران و شاخه های استانی حزب، این پیروزی را رقم زد.

حسینی صدر در رابطه با مواضع رئیس جمهوری جدید ترکیه پس از پیروزی در انتخابات گفت: «اردوغان ، سیاستمدار باهوشی است که می خواهد از تمام توان ترکیه برای پیشرفت و توسعه کمک گیرد.»

وی با مخاطب قرار دادن سیاستمداران ایرانی ، گفت: « نخست وزیر دیروز ترکیه، با تجربه ای که کسب کرده است به خوبی می داند درگیری و نزاع های سیاسی موجب هدر رفتن انرژی جریان های سیاسی این کشور می‌شود. این استراتژی ، موضوعی است که در داخل ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

برخی محافل انتقاداتی جدی به سیاست های منطقه ای اردوغان در جنگ داخلی سوریه و مواجه با داعش مطرح می کنند. رئیس گروه دوستی پارلمانی ترکیه در مواجه با این موضوع گفت: « ایران و ترکیه هردو کشورهای مستقلی هستند و ممکن است در مواردی اختلاف نظر داشته باشند اما نمی توان رابطه برادرانه با یک کشور را به راحتی قربانی تضاد منافع نقطه ای کرد.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر همگرایی اسلامی تهران و آنکارا گفت: «ایران و ترکیه منافع مشترک بسیاری دارند و به عنوان دو متحد استراتژیک در حل و فصل مشکلات خاورمیانه و حتی دنیای اسلام نقش مهمی می توانند ایفا کنند.»

وی در رابطه با تغییر سمت اردوغان گفت: « نخست وزیر دیروز ترکیه با رئیس جمهوری امروز تفاوتی نخواهد داشت. اردوغان که بخش اعظمی از قدرت را در دست دارد با توجه به افزایش اقتدار خود بهتر از گذشته می تواند بحران های پیرامون و داخل ترکیه را حل کند.»

مراسم تحلیف ریاست جمهوری اردوغان تا دوهفته آینده برگزار خواهد شد  و نخست وزیر سابق ترکیه برای 5سال عهده دار این مسئولیت می شود. درهمین حال از احمد داود اوغلو،وزیر خارجه ترکیه به عنوان محتمل ترین گزینه نخست وزیری این کشور یاد می شود.

 پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet