ولادت حضرت امام رضا (ع)
1387/12/17 12:44:00
سرویس سیاسی

حاشیه‌های سفر لاریجانی به سودان

رئیس مجلس شورای اسلامی روز جمعه در راس هیاتی بلندپایه از کشورهای شرکت کننده در کنفرانس حمایت از فلسطین برای اعلام حمایت از «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان که دادگاه لاهه هفته پیش حکم بازداشت وی را صادر کرده بود، عازم این کشور شد.

این سفر حاشیه هایی داشت که در پی می آید:

- روسای مجالس سوریه، سودان، موسی الومرزوق قائم مقام سیاسی حماس، الزعنون رئیس مجلس ملی فلسطین، احمد جبریل رهبر جبهه ملی فلسطین، عبدالله رمضان رهبر جهاد فلسطین، احمد بر نایب رئیس مجلس قانونگذاری فلسطین، موسوی عضو شورای حزب الله و ناصر سودانی نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در این سفر علی لاریجانی را همراهی می کردند.

- خلبان زنگنه هنگام شروع پرواز  گفت: ما برای ر سیدن به سودان از آسمان کشورهای کویت و عربستان عبور کرده و چهار ساعت و ده دقیقه طول پرواز ما خواهد بود.

- دکتر لاریجانی پس از گذشت چند دقیقه از شروع پرواز به میان خبرنگاران و تصویر برداران آمد و برای آنها سفر خوبی را آرزو کرد.

- خلیج همیشه فارس از پنجره های هواپیما با عظمت، آبی و آرام بود، توگویی این آب‌ها هرگز تاکنون رنگ ناآرامی به خود نگرفته است و به پارسی پیام صلح ایرانیان را به جهانیان می‌رساند.

- دکتر لاریجانی و دیگر اعضای هیات در بدو ورود به فرودگاه خارطوم مورد استقبال نافع علی نافع معاون رئیس جمهور سودان قرار گرفتند.

- جالب اینکه جمع کثیر خبرنگاران مستقر در فرودگاه، دکتر لاریجانی را محاصره کردند و وی را طرف سوالات پی در پی خود قرار دادند.

- سوالات بیشتر حول محور حکم دادگاه لاهه در مورد رئیس جمهور سودان بود که رئیس مجلس شورای اسلامی صراحتا عنوان کرد این هیات برای اعلام حمایت از عمرالبشیر و ایستادن در کنار ملت سودان به این کشور سفر کرده است.لاریجانی تاکید کرد: آمریکا در پشت پرده با حمایت از صدور این حکم نشان داد که هنوز در جهت پیش برد سیاست های قدیم بوش حرکت می کند و تغییر در استراتژی خود نداده است.

- رئیس مجلس و هیات همراه از فرودگاه به سمت هتل فاتح خارطوم حرکت کردند. گفته می شد این هتل محلی توسط لیبی در این شهر بنا شده است. ساختمان هتل فاتح در کنار روز نیل قرار داشت و ما این فرصت را پیدا کردیم تا نیل پرآوازه را از نزدیک ببینیم.

- پس از استراحتی چند ساعته ما عازم کاخ ریاست جمهوری شدیم تا رئیس مجلس و هیات همراهش با عمر البشیر دیدار کند.

- کاخ ریاست جمهوری همچون نامش کاخ نبود و وسایل پذیرایی ساده ای برای میهمانان فراهم شده بود.

- لاریجانی در این دیدار صدور حکم بازداشت عمر البشیر را توطئه آمریکا و اسرائیل برای انحراف افکار عمومی از جنایاتی دانست که صهیونیست ها در غزه مرتکب شدند.وی گفت: صدور این حکم به دلیل حمایت سودان از مردم غزه بوده است.

- عمر البشیر در سخنان خود ضمن تشکر از هیات میهمان اعلام کرد شمارش معکوس سقوط قدرت های زورگو آغاز شده است.

- پس از این دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه دیگر مقامات کشورهای سوریه، فلسطین، اردن و یمن در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ داد.

- برنامه بعدی حضور در اجتماع مردمی در سالن دوستی خارطوم بود. هنگام ورود دکتر لاریجانی و همراهانش جمعیت حاضر یکپارچه شروع به سر دادن شعار مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل کردند.

- هنگام سخنان لاریجانی حضار با شعار مداوم الله اکبر حمایت خود را از گفته های وی اعلام می کردند.

- هنگام سخنرانی ابومرزوق قائم مقام سیاسی حماس جمعیت یکصدا شعار «غزه غزه فراموشت نمی کنیم» را سر دادند.

- پس از ضیافت شام معاون ریاست جمهور سودان، خارطوم را به مقصد تهران ترک کردیم اما در میانه راه برای سوخت گیری در مسقط پایتخت عمان فرود آمدیم.

- در فاصله یک ساعته توقف هواپیما، شیخ احمد العیسایی، رئیس مجلس عمان به استقبال لاریجانی آمد و با وی دیدار و گفت و گو کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet