خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1393/06/30 11:59:18
سرویس صحن
احمدی در نطق میان دستور:

صنعت باید معیار خروج از رکود باشد نه بنگاه

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس با تاکید بر اینکه برای خروج از رکود تجربیات جهانی را باید دید گفت: اگر به دنبال خروج از رکود هستیم نباید دچار اشتباه محاسباتی مانند گذشته در مواجه با بحث تورم شویم.
صنعت باید معیار خروج از رکود باشد نه بنگاه نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس با تاکید بر اینکه برای خروج از رکود تجربیات جهانی را باید دید گفت: اگر به دنبال خروج از رکود هستیم نباید دچار اشتباه محاسباتی مانند گذشته در مواجه با بحث تورم شویم. https://cdn.icana.ir/d/019/74645.jpg صنعت,باید,معیار,خروج,از,رکود,باشد,نه,بنگاه Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی محمد احمدی در نشست علنی امروز (یکشنبه 30 شهریور) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با تاکید بر شرایط ویژه اقتصادی کشور گفت: لازم به یادآوری است که خروج از رکود مقوله ای پیچیده ، حساس و تامل برانگیز است که چند نکته پیرامون آن باید به دقت مورد تامل قرار گیرد.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: نخست اینکه دوره های رونق و رکود پدیده ذاتی اقتصاد هستند و دولت مردان و برنامه ریزانی در این باره موفق عمل می کنند که درک درستی از شرایط رکود در کشورها داشته باشند.

وی ادامه داد: دومین موضوع اینکه درک شرایط بر واقعیت های میدانی و فراگیر استوار است و اگر به دنبال خروج از رکود هستیم نباید دچار اشتباه محاسباتی مانند گذشته در مواجه با بحث تورم شویم.

وی تصریح کرد: رکود پدیده‌ای فراگیر است و ما نباید از استانداردهایی استفاده کنیم که عموماً سوپرمارکتی است، به عنوان مثال باید صنعت به جای بنگاه معیار خروج از رکود برای ما باشد.

وی در رابطه با زیرساخت های متفاوت کشور در استان های مختلف گفت: نکته حائز اهمیت اینکه مصادیق و شواهد تجربی و میدانی برای خروج از رکود باید مورد توجه قرار گیرد به عنوان مثال در استان ایلام زمانی می توان صحبت از خروج از رکود کرد که چرخ های کارخانه سیمان دهلران به گردش درآید چرا که طبق برنامه این کارخانه باید تا پایان سال گذشته به مرحله بهره برداری می رسید.

عضو هیات رئیسه  کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: پتروشیمی ایلام اکنون با 30 درصد ظرفیت فعالیت می کند و زمانی به ظرفیت اسمی می رسد که از رکود خارج شده باشیم.سد سیمره که میلیاردها تومان از سرمایه مملکت و میلیون ها دلار صرف آن شده است باید راه اندازی شود.

وی تاکید کرد: پالایشگاه نفت دهلران، سد میمه و دهها پروژه مسکوت دیگر از مصادیق وجود رکود در اقتصاد ایران است و اگر می خواهیم به شکل میدانی وارد پروسه خروج از رکود شویم کافی است تجربیات جهانی را ببینیم.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: به طور مثال لری سامرز رئیس انجمن ملی اقتصاد در دولت اوباما، دبیر سابق خزانه داری، اقتصاددان ارشد بانک جهانی و رئیس سابق دانشگاه هاروارد می گوید بهره گیری از سیاست های پولی و مالی مناسب، مکانیزم خود تعدیلی در رکود است تا خانوارها و بنگاهها اعتماد خود را به اقتصاد باز یابند و این اطمینان از طریق خرید دارایی های مشهود و به کارگیری ثروت در بازار سهام و شروع مجدد به سرمایه گذاری در تجهیزات و ماشین  آلات است.

وی تصریح کرد: البته هیچ دلیل منطقی و محکمی وجود ندارد که این اتفاقات با افزایش وام ها و مخارج دولتی رخ دهد و متاسفانه این راه اشتباهی است که ما همچنان به آن اصرار داریم.

وی ادامه داد: همچنین رئیس جمهور اسبق آمریکا نیز در نیمه دوم قرن هجدهم گفته که تمام سردرگمی ها، پریشانی و آشفتگی ها در آمریکا ناشی  از تضاد در قانون اساسی نیست، بلکه به دلیل جهالت محض در ماهیت اسکناس، اعتبار و جریانات پولی است،نقطه ای که اقتصاد ما را نیز تهدید می کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه معادل ارزش تولید ناخالص ملی پول در جامعه گردش دارد، گفت: در این اقتصاد متاسفانه انحراف نقدینگی در آن بیداد می کند، بنگاه داری بانکها داد رئیس دولت را درآورده است و شاهد کاهش شاخص های بورس در آن هستیم، اما متاسفانه عزم جدی برای اصلاح نظام بانکداری وجود ندارد.

احمدی تصریح کرد: در 250 سال پیش یکی از روسای جمهور آمریکا به صراحت اعلام می کند که باید درک درستی از ماهیت اسکناس، اعتبار و جریانات پولی داشته باشیم و نیاز است که برای خروج از رکود از این تجربیات بهره مند شویم.

نائب رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس همچنین با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید بیان کرد: آموزش و پرورش پایه استقلال، تولید علم و جهش علمی کشور است. در حال حاضر حدود 10 درصد تولید ناخالص ملی ، 70 درصد بودجه فصلی آموزش و بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان از منابع کشور به بدنه آموزش و پروش تزریق شده است، اما خروجی آن افت شاخص های آموزشی، مسکوت شدن و حرکت تدریجی طرح تحول، سردرگمی مردم برای تعیین شدن تعطیلات پنجشنبه، نیروهای مازاد و سرگردان، پول های غیرقانونی اخذ شده از مردم و دهها مورد دیگر است که حکایت از بی برنامگی در نظام آموزش و پرورش کشور دارد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقوع زلزله در آبدانان و مورموری گفت: وقوع 700 پس لرزه در مورموری بی سابقه ترین زلزله را در کشور رقم زد، اما متاسفانه دولت تنها به اعزام یک وزیر اکتفا کرد در حالی که برای یک پس لرزه کوچک در سایر استان ها معاون رئیس جمهور و مسئولان تراز بالاتر اعزام می شوند، اکنون سوال این است که این تفاوت ها از کجا نشات می گیرد.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس افزود: آیا مردم ایلام همان مردمی نبودند که بالاترین وایثار را به نمایش گذاشتند لذا از رئیس جمهور می خواهم که در رسیدگی به وضعیت مردم زلزله زده توجه بیشتری داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet