خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/02 12:02:00
سرویس صحن
بر اساس مصوبه مجلس

دولت موظف شد عملیات واگذاری را تا پایان سال ‌١٣٩٣ خاتمه دهد

با تصویب مجلس عملیات واگذاری شرکت های دولتی توسط دولت باید به نحوی انجام گیرد که حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۳ کلیه واگذاری ها خاتمه یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه اصل 44، دولت را مکلف کردند حداکثر ظرف شش ماه زمینه های تاسیس انجمن های صنفی - حرفه ای را به صورت سازمان های مردم نهاد فراهم نماید. این انجمن ها به صورت مقررات صنفی و حرفه ای اصول اخلاق حرفه ای و توسعه علمی و تکنولوژی در رشته های مرتبط فعالیت می نمایند. دستگاه های اجرایی موظفند در تدوین و اصلاح ضوابط و مقررات از این انجمن ها نظر مشورتی اخذ نمایند.

همچنین براساس ماده 17 این لایحه مقرر شد به منظور حمایت از نیروی انسانی، حفظ سطح اشتغال و استمرار تولید در بنگاه های مشمول واگذاری، هیات واگذاری ملکف است کلیه کارکنان هر شرکت را پیش از واگذاری در برابر بیکاری بیمه نماید و به تناسب اقدامات زیر را انجام دهد:

1- بازنشستگی پیش از موعد براساس مواد 9 و 10 قانون بازسازی و نوسازی صنایع مصوب         26/10/85 که برای این بنگاه ها تا پایان سال 93 تهدید می گردد.

2- بازخرید براساس توافق

3- پس از اقدامات فوق، تعداد کارکنان هر شرکت قابل واگذاری را در سند واگذاری ثبت و این شرط را در شرایط واگذاری بگنجاند که مدیران شرکت های واگذار شده تا پنج سال حق کاهش تعداد کارکنان خویش را ندارند.

4- برای خریداران شرکت هایی که حاضر باشند تعداد کارکنان شرکت را پس از واگذاری افزایش دهند مشوق های مالی و یا غیر مالی از جمله تخفیف در اصل قیمت اعلام نماید.

5- آموزش و بکارگیری نیروی مازاد در واحدهای دیگر راسا و یا به کمک خریداران بنگاه ها با استفاده از مشوق های مالی و غیرمالی

همچنین براساس تبصره 1 این ماده، اعمال مشوق های مالی و غیرمالی براساس دستورالعملی خواهد بود که به پیشنهاد هیات واگذاری به تصویب شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی خواهد رسید. همینطور خریداران مکلفند در ازای برخورداری از مشوق های مالی و یا غیرمالی برنامه کتبی خود را برای حفظ سطح اشتغال موجود و بازآموزی کارکنان بنگاه در حال واگذاری به هیات واگذاری ارائه کنند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet