هدر اصلی
1393/07/01 11:21:51
سرویس صحن
زاهدی در نطق میان دستور:

مسئولان دانشگاه‌ها باید مراقب باشند که دانشگاه باشگاه سیاسی احزاب نشود

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ،گفت: مسئولان دانشگاه‌ها باید مراقب باشند که دانشگاه‌ها باشگاه سیاسی احزاب نشود که بی‌شک به روند توسعه علمی کشور آسیب خواهد زد.
مسئولان دانشگاه‌ها باید مراقب باشند که دانشگاه باشگاه سیاسی احزاب نشود نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ،گفت: مسئولان دانشگاه‌ها باید مراقب باشند که دانشگاه‌ها باشگاه سیاسی احزاب نشود که بی‌شک به روند توسعه علمی کشور آسیب خواهد زد. https://cdn.icana.ir/d/019/42721.jpg مسئولان,دانشگاه‌ها,باید,مراقب,باشند,که,دانشگاه,باشگاه,سیاسی,احزاب,نشود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد مهدی زاهدی در نشست علنی امروز (سه شنبه 1 مهر) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: تقارن هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس را باید به  فال نیک گرفته و امیدواریم کلاس و مدرسه عشق که در صحنه های مختلف دفاع مقدس شاهد بودیم با مجاهدت معلمین و اساتید در صحنه علم و فناوری و تعلیم و تربیت همچنان باشد و عزت و عظمت کشور در گرو آن است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر رئیس جمهور کشور به نیویورک گفت: یقین دارم که ایشان نماد عزت و غرور ملی در نیویورک خواهند بود و به لبخندهای فریبکارانه و مغرضانه استکبار نه بزرگ خواهند گفت.

وی در رابطه با شروع سال تحصیلی جدید گفت: آموزش و پرورش مشکل ساختاری داشته و علی رغم اینکه 22 هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار دارد اما 98 درصد آن صرف هزینه های جاری می شود مگر می توان دستگاهی با این عظمت را اینگونه اداره کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: چاره ای نیست جز تغییر اساسی در ساختار وزارت آموزش و پرورش و  امیدواریم که در این زمینه دولت و وزارت آموزش و پرورش تلاش کنند ومجلس نیز آماده همکاری در این زمینه است.

وی با اشاره به سند تحول آموزش و پرورش و تاکید بر هیات طیبه در این سند تصریح کرد: برای رسیدن به  آرمان مورد نظر باید برنامه جامع تربیت و فعالیت پرورشی تدوین گردد همچنین نیاز است از ظرفیت های حوزه و دانشگاه و بزرگان تعلیم و تربیت برای حرکت در مسیر صحیح بهره جست.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: بی شک توسعه و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مدارس و اجرای برنامه های توسعه فرهنگ قرآنی باید در اولویت قرار گیرد.

زاهدی در رابطه با سند تحول بنیاد آموزش و پرورش، گفت: برخی موارد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و امیدواریم که با دقت بیشتری به آنها پرداخته شود.

وی ادامه داد: همچنین امیدواریم لایحه رتبه بندی معلمین هر چه سریعتر در دولت تصویب و به مجلس ارائه گردد.

ای نماینده افزود: ارائه زیرنظام های سند تحول از واجبات بوده و بدون اجرای آن امکان تحقق سند تحول وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به حجم وسیع مدارس فرسوده گفت: می طلبد که دولت طی لایحه ای حدود 1 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را برای بازسازی و نوسازی مدارس در نظر گرفته و به مجلس نهم ارائه کند تا در حادثه غیرمترقبه شاهد وقوع حوادث ناگوار برای دانش آموزان نباشیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: مورد دیگر اینکه توجه به حقوق بازنشستگان فرهنگی در کنار رتبه بندی معلمین از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است .

این نماینده مجلس نهم همچنین در ارتباط با حوزه علم و فناوری و آموزش عالی گفت: از مقام معظم رهبری بابت ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری قدردانی می شود اما وظیفه مجلس و دولت است که با همراهی یکدیگر به این سیاست ها جنبه اجرا بخشد.

وی اظهار داشت: متاسفانه در لایحه بودجه سال 93 برای اولین بار به میزان اعتبار پژوهش کشور توجه چندانی نشد از آنچه که انتظار می رفت رقم آن کمتر بود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: همچنین منطقی بود که یک درصد از درآمد تولید ناخالص ملی برای امر پژوهش در نظر گرفته شود که نه مجلس و نه دولت با آن موافقت نکردند در حالیکه تا پایان برنامه پنجم توسعه باید از رقم 3 درصد فراتر رفته و در سیاست های ابلاغی اخیر مقام معظم رهبری نیز ایشان مطالبه کردند که تا پایان سال 1404 باید حداقل 4 درصد دست یابیم.

وی در رابطه با ا نتظارات از وزارت علوم و بهداشت گفت: پیاده کردن سند دانشگاه علمی و تدوین نقشه جامعه علمی کشور ، توجه به اقتصاد مقاومتی و نگاه به اقتصاد دانش بنیان به عنوان موتور محرک اقتصاد مقاومتی خواسته های ما از این دو وزارتخانه است.

وی ادامه داد: پروژه‌های تحقیقاتی در این دو وزارتخانه و دانشگاهها باید تا سرحد امکان تقاضا محور و ماموریت گرا باشد که مشکلی از مشکلات کشور حل کردند.

زاهدی از دولت خواست که بودجه دانشگاهها را براساس سرانه دانشجویان تنظیم و به مجلس ارائه کند و گفت: دانشگاهها و مسئولان باید مراقب باشند که دانشگاهها باشگاه سیاسی احزاب نشوند این موضوع به روند توسعه علمی کشور آسیب می زند.

وی از رئیس جمهور درخواست کرد که هر چه سریعتر وزیر علوم را معرفی کند و گفت: شخص معرفی شده باید مقبولیت علمی در جامعه  دانشگاهی داشته باشد و علاوه بر آن فردی مومن ، متعهد و ولایتمدار بوده و بدون حاشیه عمل کند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در رابطه با مشکلات  استان کرمان و شهرستان های راور و کرمان افزود: کمبود و نبود آب  آشامیدنی در استان کرمان ، خشکیدن بسیاری از چاه ها و باغات و مزارع استان از مهمترین معضلات پیش روی مردم استان بوده و امیدواریم که دولت راهکاری در این زمینه بیابد.

وی تصریح کرد: متاسفانه علی رغم اینکه استان کرمان بهشت معادن ایران و خاورمیانه است اما شهرستان های شمال استان از سنگ آهن گلگهر و مس سرچشمه سهم مناسبی برای توسعه و سرمایه گذاری ندارند این در حالی است که می بینیم حدود یک هزار و 500 میلیون در مکانی که سرمایه گذاری می شود که به هیچ عنوان صرفه و توجیه اقتصادی نداشته و کاملا برخلاف اقتصاد مقاومتی است و خواهشمندم که وزیر صنعت، معدن و تجارت به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دررابطه با دیگر مشکلات حوزه انتخابیه خود بیان کرد: حضور اتباع بیگانه غیرمجاز ، مواد مخدر بسیار و ترانزیت قاچاق ، بیکاری، صندوق بازنشستگی فولاد و بسیاری از موارد دیگر از جمله مشکلات موجود در استان کرمان است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet