هدر اصلی
1393/07/06 16:02:15
سرویس اقتصادی
پیروزبخت:

استانداردهای 52 گانه خودرو بازنگری می‌شود/لزوم ارتقاء کیفیت از سوی خودروسازان

رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه استاندارد های ۵۲ گانه تولید خودرو بازنگری می شود،گفت:اخذ استاندارد به معنی کسب حداقل کیفیت است و بالا رفتن کیفیت علاوه بر اینکه یک ویژگی استانداردی است، در نوآوری و قیمت هم تاثیرگذار خواهد بود.
استانداردهای 52 گانه خودرو بازنگری می‌شود/لزوم ارتقاء کیفیت از سوی خودروسازان رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه استاندارد های 52 گانه تولید خودرو بازنگری می شود،گفت:اخذ استاندارد به معنی کسب حداقل کیفیت است و بالا رفتن کیفیت علاوه بر اینکه یک ویژگی استانداردی است، در نوآوری و قیمت هم تاثیرگذار خواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/66014.jpg استانداردهای,52,گانه,خودرو,بازنگری,می‌شود/لزوم,ارتقاء,کیفیت,از,سوی,خودروسازان Icana

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، نیره پیروزبخت در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های سازمان ملی استاندارد ایران در رابطه با بحث استاندارد خودروها، گفت: در این زمینه ابتدا باید میان تعریف استاندارد و کیفیت، تفاوت‌هایی را قائل شد، یعنی استاندارد یک ویژگی قابل قبول و حداقلی بوده و اگر خودروسازی کف کیفیت را رعایت کند، استاندارد را دریافت کرده است.

رییس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: پس از اخذ استاندارد، کیفیت حرف اول را می زند، به هر حال بالا رفتن کیفیت علاوه بر اینکه یک ویژگی استانداردی است، در نوآوری و قیمت هم تاثیرگذار خواهد بود و انتظار می رود که ما همواره با دنبال ارتقای کیفیت باشیم.

وی تصریح کرد: ما از مجموع هزاران قطعه تشکیل دهنده خودرو، تنها 52 قطعه موثر در ایمنی را کنترل می‌کنیم و در صورتی که مشکلی در این قطعات وجود نداشته باشد، نشان استاندارد اعطا خواهد شد، البته اکنون در حال بازنگری در استانداردهای 52 گانه هستیم و در صورت نیاز به ارتقا، قطعا این اقدام را انجام خواهیم داد.

وی در رابطه با ضرورت بازبینی آزمایشگاه های سازمان ملی استاندارد، گفت: در صورتی که مشکلی در این بازبینی رصد شود بطور حتم آن را رفع خواهیم کرد تا مواردی از قبیل ایمنی خودرو با درصد خطای کمتری مورد آزمایش قرار گیرند.

پیروزبخت همچنین با درخواست از مردم برای همراهی با سازمان استاندارد افزود: ما تمام مواردی که در ایمنی خودرو تاثیرگذار است را به مرور لحاظ خواهیم کرد، اما مردم می‌توانند در این زمینه با ما همراهی داشته و سایر مواردی که از چشم کارشناسان پنهان می ماند را اعلام کنند. عملکرد سازمان استاندارد بیشتر متکی بر اسناد است، اما مردم به مواردی توجه دارند که از دید کارشناسان سازمان ملی استاندارد پنهان است.

رییس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به این سوال که آیا خودرویی مانند پراید، استانداردهای لازم را دارد یا خیر؟ گفت: پراید در زمان ورود به کشور استانداردهای مورد نیاز را اخذ کرده و همچنان دارای استاندارد لازم است، اما باید اکنون به جای کسب استاندارد، به فکر ارتقای کیفیت بود.

وی ادامه داد: البته در این بین مباحثی وجود دارد که یکی از آنها مربوط به استانداردهای لازم برای تردد در جاده های برون شهری است، شاید پراید این شرایط را نداشته باشد، اما این موضوع دلیل فاقد استاندارد بودن این خودرو نبوده و قوانین حاکمیتی چنین طبقه بندی برای تردد ندارد.  

پیروزبخت با بیان اینکه در بسیاری از کشورها، زمانی که خودرو در چرخه حرکت قرار می‌گیرد، باید یکسری استانداردهای دیگر را اخذ کند، گفت: این اقدام در ایران صورت نمی گیرد و همانطور که اعلام کردم، داشتن استاندارد به معنی دستیابی به حداقل کیفیت است، پس باید خودروها در این شرایط کیفیت خود را افزایش دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عدم تعبیه کپسول آتش‌نشانی در خودروها باعث جلوگیری از شماره‌گذاری می‌شود یا خیر؟ تصریح کرد: این موضوع به دلیل افزایش حوادث جاده ای مطرح شد، اکنون هم در تلاشیم تا به جای کپسول آتش نشانی از پارامترهای دیگری برای جلوگیری از حوادث استفاده کنیم.

رییس سازمان ملی استاندارد افزود: ما تمام مقررات، ضوابط و مصوبات هیات وزیران و دولت سابق را بازنگری می‌کنیم. موضوع نصب کپسول آتشنشانی نیز یکی از همین قوانین بوده که باید از اول مهرماه اجرایی می‌شد، لذا در صورت عدم اجرا، برخلاف قانون عمل کرده بودیم و اکنون هم در حال بررسی‌های لازم برای تصویب یا تغییر قانون هستیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet