هدر موبایل
1393/07/30 10:37:43
سرویس صحن
مجلس مشخص کرد؛

مرتکبین اعمال مجرمانه نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر مستحق تخفیف نیستند

نمایندگان مجلس با تخفیف،‌ تعویق و تعلیق مجازات اعمال مجرمانه نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر مخالفت کردند.
مرتکبین اعمال مجرمانه نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر مستحق تخفیف نیستند نمایندگان مجلس با تخفیف،‌ تعویق و تعلیق مجازات اعمال مجرمانه نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر مخالفت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/80725.jpg مرتکبین,اعمال,مجرمانه,نسبت,به,آمر,به,معروف,و,ناهی,از,منکر,مستحق,تخفیف,نیستند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، در جریان رسیدگی به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ماده 7 این طرح را با 111 رأی موافق، 24 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

براساس ماده 7 این طرح مجازات اشخاصی که مبادرت به اعمال مجرمانه نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر نمایند، قابل تعویق، تخفیف و یا تعلیق نیست.

همچنین بر اساس تبصره این ماده چنانچه مجنی‌علیه یا اولیای دم از حق خود گذشت نمایند، جنبه عمومی جرم حسب مورد مطابق ماده 614 از کتاب پنجم –تعزیرات- و تبصره ماده 286 از کتاب دوم قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1392 رسیدگی می‌شود.

گفتنی است در جریان رسیدگی به این ماده پیشنهاد حذف آن از سوی سعید حیدری طیب مطرح شد که در نهایت پس از اظهارات نماینده موافق و مخالف به تصویب نرسید.

همچنین محمدحسین میرمحمدی نماینده مردم خوانسار و گلپایگان در مجلس پیشنهاد حذف کلمه تعویق و تخفیف از متن این ماده را مطرح کرد که این پیشنهاد نیز با مخالفت نمایندگان به تصویب نرسید.

در ادامه این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به استناد اصل 110 قانون اساسی اخطارداد و گفت: تخفیف و تعویق مجازات از اختیارات رهبری است بنابراین نباید در این ماده گنجانده شود.

محمدرضا باهنر در پاسخ به این تذکر گفت: این ماده برای مرحله صدور حکم است و تخفیف و  عفو برای وقتی است که قاضی یک نفر را متهم می کند و محکومیت آن طولانی می شود.

غلامرضا مصباحی مقدم نیز در تذکری اعلام کرد که براساس این ماده نیروی انتظامی شخص مجرم و آمر به معروف و ناهی از منکر را در صورت بروز تخلف دستگیر می کند و هر دو آنها را یک شب بازداشت نگه می دارد که این عادلانه نیست.

محمدرضا باهنر که ریاست جلسه را برعهده داشت گفت: مواد دیگری از این طرح نیز اشکال دارد که در شور دوم پیشنهاد اصلاح آن را به کمیسیون خواهیم داد./         

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet