خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1386/07/02 13:56:00
سرویس فرهنگی

وزیر کشور برای پاسخگویی به سوال اکبر اعلمی به مجلس فراخوانده شد

نماینده مردم تبریز با طرح این سوال که مبنای ابلاغیه فرماندار تبریز به سازمان بازرگانی استان آذربایجان شرقی مبنی بر ممنوعیت استفاده از واژگان و عبارات ترکی در تابلوی فروشگاه‌ها و برچسب کالاها چیست،خواستار پاسخگویی وزیر کشور شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در سوال اکبر اعلمی از وزیر کشور آمده است:

 اخیرا فرماندار تبریز در نامه‌ای به سازمان بازرگانی استان آذربایجان‌شرقی ابلاغ کرده است که نسبت به استفاده از الفاظ و جملات ترکی در تابلوهای فروشگاه‌ها و برچسب کالاها جلوگیری شود! سازمان بازرگانی این استان نیز در جهت اجرای ابلاغیه موصوف، هرگونه استفاده از واژگان و عبارات ترکی در تابلوی فروشگاه‌ها و برچسب کالاها را ممنوع کرده است!

نظر به،

1 ـ آیه شریفه "و من آیاته خلق السموات و الارض و اختلاف السنتکم و الوائکم، ان فی ذلک لایات للعالمین".

2 ـ اصل 15 قانون اساسی که مقرر می‌دارد: ". . . استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است."

3 ـ بند "هـ" و "و" ماده 10 قانون برنامه چهارم، به منظور ارتقای حقوقی انسانی و احساس امنیت فردی و اجتماعی و حقوق شهروندی، دولت را موظف به "ترویج مفاهیم وحدت آفرین و احترام‌آمیز نسبت به گروه‌های اجتماعی و اقوام مختلف در فرهنگ ملی" و "حفظ و صیانت از حریم خصوصی افراد" کرده است.

4 ـ بموجب اصل نهم قانون اساسی، "هیچ مقامی حق ندارد بنام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی‌ای مشروع را هرچند با وضع قوانین و مقررات سلب کند."

پاسخ فرمایید:

الف ـ مبنای چنین تصمیمات غیرقانونی، وحدت‌شکن، تحریک‌کننده و نافی هویت و اصالت قومی چیست؟

ب ـ آیا ابلاغیه مذکور مورد تأیید جنابعالی و وزارت‌خانه متبوع نیز هست؟ چنانچه پاسخ منفی است، چه اقدامی در جهت نقض ابلاغیه غیرقانونی مزبور به عمل آمده است؟

ج ـ انگیزه تخریب‌کنندگان آثاری چون ارک علیشاه تبریز، خانه ستارخان و بازارچه سنتی "سماورسازان" و مغازه‌های در باغمیشه تبریز که از آثار فرهنگی و تاریخی ثبت شده آذربایجان محسوب می‌شوند چیست؟ و چه تمهیداتی در جهت جلوگیری از اقدامات خودسرانه فوق و حفظ و ترمیم این آثار به عمل آمده است؟

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet