انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/02 13:11:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: توسعه سازمان‌های مردم نهاد یکی از تاکتیک‌های دشمن برای مقابله با حکومت دینی است

حداد عادل گفت:یکی از برنامه‌های دشمنان، ناکارآمد جلوه دادن حکومت دینی است و توسعه سازمان‌های مردم نهاد، یکی از ابزارها و تاکتیک‌های دشمن برای مقابله با حکومت دینی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه دوره های دکتری دانشگاه های دفاع ملی، ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و سالگرد عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان با اشاره به اینکه مطالعات راهبردی در اداره کشور امروزه در زبان سیاست حکمرانی خوب می نامند گفت: در دانشگاه دفاع ملی به مهمترین مسایل بنیادی، اصلی و کلیدی در اداره کشور توجه می شود.

وی با بیان اینکه چنین اداره ای در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد افزود: حکومت ها برای تربیت مدیران درجه اول و مدیریت کلان چنین دانشگاه های دارند. در ایران زادگاه و پرورشگاه دانشگاه عالی دفاع ملی نیروهای مسلح بوده و هست ولی محدوده مباحث صرفا به امور نظامی اختصاص ندارد بلکه شامل امور دیگری فراتر از امور نظامی و وظایف خاص نیروهای مسلح می شود.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در این دانشگاه ها و از جمله در ایران وظیفه ما این است که جریان های اصلی زمان را بشناسیم و تجزیه و تحلیل کنیم. بدانیم در جغرافیای تاریخی در کجا قرار داریم و مختصات خود را در گذر زمان و در پهنه جغرافیا به معنای فکری بشناسیم.

وی با اشاره به یک حدیث که آن کسی که عالم به زمان خود باشد پروردگار خود را بشناسد گرفتاری ها و پلیدی ها بر او هجوم نمی آورد ادامه داد: بین این حدیث و کاری که شما انجام می دهد ارتباطی می بینم. این مطالعات راهبردی و شناخت جریان های اصلی زمانه همان عالم به زمان شدن است که معلوم می شود زمانه تحت تاثیر کدام جریانات تعیین کننده قرار دارد و موضع گیری ما نسبت به این جریانات چه باید باشد.

حدادعادل تصریح کرد: یک مدیر باید متناسب سطح مدیریتی خود حتما نگرش راهبردی داشته باشد اصولا معیار ما در انتخاب فردی برای مدیریت یک دستگاه باید این باشد که تفاوت آن فرد با دیگر کارشناسان در این نوع نگرش باشد.

وی در بیان تفاوت مدیر با یک کارشناس گفت: کارشناس با تسلط علمی بیشتر به جزییات احاطه دارد. مدیر با داشتن نگرش راهبردی کارشناسان را هماهنگ می کند. تاکتیک ها را از کارشناسان طلب می کند و آنها را متناسب با راهبردها آرایش می دهد و به نتیجه می رساند.

وی گفت: فرق عقل و علم هم در همین است. ممکن است اشخاص دقت نظر علمی کارشناسانه خوبی داشته باشند اما یک صفت در آدمی است که فراتر از علم و بهتر از آن است و آن عقل است. مدیر بیش از آنچه علمش به کارآید عقلش به کارش می آید که با عقل درک کلیات می کند، البته اگر این عقل توانا با یک دانش تخصصی همراه باشد به مراتب به مدیر توانایی بیشتری می بخشد.

وی افزود: در اداره جمهوری اسلامی ایران باید توجه کنیم مدیرانمان در جزییات غرق نشوند. این یکی از آفات مدیریت بوده که متاسفانه از آفات گسترده است.

وی با بیان اینکه گاهی این آفت و آسیب حسن تلقی می شود ادامه داد: گاه وقتی می خواهیم از کسی ایراد بگیریم او را با جزییات آزمایش می کنیم. مثلا کسی که تمام وقت خود را صرف جزییات کند فکر می کنیم مدیر خوبی است. این نوع انتظار از مدیران بمعنای نشناختن مدیریت است و باید معلوم شود ما از مدیر چه انتظاری باید داشته باشیم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: گاه گرفتاری اجرایی به گونه ای است که وقتی کسی مسئولیت کاری را به عهده می گیرد یکسره مشغول مسایل موردی جزیی و روزمره می شود و این برای اداره کشور یک آفت است.

حدادعادل با اشاره به اینکه دانشگاه دفاع ملی از آن جهت باعث خوشحالی است که می خواهد برای چنین آفت و آسیبی چاره اندیشی کند گفت: امروز که در مجلس مسئولیتی بر عهده دارم تلاش می کنم علی رغم آوار کارهای جزیی ناخواسته پیش بینی نشده این توجه به مسایل راهبردی را فراموش نکنم. این دغدغه را دائما دارم و بارها در طول این سال های اخیر در هرجایی که ضرورت داشته متذکر شده ام.

رئیس مجلس با بیان اینکه توجه به مسایل راهبردی و انتقال آن به مدیران سطح بالا در کشور وجود ندارد ادامه داد: باید سازوکاری داشته باشیم که استانداران، معاونان آن وزارتخانه و جهان مرتبط به آن باید این سیاست ها را از زبان طراحان آن بشنوند و ذهنیت متناسب با آن مبانی و مقدمات آن سیاست ها پیدا کنند.

وی افزود: تعیین سیاست های راهبردی یک کار و انتشار، گسترش، آموزش و انتقال آن وظیفه دیگری است که اهمیت آن کمتر از تدوین نیست که البته احساس می کنم یک پاسخ مناسب برای انتشار انتقال این سیاست ها هنوز وجود ندارد.

حدادعادل ادامه داد: فایده انتقال این سیاست ها این است که میان مدیران کلان کشور همزبانی و هم داستانی بوجود می آید و نگاه ها موازی می شود و امور کشور در یک بستر هماهنگ سامان پیدا می کند.

رئیس مجلس تاکید کرد: اگر غرق شدن در جزییات خوب نیست، غرق شدن در کلیات هم بد است. اینکه مدیری فقط دل خود را به کلیات و مسایل راهبردی خوش کند و از واقعیات و جزییات غافل بماند هم بد است. مدیر مطلوب باید میان این دو توازن ایجاد کند.

حدادعادل گفت: انقلاب اسلامی که در ایران به رهبری امام راحل (ره) به وقوع پیوست یک راهبرد عظیم در زمان ماست، با پیروزی انقلاب اسلامی تحولات شگرفی در منطقه ما اتفاق افتاده است و انقلاب اسلامی ابر راهبردی است که صدها راهبرد دیگر در دل آن زاده می شود و انقلاب چنین تحولی بوده است.

وی سخنان مقام معظم رهبری را ناظر به جهات راهبردی دانست و گفت: مقام معظم رهبری استاد دائمی درس های راهبردی بوده و صاحب خرد راهبردی است.

وی ادامه داد: مهمترین مساله در انقلاب اسلامی ایجاد حکومت دینی در جهان است و اصطلاح حکومت دینی و مفهوم آن در دنیا یک مفهوم قرون وسطایی تلقی شده بود اما با انقلاب اسلامی و مفهوم ولایت فقیه یکباره در جهان مطرح شد و دنیا در نقطه عطفی قرار گرفت.

حدادعادل افزود: بسیاری از سوء تفاهم ها، گرفتاری ها و تبلیغات منفی ناشی از این سابقه منفی است. البته حکومت دینی در ذهن یک دانشجو یا استاد دانشگاه یا نویسنده اروپایی معنای خاصی دارد و نکته دیگر اینکه نیاز به حکومت دینی در جهان روز افزون است، برخلاف تاکیدی که در مخالفت با آن می شود اما دنیا به سمت قبول این نوع حکومت سیر می کند.

وی تصریح کرد: قرن بیستم قرن بیداری ملت های اسلامی است و رهبر انقلاب منادی این بیداری بوده است و این بیداری یک تلاش در جستجوی هویت گمشده است. یعنی جوامع اسلامی احساس می کند که هویت اسلامی خود را گم کرده و در تلاش بازیابی این هویت می باشند. امروز این تقاضا دیگر محدود به ایران نیست. مسلمانان در همه جای دنیا می خواهند زندگی اسلامی داشته باشند، یعنی نه فقط در عالم فردی بلکه در جامعه خود می خواهند بر طبق قوانین اسلامی زندگی کنند.

وی افزود: آن موج تقلیدی که یکصد سال پیش باعث خودباختگی و خودفراموشی شده بود دیگر منسوخ شده است.

حدادعادل خاطرنشان کرد: امروز یک تحولی ایجاد شده که نگاه به آینده دوخته شده است. شما باید با توجه به مبانی، واکنش ها ی دشمن را در مقابل تحول بشناسید و ببینید که برنامه دشمنان در مقابل حکومت دینی چیست؟ یکی از برنامه های دشمنان ناکارآمد جلوه دادن حکومت دینی است و توسعه سازمان های مردم نهاد یکی از ابزارها و تاکتیک های دشمن برای مقابله با حکومت دینی است که شما باید اینها را شناسایی کنید.

رئیس مجلس گفت: باید اهمیت انقلاب اسلامی و همچنین راهبردهای مخالف را شناخت و این برعهده شما دانشجویان این دانشگاه است و شما بعنوان وظیفه اسلامی و ملی حتما باید این جنبه را مورد توجه قرار دهید.

در پایان،چند تن از دانش‌آموختگان دوره دکترای دانشگاه عالی دفاع ملی لوح دانشنامه خود را از رئیس مجلس دریافت کردند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet