هدر موبایل
1393/09/17 09:56:24
سرویس اجتماعی
عبدی:

ضرورت بازنگری در قوانین مربوط به اعدام موادمخدر/ آسیب‌شناسی تاثیرات مجازات اعدام

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر ضرورت بازنگری در قوانین مربوط به اعدام موادمخدر، گفت: به نظر می‌رسد باید به شیوه دیگری عمل کرد، قانون فعلی برای اعدام قاچاقچیان مواد مخدر قابل مطالعه و بررسی است و باید در آن بازنگری صورت داد.
ضرورت بازنگری در قوانین مربوط به اعدام موادمخدر/ آسیب‌شناسی تاثیرات مجازات اعدام سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر ضرورت بازنگری در قوانین مربوط به اعدام موادمخدر، گفت: به نظر می‌رسد باید به شیوه دیگری عمل کرد، قانون فعلی برای اعدام قاچاقچیان مواد مخدر قابل مطالعه و بررسی است و باید در آن بازنگری صورت داد. https://cdn.icana.ir/d/019/57846.jpg ضرورت,بازنگری,در,قوانین,مربوط,به,اعدام,موادمخدر/,آسیب‌شناسی,تاثیرات,مجازات,اعدام Icana

ایرج عبدی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت،‌ با یادآوری اظهارات دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه مبنی بر تلاش برای تغییر قوانین مربوط به مواد مخدر در مجلس برای کاهش 80درصدی اعدام‌ها،‌ افزود:‌ در وقوع جرم بسیاری از موضوعات مانند اقتصاد، وضعیت اجتماعی، محل زندگی دخیل هستند لذا در موضوع مواد مخدر باید بررسی انجام شود که این اعدام‌ها تا چه اندازه در کاهش جرم یا کاهش مصرف مواد مخدر تاثیر داشته است.

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: باید بررسی دقیقی صورت گیرد تا مشخص شود آیا اعدام‌های مربوط به مواد مخدر حالت بازدارندگی داشته یا خیر؛ اگر همچنان این اعدام‌ها حالت بازدارندگی ندارد بدون‌شک اثرات اجتماعی نامطلوبی درجامعه و حتی اعتبار بین‌المللی کشورمان خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر ضرورت بازنگری در قوانین مربوط به اعدام موادمخدر، تصریح کرد:‌ به نظر می‌رسد باید به شیوه دیگری عمل کرد، قانون فعلی برای اعدام قاچاقچیان مواد مخدر قابل مطالعه و بررسی است و باید در آن بازنگری صورت داد.

عبدی تاکید کرد: قانون مرتبط با اعدام قاچاقچیان مواد مخدر قانون سختگیرانه‌ای است و بدون‌شک باید ابتدا بررسی شود که این قانون سختگیرانه تاکنون چه اثرات مثبت و منفی با خود به همراه داشته است؛ اگر اثر بازدارندگی ندارد لازم است تا تغییر روش صورت گیرد.

وی با بیان اینکه لازم است در بحث کاهش تولید و جلوگیری از مواد مخدر اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام گیرد، افزود: موضوعاتی همچون کاهش تولید مشتقات صنعتی و آموزش و اطلاع‌رسانی از آسیب‌های ناشی از قاچاق و مصرف مواد مخدر می تواند نوعی واکسینه خود ایمنی را در این زمینه به وجود آورد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: در این صورت باید اقداماتی در زمینه کاهش تقاضا انجام داد زیرا وجود قاچاق مواد مخدر در کشور نشان می دهد که شاید تقاضا برای مصرف افزایش دارد که افراد حاضر هستند تا پای اعدام نیز پیش‌ روند و در بازار عرضه حضور داشته باشند لذا باید قبل از هر گامی بازار تقاضا را کنترل کنیم.

اخیرا محمدجواد لاریجانی دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه گفته بود که ما درتلاشیم که قانون مبارزه با مواد مخدر را تغییر دهیم و اگر در تصویب این قانون در پارلمان موفق شویم آنگاه 80 درصد اعدام‌ها از بین خواهد رفت، این می تواند خبر مهمی باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet