انتخابات ریاست جمهوری
1393/10/08 12:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سیدمهدی هاشمی:

فتنه کشور را با فشار و تحریم مواجه کرد/اقدامات عاشورای ۸۸ مورد تایید آمریکا و اسراییل بود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است، اقدامات عاشورای ۸۸ مورد تایید آمریکا و اسراییل بود و فتنه کشور را با فشار و تحریم مواجه کرد.
فتنه کشور را با فشار و تحریم مواجه کرد/اقدامات عاشورای ۸۸ مورد تایید آمریکا و اسراییل بود نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است، اقدامات عاشورای ۸۸ مورد تایید آمریکا و اسراییل بود و فتنه کشور را با فشار و تحریم مواجه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/51915.jpg فتنه,کشور,را,با,فشار,و,تحریم,مواجه,کرد/اقدامات,عاشورای,۸۸,مورد,تایید,آمریکا,و,اسراییل,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل ازفارس؛«روزهاى سال، به طور طبیعى و به خودى خود همه مثل هم‌اند؛ این انسان‌ها هستند، این اراده‌‌‌‌‌ها و مجاهدت‌هاست که یک روزى را از میان روزهاى دیگر برمی‌کشد و آن را مشخص می‌کند، متمایز می‌کند، یامتفاوت می‌کند و مثل یک پرچمى نگه می‌دارد تا راهنماى دیگران باشد.روز نهم دى هم از همین قبیل است؛ یعنى برخاسته از بصیرت است، از دشمن‌‌‌‌‌شناسى است، از وقت‌‌‌‌‌شناسى است، از حضور در عرصه‌ مجاهدانه است.

نهم دی 88، حادثه کوچکی نیست بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمی، شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهای اول انقلاب است و باید تلاش شود در «سالگرد این حماسه»، حرف اصلی ملت ایران، یعنی حرکت در سایه دین و تحقق وعده‌های الهی تبیین شود» امام خامنه‌ای

9 دی در گذار از 8 ماه فتنه پیچیده‌، آخرین حلقه از اتفاقات تلخ و ناخوشایندی بود که با آفرینش آن، حلاوت پشتیبانی مردم از انقلاب‌شان ذائقه انقلاب اسلامی را شیرین کرد و از پی آن گرد و غبار 8 ماه آتش‌افروزی در خیابان‌ها و مساجد و پاره کردن عکس امام روح‌الله و شعارهای ضد فلسطینی و ضد مقاومت و آتش روزه‌خواری علنی و حمله به پایگاه بسیج و مردم بی‌دفاع و حمله به اموال عمومی و نهایتاً آتش جسارت به خیام اباعبدالله در خیابان‌های تهران و عزاداران حسینی در هنگامه عزا و ماتم برای امام شهیدشان فرونشست و اینگونه نهم دی به تعبیر پیر انقلاب پرچم راهنمایی دیگران و روزی «متمایز» شد.

برای بررسی ابعاد فتنه 88 و حماسه 9 دی به گفت‌وگوی مشروحی با سیدمهدی هاشمی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون عمران خانه ملت نشستیم که متن کامل آن از نظرتان می‌گذرد: 

فارس: آقای دکتر! در سوال اول بفرمایید که به نظر شما چرایی، علت و در واقع ریشه‌های به وجود آمدن فتنه سال 88 چه بود؟ تحلیل شما در این باره چیست؟

*** تشریح علل شکل‌گیری فتنه و ادامه‌یافتنش

هاشمی: عدم تمکین به سازوکارهای قانونی انتخابات و عدول از تعهد سپرده شده نزد شورای نگهبان را می‌توان عامل اصلی بروز فتنه در سال 88 دانست و پشتیبانی برخی عوامل سیاسی و فرهنگی و اجتماعی که دارای سابقه در انقلاب بودند، از عاملان فتنه، باعث تهییج این گروه در ادامه دادن به فتنه‌گری‌های‌شان به شمار می‌رود.

از سوی دیگر عدم توجه به رهنمودها و توصیه‌های مقام معظم رهبری و تخطی از اصل پایبندی به ولایت فقیه در تداوم فتنه مؤثر بود و باعث روشن ماندن آتش فتنه و فتنه‌گری در کشور شد.

***تلاش دشمنان برای دمیدن در آتش فتنه

همچنین برنامه‌ریزی‌های دشمن و آماده کردن برخی فضاها بویژه از طریق رسانه‌های داخلی و علی‌الخصوص خارجی را نباید در شعله‌ور شدن فتنه از یاد برد آنها از این طریق در آتش فتنه دمیده و با فضاسازی رسانه‌ای فتنه و آشوب در ایران فراهم می‌کردند.

تصور دشمن از پیروزی بزرگ ملت ایران در انتخابات 88، تأثیری که پیروزی ملت ایران در فتنه سال 88 در تعاملات بین‌المللی به نفع انقلاب اسلامی رقم می‌زد باعث جدیت دشمن در پیگیری برنامه‌های تفرقه‌افکنانه‌اش در راه اندازی و پشتیبانی از فتنه بود و آنان را برای این کار تهییج کرد.

فارس: به نظر شما آیا تفاوتی میان معترضان به نتایج انتخابات و فتنه‌گران در سال 88 وجود داشت و اگر نظر شما بر وجود چنین تفاوتی است، چه تفاوت‌هایی در این زمینه برمی‌شمرید؟

***معترضان 88 توسط فتنه‌گران گمراه شدند

هاشمی: پس از انتخابات 88 با توجه به فضاسازی رسانه‌ای قبل و بعد از انتخابات برای برخی این پرسش بوجود آمد که نتایج اعلام شده صحیح نیست و گروهی بسیار اعتراض‌هایی را در این راستا داشتند. این افراد بدلیل آنکه از کم و کیف ماجرا خبر نداشتند توسط فتنه‌گران گمراه شده بودند.

فارس: یعنی شما نقش معترضان به نتایج و فتنه‌گران را جدا می‌دانید؟

***معترضان 88 گمراه شده و فتنه‌گران گمراه کننده بودند

هاشمی: معترضان گمراه شده و فتنه‌گران گمراه کننده بودند و برخورد با معترضان باید اقناعی می‌بود و برخورد با فتنه گران می‌بایست مستحکم و قوی انجام می‌شد.

معترضان از اقشار مختلف انقلابی و همراه نظام بودند در حالی که فتنه‌گران با پشتگرمی مخالفین و معاندین و ضد انقلاب و منافقان و سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی خارجی به فعالیت می‌پرداختند.

بسیاری از معترضان منتظر پاسخ بوده و در بسیاری از اعتراضات خیابانی و اغتشاشات خیابانی شرکت نکردند در حالی که فتنه‌گران در پی کشاندن آنها به خیابان و لشکرکشی خیابانی بودند.

***فتنه گران وحدت ملی را نشانه گرفته بودند

معترضان دنبال انشقاق اجتماعی نبودند ولی فتنه گران وحدت ملی را نشانه گرفته بودند و امیال شخصی خود را دنبال می‌کردند.

فارس: به نظر شما فتنه 88 چه فرصت‌هایی را از کشور و نظام گرفت و چه تأثیری بر فضای سیاسی داخلی داشت؟

***فتنه عقب رفت اقتصادی را به دنبال داشت

هاشمی: فتنه باعث تعطیلی بسیاری از فعالیت های اقتصادی شد و عقب رفت اقتصادی کشور را به دنبال داشت.

ناامنی بوجود آمده بویژه در حوزه امنیت شهروندی و امنیت اقتصادی از بزرگترین بلایای داخلی فتنه بود. همچنین از آثار دیگر فتنه می‌توان برهم خوردن نظم عمومی، صرف هزینه‌های امنیتی جدید برای واحدهای انتظامی و دور کردن کشور از اهداف اقتصادی و فرهنگی  و مشغول شدن به امور غیر ضروری و بی نتیجه را ذکر کرد.

*** فتنه کشور را در بعد اقتصادی با فشار و تحریم‌ها مواجه ساخت

اگر فتنه نبود می‌شد یک رشد اقتصادی خوب، یک وحدت اجتماعی خوب را در سال‌های 88 و بعد آن تجربه کرد اما فتنه نه تنها مانع تحقق این رشد و پیشرفت شد بلکه کشور را در بعد اقتصادی با فشارها و تحریمها مواجه ساخت و در بعد اجتماعی نیز فتنه به دنبال انشقاق و بر هم زدن وحدت داخلی در کشور بود تا از این طریق اهداف خود  در کشور را دنبال کند.

فتنه باعث معطل ماندن یا بی اثر شدن بسیاری از طرح های فرهنگی در کشور شد و موضوعی غیر اصلی برای کشور پیش آورد. اما از سوی دیگر باعث افزایش بصیرت ملی و محک خوردن برخی از خواص شد.

فارس: اگر اجازه می‌دهید در ادامه بحث به حوادث روز عاشورا 88 هم بپردازیم. ارزیابی خودتان از عملکرد فتنه‌گران در عاشورای سال 88 را بیان کنید.

هاشمی: فتنه گران در عاشورای سال 88 در صف لشگریان یزید حاضر شدند و آشکارا و با برداشتن نقاب از چهره‌ها نیات پلید خود را علنی کردند و بی‌پروا با آتش زدن خیمه‌های عزای امام حسین (ع) و حرمت‌شکنی مراسم عزاداری در این روز علنا ضدیت خود با اسلام و عاشورا را نشان دادند.

***هیچ بهانه‌ای برای حرمت‌شکنی فتنه‌گران در عاشورای 88 نمی‌توان آورد

هیچ توجیهی برای دعوت فتنه گران برای حضور ضد انقلاب در خیابان‌ها و برخورد و مقابله و آتش زدن عزای حسینی وجود ندارد و هیچ عذر و بهانه‌ای برای این حرمت‌شکنی فتنه‌گران نمی‌توان آورد. این اقدام فتنه‌گران به اندازه‌ای شنیع بود و از سویی واضح و روشن بود و نقاب از چهره آنان برداشت که جای هیچ گونه تردیدی را برای هیچ کس باقی نمی‌گذاشت که هدف آنها نه انتخابات و نه تغلب در آن بلکه از بین بردن اصل نظام و اسلام و باورهای دینی و مذهبی مردم است.

***حرکت فتنه‌گران در عاشورای 88 مورد تایید آمریکا و اسراییل بود

حرکت و عملکرد فتنه گران در عاشورای 88، مورد تایید سران رژیم صهیونیستی و آمریکا قرار گرفت، چه دلیلی بالاتر از این بر خطای رفتاری آنها وجود دارد و این خود از کی سو خط‌دهی به فتنه‌گران از خارج را نشان می‌دهد و و ثابت می‌کند که این فتنه در واقع یک کودتای آمریکایی-صهیونیستی بوده و از سوی دیگر این مسأله را بر همگان روشن می‌کند که فتنه‌گران هیچگاه دلسوز مردم نبوده و تنها به دنبال منافع خود و اربابانشان بوده‌اند.

فارس: پس از حوادث عاشورای 88 و در پی آن خلق حماسه 9 دی، حماسه یاد شده چه تاثیراتی بر فضای سیاسی کشور گذاشت؟

هاشمی: 9 دی خروش یکصدای ملت برای دفاع از ارزش‌های ملی و انقلاب اسلامی و لبیک دیگری به حسین(ع) بود همچنین 9 دی خاتمه دهنده فتنه در کشور بود که حرکت و تحرک از آنرا صلب کرد.

از سوی دیگر 9 دی پاسخ کوچکی به فتنه گران بود که ملت به عناصر فتنه داد و به بیانی دیگر 9 دی بیمه کننده انقلاب و انقلاب دیگری در انقلاب اسلامی بود که مفاهیم معاصر انقلابی را به صحنه آورد و نشان از روحیه انقلابی ملتی منبعث از انقلاب عاشورا داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet