هدر موبایل
1393/10/19 15:22:41
سرویس بین الملل
شفیعی:

مراحل انتقال قدرت خاندان سعودی در عربستان آغاز شده است

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به وخامت پادشاه سعودی با برشمردن عوامل دخیل در انتقال قدرت آل‌سعود گفت: ریاض شاهد تغییرات اندک در سیاست‌های عربستان خواهد بود.
مراحل انتقال قدرت خاندان سعودی در عربستان آغاز شده است عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به وخامت پادشاه سعودی با برشمردن عوامل دخیل در انتقال قدرت آل‌سعود گفت: ریاض شاهد تغییرات اندک در سیاست‌های عربستان خواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/73413.jpg مراحل,انتقال,قدرت,خاندان,سعودی,در,عربستان,آغاز,شده,است Icana

نوذرشفیعی در گفت و گو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به وخامت حال ملک عبدالله ، پادشاه سعودی گفت: هرگونه جابه جایی قدرت در حکومت‌های پادشاهی نگرانی هایی از تنش و درگیری را همراه دارد و این موضوع با توجه به شکاف میان شاهزاده‌های سعودی پررنگ تر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که برخی عوامل محیطی و درونی اجازه تنش و درگیری میان آل سعود را برای حاکمیت بر عربستان نمی دهند،گفت: سیستم درهم تنیده اطلاعاتی و امنیتی گاردسلطنتی عربستان اجازه طغیان و شورش را بر علیه سیستم آل سعود نمی دهد.

وی در تشریح رویکرد پنهان ریاض گفت: مقامات عالی رتبه آل سعود، تاخیر در انتقال و کسب قدرت را به برهم‌خوردن نظم و سیستم ترجیح می ‌دهند و همین عامل می تواند دلیل اصلی تاخیر در احراز جانشین ملک عبدالله باشد.

شفیعی با تاثیرگذار خواندن عوامل محیطی برای انتقال قدرت در آل‌سعود، گفت:کشورهای حاشیه خلیج فارس و متحدان عربستان همگی سلطنتی هستند و همین عامل آنها را ناچار می کند که از طرق مختلف انتقال قدرت آرام را در عربستان دنبال کنند،زیرا هرگونه بی ثبانی در عربستان برای کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس گران تمام خواهد شد.

وی با اشاره به نفوذ ایالات متحده در استراتژی های کلان و خرد عربستان گفت: قدرت هژمون در عربستان اجازه تنش و درگیری را میان شاهزاده های سعودی نمی دهد. البته واشنگتن به شدت مخالف به قدرت رسیدن طیف جنگ طلب و حامی داعش در ریاض است.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس نهم گفت: در سایه حکومت سلطنتی آل‌سعود ، مردم عربستان از آگاهی های سیاسی و اجتماعی بالایی برخوردار نیستند که خواهان تغییرات باشند و اعتراضاتی که تاکنون مطرح شده عموما توسط شیعیان ، بانوان و قشرهای تحصیل کرده در اروپا مطرح می شود. در میان قشرمیانی عربستان،حفظ وضع موجود و رفاه اقتصادی ارجحیت بر هرمساله‌ای دارد.

وی در انتها گفت: همه این عوامل درونی و بیرونی در کنار هم مانع بروزبی نظمی در ریاض می شود اما تغییرات کوچکی در سیاست‌های داخلی عربستان مشاهده خواهد شد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet