هدر موبایل
1393/10/21 10:21:01
سرویس اقتصادی
هاشمی خبر داد:

بررسی عملکرد دولت یازدهم در حوزه تامین مسکن

رییس کمیسیون عمران مجلس از بررسی عملکرد دولت یازدهم در تامین مسکن دهک های پایین جامعه در کمیسیون متبوعش خبر داد.
بررسی عملکرد دولت یازدهم در حوزه تامین مسکن رییس کمیسیون عمران مجلس از بررسی عملکرد دولت یازدهم در تامین مسکن دهک های پایین جامعه در کمیسیون متبوعش خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/51921.jpg بررسی,عملکرد,دولت,یازدهم,در,حوزه,تامین,مسکن Icana

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، سید مهدی هاشمی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تقاضای جمعی از اعضای کمیسیون عمران درمورد گزارش ماده 49 آئین نامه داخلی مجلس در حوزه مسکن، گفت: تقاضای واصله دو محور را هدف گذاری کرده، نخست بررسی برنامه و عملکرد دولت یازدهم در تامین مسکن برای دهک‌های پایین جامعه و دیگری بررسی نحوه انجام تعهداتی که وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن برای اخذ رای اعتماد مجلس به نمایندگان داده است.

مشروح این گفت و گو را با هم می خوانیم:

اخیرا اطلاعی واصل شده که جمعی از نمایندگان از کمیسیون عمران تقاضای گزارش ماده 49 در حوزه مسکن کرده اند. ماده 49 چه می‌گوید و این تقاضا دقیقا چه اهدافی را دنبال می‌کند.

منظور از ماده 49، ماده 49 آئین نامه داخلی مجلس است که ضمن برشمردن شرح وظایف عمومی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، دارای تبصره‌هایی است که ظرفیت‌های گسترده‌ای در اعمال نظارت مجلس فراهم می‌کند. طبق این ماده، کمیسیون تخصصی راسا یا با تقاضای ده نماینده به بررسی مسائل ذیربط پرداخته و به هیات رئیسه مجلس جهت قرائت نتایج بررسی، گزارش می‌دهد. این گزارش‌ها ویژگی‌های منحصر بفردی ‌دارد که بعضا مغفول مانده و اخیرا با ایجاد معاونت نظارت مجلس و تمرکز نظارت مجلس در کمیسیون‌ها مورد توجه قرار گرفته است. این گزارش‌ها می‌تواند جنبه خبری، پیشنهاد راهکار یا برخورد با تخلف و سوءمدیریت‌ها داشته باشد.

تقاضای واصله دو محور را هدفگذاری کرده، نخست بررسی برنامه و عملکرد دولت یازدهم در تامین مسکن دهک‌های پایین جامعهو دیگریبررسی نحوه انجام تعهداتی که وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن برای اخذ رای اعتماد مجلس به نمایندگان داده است.

چه اقداماتی در بررسی این تقاضا تاکنون انجام شده است؟

از آنجا که حجم تعهدات وزیر در حوزه مسکن خیلی زیاد بوده و رسیدگی به همه آن‌ها وقت زیادی می‌طلبد، لذا متقاضیان ابتدا یک جلسه داشته‌اند تا مهم‌ترین محورهای بررسی را از بین تعهدات وزیر انتخاب و مورد بررسی قرار دهند. متعاقبا جلسه دیگری با حضور نمایندگان وزارتخانه تشکیل شده و نظرات مسئولان وزارتخانه در محورهای مزبور در حال اخذ است.

آیا گزارش براساس نظرات مسئولان وزارتخانه نهایی می‌شود؟

خیر. کمیسیون و کارگروه ذیربط از کلیه اطلاعات واصله استفاده خواهد کرد و نظر وزارتخانه، بیشتر جنبه دفاع از عملکرد و ارائه برنامه است.

نتیجه این گزارش چه خواهد بود؟

فعلا مشخص نیست و نوع گزارش، تابع بررسی‌هایی خواهد بود که هیات مزبور انجام می‌دهد. ممکن است صرفا خبری بوده و مردم و نمایندگان را از آخرین وضعیت مطلع کند. ممکن است با احصای مشکلات و موانع، ارائه راهکار دهد که با فوریت در مجلس تصمیم‌گیری خواهد شد و یا با تحلیل‌های نظارتی همراه باشد.

آیا در جلسه اول بررسی با حضور مسئولین وزارت راه و شهرسازی شما هم حضور داشتید؟

خیر بنده حضور نداشتم.

این تعهدات مورد اشاره چگونه احصاء شده است؟

معاونت نظارت مجلس در گزارشی تمامی تعهدات وزرا در هنگام اخذ رای اعتماد را احصاء و در اختیار نمایندگان قرار داده است. بعضی از این تعهدات از برنامه کتبی ارائه شده توسط وزیر و بعضی دیگر از صحبت‌های شفاهی وزیر در صحن استخراج شده است.

چند تعهد درجه اول در تهیه این گزارش مورد توجه قرار گرفته است؟

البته بالغ بر 50 محور در زمینه‌های مختلف زمین، مسکن و شهرسازی احصاء شده که به نظرم حدود ده محور بعنوان محورهای اولویت دار انتخاب شده است.

در مورد برخی از این محورها توضیح می دهید؟

به محورهایی مانند حمایت از اقشار ضعیف و کم درآمد، مسکن روستایی، مسکن اجتماعی، مقاوم سازی و توسعه روستایی، الگوی معماری اسلامی، توسعه بازارهای مسکن، رونق بازار سرمایه در حوزه مسکن، حل مشکلات مسکن مهر و این قبیل موارد.

به نظرتان وزیر چقدر در انجام تعهدات خود به مجلس در هنگام اخذ رای اعتماد عمل کرده است؟

با توجه به اینکه کارگروه در حال بررسی است فعلا اظهار نظر نمی‌کنیم.

به طور کلی فکر می‌کنید این گزارش‌ها در حوزه تعهدات وزراء هنگام اخذ رای چه نتایجی داشته باشد؟

نتایج مثبت زیادی به همراه خواهد داشت، اولا گزینه‌های وزارت، هنگام اخذ رای اعتماد، تعهدات بی‌پایه نخواهد داد. ثانیا انجام تعهدات وزراء، ضمانت اجرایی بیشتری پیدا می‌کند و ثالثا مشخص می‌شود که وزراء چقدر خوب گزینش و انتخاب و به مجلس معرفی شده‌اند.

فکر می‌کنید این گزارش چه زمانی ارائه شود؟

به نظرم حداقل یک ماه برای بررسی جدی زمان نیاز است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet