هدر موبایل
1393/10/21 14:25:44
سرویس سیاسی
شفیعی با اشاره به انفجار تروریستی در لبنان؛

ضعف در امنیت مرزها و حضور بازیگران فراملی زمینه ساز ورود تروریست ها به لبنان است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ضعف در امنیت مرزها و حضور بازیگران فراملی به خصوص عربستان زمینه ساز ورود گروهک های تروریستی به داخل لبنان است، گفت: دولت مرکزی با اقتدار لازم اجازه ورود عوامل آشوب ساز را به داخل لبنان ندهد.
ضعف در امنیت مرزها و حضور بازیگران فراملی زمینه ساز ورود تروریست ها به لبنان است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ضعف در امنیت مرزها و حضور بازیگران فراملی به خصوص عربستان زمینه ساز ورود گروهک های تروریستی به داخل لبنان است، گفت: دولت مرکزی با اقتدار لازم اجازه ورود عوامل آشوب ساز را به داخل لبنان ندهد. https://cdn.icana.ir/d/019/43206.jpg ضعف,در,امنیت,مرزها,و,حضور,بازیگران,فراملی,زمینه,ساز,ورود,تروریست,ها,به,لبنان,است Icana

نوذرشفیعی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درواکنش به انفجار تروریستی در لبنان و اینکه آیا گروهک های تروریستی به دنبال ادامه جنگ داخلی سوریه در لبنان هستند،  گفت: مسائل سوریه و لبنان به هم مرتبط است، زیرا به طور طبیعی جریان های سیاسی و حتی مذهبی در دو کشوروابسته به دو سوی مرزها هستند، به عنوان مثال حزب الله لبنان  و دولت سوریه قوام بخش یکدیگر می باشند، بنابراین این نزدیکی باعث شده که عرصه و پهنه درگیری ها گسترده شود.

نماینده مردم ممسنی و رستم درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به عبارت بهتر در بسیاری ازجنگ ها و درگیری ها حدود، حریم ها و مرزها به رسمیت شناخته نمی شود.

وی همچنین تاکید کرد : همیشه تحولات درسوریه و لبنان متاثر ازدیگر بوده است، ازاین رو تا زمانی که سوریه درگیر ناآرامی های اخیر نبود؛ معمولا این کشور تاثیرات بسزایی بر تحولات داخلی لبنان داشت، اما در حال حاضر که در سوریه نا امنی حادث شده این لبنان است که بر تحولات داخلی سوریه تاثیر گذار است.

وی تصریح کرد: بنابراین چون کنترل های موثر مرزی میان سوریه و لبنان وجود نداشته و بسیاری ازمسائل میان دو کشور باهم در ارتباط است، از این رو گسترش دامنه درگیری ها از سوریه به لبنان وبرعکس در گذشته امر طبیعی بوده است، ولی قوانین و مقررات بین المللی به این نکته تاکید دارد که مرزهای کشورها از درگیری ها ومنازعات موجود در یک کشور مصون باشد، یعنی معارضه سوریه اگر خواهان کشاندن درگیری ها ومناقشات به داخل لبنان است، این موضوع نقض حاکمیت دولت لبنان بوده و این دولت می تواند به طور قطع برخورد کند.

شفیعی افزود:  ضعف در امنیت مرزها و حضور بازیگران فراملی در عرصه تحولات سوریه و لبنان به خصوص عربستان سعودی و زمینه ها و بسترهای طبیعی مانند قومیت ها ، شرایط برای پذیرش این نیروها  رافراهم کرده است، وقتی درمقابل سفارت ایران در لبنان عملیات انتخاری انجام می شود، این موضوع براساس بسترهای طبیعی بوده که مشاهده کردیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص ضرورت برخورد جدی دولت لبنان با عوامل موثر در عملیات تروریستی، تصریح کرد: دولت لبنان باید برای مقابله جدی با گروهک های تروریستی از اقتدار لازم برخوردار باشد، هرچندکه دولت حال حاضر لبنان برخواسته از گروه های قومی و مذهبی مختلف است؛ اما دولت مرکزی نباید اجازه ورود عوامل آشوب سازرا  به داخل لبنان بدهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet