هدر موبایل
1393/10/24 11:41:55
سرویس صحن
مفتح در نشست خبری:

بررسی بخش‌های درآمدی بودجه 94/ پنج کمیته تخصصی در کمیسیون تلفیق تشکیل شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در نشست دیروز کمیسیون بحث‌های درآمدی بودجه بررسی و گزارشی از کارکرد صندوق توسعه ملی در سال جاری ارائه شد.
بررسی بخش‌های درآمدی بودجه 94/ پنج کمیته تخصصی در کمیسیون تلفیق تشکیل شد سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در نشست دیروز کمیسیون بحث‌های درآمدی بودجه بررسی و گزارشی از کارکرد صندوق توسعه ملی در سال جاری ارائه شد. https://cdn.icana.ir/d/019/68579.jpg بررسی,بخش‌های,درآمدی,بودجه,94/,پنج,کمیته,تخصصی,در,کمیسیون,تلفیق,تشکیل,شد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ محمدمهدی مفتح امروز (چهارشنبه 24 دی) درباره جلسه دیروز این کمیسیون، گفت: در نشست دیروز به بررسی قسمت درآمدی بودجه پرداخته شد و برای تعیین درآمدهای کشور در سال آینده به موضوعاتی مانند میزان صادرات نفت، قیمت فروش و نرخ ارز توجه می‌شوند.

مفتح ادامه داد: در جلسه از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گزارشی درباره وضعیت بازار نفت ارائه و عنوان شد نحوه پیش بینی قیمت نفت در سال 2015 میلادی بستگی به مواردی مانند عوامل سیاسی و مدیریتی دارد که براساس این موضوع وضعیت کشورهای عمده صادر کننده نفت بررسی شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد: در حال حاضر صادرات نفت در کشور لیبی به علت درگیری‌ها از یک میلیون بشکه به 300 هزار بشکه کاهش یافته، در نیجریه اعتصابات ادامه دارد، تحولات عربستان در تایید قیمت نفت تاثیرگذار است، روسیه درگیر بحران اوکراین است، بنابراین باید به این موضوعات در پیش بینی قیمت نفت توجه شود.

وی افزود: در حال حاضر تولید نفت آمریکا از 5 میلیون بشکه به 9 میلیون بشکه افزایش یافته، روسیه 10 میلیون بشکه، عراق 5/3 میلیون بشکه نفت، عربستان 10 میلیون بشکه و ایران در حدود 5/3 میلیون بشکه می‌تواند نفت تولید کند بنابراین این عوامل را نیز باید در تعیین قیمت نفت لحاظ کرد و نباید فراموش کرد که افزایش نفت تولیدی آمریکا به دلیل برداشت از لایه‌های غیرمتعارف زمین بوده و اگر قیمت نفت پایین بیاید تولید این نوع نفت (شیل) توجیه اقتصادی ندارد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در بخش تقاضا برای نفت باید به وضعیت اقتصادی دنیا توجه کرد، آمار پیش بینی شده حکایت از این دارد که رشد اقتصادی در دنیا در سال 2015 کم است اما خوشبختانه مشتریان نفت ایران مانند چین، کره و هند از رشد اقتصادی بالایی برخوردار خواهند بود که این موضوع باعث می شود که تقاضا برای نفت کشور وجود داشته باشد.

نماینده تویسرکان در مجلس شورای اسلامی گفت: تغییرات عمده در قیمت نفت در روزهای گذشته باعث تجدیدنظر در پیش بینی موسسات مالی دنیا در زمینه تعیین قیمت نفت شده و حتی یکی از این موسسات قیمت فروش نفت را در 3 ماهه دوم سال 2015، 43 دلار در بشکه پیش بینی کرده است البته بیشتر موسسات پیش بینی کننده قیمت نفت را در حدود 72 الی 85 دلار در هر بشکه محاسبه کرده‌اند که کمیسیون تلفیق به این موضوعات نیز توجه می‌کند تا قیمت نفت در بودجه را دقیق‌تر لحاظ کند.

مفتح افزود: در جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق گزارش 9 ماهه عملکرد صندوق توسعه ملی در سال جاری ارائه شد، باید توجه داشت هدف از تاسیس صندوق این بود که پرداخت‌ها و دریافت‌های صندوق ارزی صورت گیرد اما با توجه به قوانین مجلس بخشی از پرداخت‌ها ریالی شد.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی به صورت مستقیم دریافت و پرداختی ندارد، افزود: عاملیت پرداخت ریالی از صندوق توسعه ملی به 18 بانک دولتی و غیردولتی داده شده که در 9 ماهه اول امسال این بانک‌ها در زمینه صنعت، معدن و گردشگری حدود 2 هزار و نهصد و پنجاه هزار میلیون تومان تسهیلات پرداخت کردند و در حوزه منابع طبیعی و کشاورزی تسهیلاتی بالغ بر 3 هزار و بیست میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده است.

مفتح ادامه داد: 5 هزار و نهصد و هفتاد هزار میلیارد تومان مجموع تسهیلات ریالی صندوق است و این صندوق در زمینه ارائه تسهیلات ارزی به 15 بانک عاملیت داد که 4/24 میلیارد دلار تسهیلات پرداخت کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: تا هفته آینده بحث درآمدی بودجه در کمیسیون تلفیق به پایان می‌رسد در حال حاضر نیز تصمیم کمیسیون بر این بوده که 5 کمیته تخصصی در امور دفاعی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین رسیدگی به پیوست شرکت‌ها و ردیف‌های شرکت ها تشکیل شود و گزارشات این کمیته‌ها تا پایان شنبه به کمیسیون تلفیق ارائه شود./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet