هدر موبایل
1393/10/26 13:05:05
سرویس اقتصادی
فتحی پور:

مابه التفاوتی بین قیمت مبادله ای و بازار ارز نباید وجود داشته باشد/لزوم پیگیری برای تحقق یکسان سازی نرخ ارز

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت حرکت به سوی یکسان سازی نرخ ارز در قالب نظام ارزی مدیریت شناور شده، گفت: برای جلوگیری از فساد و رانت ارزی در اقتصاد،نباید مابه التفاوتی بین نرخ ارز مبادله ای و آزاد وجود داشته باشد.
مابه التفاوتی بین قیمت مبادله ای و بازار ارز نباید وجود داشته باشد/لزوم پیگیری برای تحقق یکسان سازی نرخ ارز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت حرکت به سوی یکسان سازی نرخ ارز در قالب نظام ارزی مدیریت شناور شده، گفت: برای جلوگیری از فساد و رانت ارزی در اقتصاد،نباید مابه التفاوتی بین نرخ ارز مبادله ای و آزاد وجود داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/43073.jpg مابه,التفاوتی,بین,قیمت,مبادله,ای,و,بازار,ارز,نباید,وجود,داشته,باشد/لزوم,پیگیری,برای,تحقق,یکسان,سازی,نرخ,ارز Icana

ارسلان فتحی پور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت درباره نوسانات بازار ارز در ماه گذشته گفت: نرخ ارز در کشور بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه باید برمبنای نظام ارزی شناور مدیریت شده تعریف شود بنابراین نرخ گذاری مشخص، نمی تواند از مسائل و نوسانات ارزی در بازار جلوگیری کند.

نماینده مردم کلیبر ، خدا آفرین ، بخش وهوراند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مطلوب این است که دولت و مجلس در موضوع تعیین قیمت ارز وارد نشوند و اجازه دهند بازار در این زمینه تعیین کننده باشد البته سیاست گذاری در این موضوع با نرخ گذاری مشخص تفاوت دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: حتی می توان برای تامین ارز خرید کالاهای اساسی کشور نیز بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه باید عمل کرد یعنی نرخ مشخصی برای ارز مورد استفاده برای وارادات کالاهای اساسی تعریف نشود و با اتخاذ تدابیری مناسب در صورت رشد قیمت ارز آزاد، مابه التفاوت آن از سوی دولت پرداخت شود.

فتحی پور تصریح کرد: حرکت و سیاستگذاری برای یکسان سازی نرخ ارز در قالب  نظام ارزی شناور مدیریت شده اقدام صحیحی بوده که باید دولت و مجلس در این زمینه همکاری کنند.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای مبارزه با فساد اقتصادی این است که زمینه ای فراهم شود که بین نرخ ارز مبادله ای و بازار آزاد فاصله وجود نداشته باشد، که انجام این مهم از رانت ارزی جلوگیری می کند.

فتحی پور تصریح کرد: درباره افزایش یا کاهش قیمت دلار در آینده پیش بینی نمی کنم به دلیل اینکه هم احتمال افزایش و هم احتمال کاهش نرخ ارز احساس می شود، اما به این نکته تاکید دارم که نباید مابه التفاوتی بین قیمت مبادله ای و بازار، ارز وجود داشته باشد بنابراین برای برقراری ثبات در اقتصاد باید به نکات مذکور توجه کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: قیمت ارز در بسیاری از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تاثیر گذار است بنابراین باید به آن توجه شود که نوسان شدید را تجربه نکند./   

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet