هدر موبایل
1393/11/04 14:59:21
سرویس سیاسی
گزارش روز نخست سفر رییس مجلس به ترکیه

افکار عمومی دنیای اسلام ؛ «چالش های وارداتی» ، «دسیسه های بیرونی»

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدارهایش با مقامات خارجی صراحت بیان خاصی دارد و با شفافیت موضع جمهوری اسلامی ایران را بیان می کند.این ویژگی را می توان در تمام دیدارهایش با روسا و مسولان مجالس کشورهای اسلامی مشاهده کرد. از سوی دیگر فحوای مذاکراتش نشان می دهد که آن سوی میز گفت و گو اهمیت بسزایی برای ایران و رییس مجلس جمهوری اسلامی قایل است.
افکار عمومی دنیای اسلام ؛ «چالش های وارداتی» ، «دسیسه های بیرونی» رییس مجلس شورای اسلامی در دیدارهایش با مقامات خارجی صراحت بیان خاصی دارد و با شفافیت موضع جمهوری اسلامی ایران را بیان می کند.این ویژگی را می توان در تمام دیدارهایش با روسا و مسولان مجالس کشورهای اسلامی مشاهده کرد. از سوی دیگر فحوای مذاکراتش نشان می دهد که آن سوی میز گفت و گو اهمیت بسزایی برای ایران و رییس مجلس جمهوری اسلامی قایل است. https://cdn.icana.ir/d/019/93152.jpg افکار,عمومی,دنیای,اسلام,؛,«چالش,های,وارداتی»,،,«دسیسه,های,بیرونی» Icana

هفته گذشته دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در حالی برگزار شد که جهان اسلام بیش از گذشته با مشکلات و چالش هایی مواجه شده است.

 پدیده هایی مانند بروز و ظهور گروههای تروریستی نظیر داعش و القاعده در منطقه ، گسترش رفتارهای ضدبشری و خشونت طلبانه رژیم صهیونیستی ، توهین و اهانت به ساحت پیامبر اسلام (ص) به بهانه دفاع از آزادی در جهان غرب ، افزایش رقابت های سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه با یکدیگر در چارچوب مسایلی نظیر کاهش قیمت نفت و...امروز بیش از گذشته پررنگ شده است و استکبار جهانی نیز بی وقفه بر آتش این پدیده ها می افروزد. به همین دلیل است که دلیل هرگونه نشست و اجلاسی که منجر به نزدیکی دیدگاه های مقامات ارشد و سیاسی کشورهای اسلامی با یکدیگر شود و بتواند از شعله های سرکش این پدیده های مخرب بکاهد مثبت تلقی می شود و هیات پارلمانی ایران به ریاست دکتر علی لاریجانی در چارچوب این تحلیل در دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی شرکت کرد.

*نقاط اشتراک و افتراق دو همسایه و رییس سابق و فعلی مجالس کشورهای اسلامی

سربازان حفاظت فرودگاه مهرآباد صبح زود و پیش از روشن شدن هوای تهران شاهد حضور اعضای هیات ایرانی شرکت کننده در اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی بودند. رییس مجلس به درخواست نمایندگان استان اردبیل پیش از شرکت در اجلاس استانبول و در مسیر پرواز، سه ساعتی برای حضور در یک همایش و مراسم آغاز عملیات اجرایی  یک پروژه به اردبیل رفت تا از زمان و امکانات موجود به بهترین نحو استفاده کرده باشد. بلافاصله پس از این مراسم داخلی هواپیمای حامل رییس مجلس و هیات همراه فرودگاه اردبیل را به مقصد استانبول ترک کرد.

دکتر لاریجانی در بدو ورود و پس از استقبال اعضای نمایندگی کشورمان در ترکیه به خبرنگاران درباره اهداف سفرش توضیح داد و تاکید کرد که هدف اصلی بررسی چالش های دنیای اسلام و راهکارهای دستیابی به صلح و امنیت در منطقه است. رییس مجلس در این مصاحبه و نیز سایر دیدارهایش با اشاره به دو اصطلاح «چالش های وارداتی» و «دسیسه های بیرونی» گفت؛ اینگونه کنفرانس ها برآیندی از افکار عمومی کشورهای اسلامی است و به سرنوشت کل مسلمانان ارتباط دارد.

چهارشنبه افتتاحیه اجلاس بود اما هیات ایرانی یک نیم روز جلوتر در محل حاضر شده بود تا با روسای نمایندگی سایر کشورها دیدار داشته باشد و بطور رو در رو و شفاف دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران را درباره مخاطرات زمان کنونی بیان کند. نخستین دیدار رسمی با «جمیل چیچک» رییس مجلس ترکیه انجام شد.

روابط ایران و ترکیه در سده های گذشته فراز و فرودهای فراوانی داشته است. دو کشور همسایه که سابقه تمدنی بسیاری دارند امروز نیز دارای نقاط متشرک و اختلاف نظرهایی در حوزه های مختلف سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی هستند و تلاش می کنند تا با بهره گیری از فرصت های موجود روابط فیمابین را بیش از پیش توسعه دهند بطوریکه تنها در عرصه اقتصادی افق 30 میلیارد دلار در سال 2015 را برای مناسبات تجاری خود برگزیده اند. اما از بزرگترین نقاط افتراق نگرش های دو پایتخت می توان به ماجرای سوریه و سرنوشت بشار اسد اشاره کرد.

عملکرد ترکیه در این باره مورد سوال بسیاری از سیاستمداران و فرهیختگان دنیا بوده است. در روزهای اخیر و پس از حوادث پاریس رهبر حزب رقیب «اولاند» در فرانسه با انتقاد شدید از مسولان آنکارا اعلام کرد که متاسفانه روزانه ده ها تروریست از طریق خاک ترکیه به داعش می پیوندند و این رفتار سهل انگارانه مقامات ترک که ادعای مبارزه با تروریسم را دارند توجیه پذیر نیست.

دکتر لاریجانی نیز خطاب به رییس مجلس ترکیه گفت که وضعیت سوریه به نفع هیچ کس نیست.رییس مجلس کشورمان با اشاره به آزردگی مسلمانان از توهین به رسول اکرم(ص) و ضرورت همصدایی کشورهای اسلامی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی ، بر نقطه اشتراک دوکشور مبنی بر افزایش سطح مبادلات تجاری انگشت گذاشت و افزود ؛ ایران و ترکیه می توانند شرکای تجاری خوبی برای یکدیگر باشند و به نقطه اعلام شده از سوی روسای جمهوری دو کشور در سفر دکتر روحانی به آنکارا دست یابند. در پاسخ به سخنان دکتر لاریجانی ، «جمیل چیچک» تمثیل جالبی بکار برد. او گفت : کشورهای غربی با ماشین آتش نشانی به منطقه نیامده اند، بلکه با کامیون های حامل بنزین آمده اند و می خواهند اختلافات بین مسلمانان را شعله ور کنند. او همچنین بر انگشت گذاردن بر یکی از پیش نیازهای تجارت 30 میلیاردی میان دو کشور خواستار احداث راه آهن جدید بین ایران و ترکیه شد.

*دیدارهایی بدون تشریفات ، نشست هایی با دغدغه های یکسان

افشای جنایات رژیم صهیونیستی بویژه نقص حاکمیت ملی سوریه از سوی تل آویو به عنوان ترجیع بند در دیدار با روسای مجلس بنگلادش ، عمان و کویت و نایب رییسان مجالس مغرب و یمن مطرح شد. تمام دیدارهای حاشیه ای اجلاس بعداز ظهر سه شنبه در سالنی ساده و به دور از تشریفات رسمی برگزار شد. فاضل ربی نایب رییس مجلس بنگلادش به دکتر لاریجانی گفت که روابط ایران و بنگلادش در هم تنیده است و برای شاهد مثال به کلماتی که در مذاکره رد و بدل شد اشاره کرد و گفت می بینید که کلمات و اصطلاحات مشابه زبان فارسی در زبان مردم بنگلادش وجود دارد. این کشور که پیشتر به عنوان بخشی از پاکستان به پاکستان شرقی شهره بود جزو شبه جزیره هندوستان و متاثر از فرهنگ ایرانی و ادبیات فارسی است.

رییس مجلس مغرب پس از استماع سخنان دکتر لاریجانی مبنی بر اینکه ورود غربی ها به منطقه مشکل تروریسم را حل نمی کند و اینکه تهران و رباط می توانند مناسبات اقتصادی خود را توسعه دهند، گفت : انتخابات های برگزار شد در ایران و مغرب و حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای نشان می دهد که دموکراسی در کشورهای ما وجود دارد و ما باید از این حیث الگو برای سایر کشورهای اسلامی باشیم. او نظر رییس مجلس کشورمان در تحلیل چرایی توهین  به پیامبر (ص) را تایید کرد و گفت ما نیز پیشنهاد صدور بیانیه از سوی اجلاس در محکومیت این اقدام را داریم.

عبدالله عبدالحمید رییس مجلس کویت مردی میانسال بود که بر خلاف مقامات عرب کت و شلوار خاکستری رنگی به تن داشت. از آنجا که کویت به همراه عربستان سعودی جزو آن دسته از کشورهای عضو اوپک است که علاقمند به نگه داشتن سقف تولید نفت اعضای این سازمان است دکتر لاریجانی به او یادآور شد که همه سرنوشت مشترکی داریم و تصریح کرد ؛ اگر کشورهای مهم تولید کننده نفت تصمیم جدی برای افزایش قیمت نفت اتخاذ نکنند قیمت نفت در سطح پایین باقی خواهد ماند. رییس مجلس البته این نکته را گوشزد کرد که ایران اتکا به درآمدهای نفتی خود را قطع خواهد کرد. پیش از این دکتر روحانی در بوشهر خطاب به رهبران این کشورها گفته بود که اگر نود تا نود و پنچ درصد درآمد و بودجه شما به فروش نفت خام اختصاص دارد این رقم در ایران 33 درصد است که راههای جایگزین برای آن وجود دارد. در این دیدار رییس مجلس کویت نسبت به جایگاه ایران در دنیای اسلام اذعان کرد.

دیدار رییس مجلس عمان با اعضای هیات ایرانی در فضای صمیمی تری برگزار شد چه ایران و عمان از ده ها پیش روابط خوبی و بدون حاشیه ای داشته اند و مسقط در مذاکرات هسته ای نیز نقش خود را ایفا کرده است. از این منظر دکتر لاریجانی خطاب به میهمانان خود گفت : شخصیت ممتاز سلطان قابوس و نقش او درعرصه صلح و ثبات منطقه ای بی نظیر است. رییس مجلس عمان هم در پایان گفت : دکتر لاریجانی شما شخصیت فرهیخته ای هستید و من همنشینی و شاگردی در محضر شما را فضیلت می دانم.

دیدار با نایب رییس مجلس یمن در حالی برگزار شد که اخبار یمن نشان از گسترش درگیریهای داخلی در صنعا داشت. رییس مجلس تاکید داشت که «سوء تفاهمات بین گروه های سیاسی یمن باید از طریق گفت و گو حل شود.» یکبار دیگر دراین دیدارها یک مقام منطقه ای بدور از تعارف گفت که آقای لاریجانی شما یک شخصیت بین المللی تاثیرگذار هستید و می توانید به ما کمک کنید.

*ایرانیان ساکن استانبول می پرسند: حال و هوای مذاکرات هسته ای چطور است؟

آخرین برنامه روز اول سفر کاری دکتر لاریجانی به استانبول ترکیه دیدار با ایرانیان مقیم این شهر بود که از نظر رییس مجلس بخش مهمی از سفرهای خارجیش محسوب می شود. از نگاه دکتر لاریجانی ایرانیان حاضر در کشورهای دیگر سفرای غیر رسمی ایران برای نشر فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند. اکثر حاضران در جلسه تجار ، دانشجویان و فرهختگان بودند و بیشتر از حال و هوای مذاکرات ایران و غرب پرسش داشتند در حالیکه مذاکرات ایران با طرف های غربی در ژنو در جریان بود. رییس مجلس به ایرانیان حاضر در کنسولگری کشورمان در استانبول خبر داد که در مذاکرات هسته ای گام های روبه جلویی برداشته ایم.

سالن دهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی مملو از روسا و اعضای مجالس کشورهای عضو بود. گستردگی دنیای اسلام در چنین نشست هایی که مسلمانان از هر رنگ و نژاد با پوشش های گوناگون و متنوع دور یک میز نشسته اند به وضوح به چشم می آید. وسعت و گستردگی ، جمعیت و نیروی انسانی و ظرفیت و امکانات دنیای اسلام به اندازه ای است که در صورت وحدت و هم افزایی می تواند قدرتی تاثیر گذار در نظام بین الملل باشند.

زنگ شروع اجلاس راس ساعت 10 صبح به وقت محلی نواخته شد و رییس مجلس ترکیه به عنوان رییس دوره ای این اجلاس در پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامد گویی دیدگاه های کشورش درباره چالش های جهان اسلام را بیان کرد. سپس نوبت دکتر علی لاریجانی بود که سخنرانی کند.

 جمهوری اسلامی ایران در یکسال گذشته ریاست این اجلاس را برعهده داشت و این مسئولیت را به ترکیه واگذار می کرد. هنگام ورود رییس مجلس کشورمان به سالن برای جلوس در محل تعیین شده برای هیات ایرانی ، بسیاری از میهمانان جا برخاسته و با او مصافحه کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی به رسم ادب ابتدا از میزبانی شایسته ترکیه قدردانی کرد ، بعد اظهار امیدواری کرد این نشست در یافتن راه حل های مشکلات دنیای اسلام در قرن 21 موفق باشد . دکتر لاریجانی در سخنرانی خود چند جمله کلیدی داشت. اول اینکه غرب نباید خودش را صلح طلب معرفی کند و مسلمانان را جنگ طلب. دوم یادآوری این موضوع که غربی ها بزرگترین جنگ های جهانی و قساوت ها را در زمانی که ادعای تمدن داشته اند رقم زده اند و سوم هشدار به آنها که توهین به ساحت پیامبر اسلام (ص) بازی با آتش است. او نتیجه گیری کرد: این کنفرانس باید صدای بلند این اهانت وحمله رژیم صهیونیستی به کشور مسلمان را محکوم کند.

صدها رسانه خبری از شبکه های تلویزیونی و رسانه های منطقه اخبار اجلاس مجالس کشورهای اسلامی را پوشش می دادند. رییس جمهوری ترکیه نیز در مراسم افتتاحیه حضور داشت و پس از استماع اظهارات دکتر لاریجانی سخنرانی خود را انجام داد و پیش از بازگشت به آنکارا در حاشیه اجلاس با دکترلاریجانی دیدار دوجانبه برگزار کرد. دو طرف بر تلاش برای رفع موانع به منظور دستیابی به رقم 30 میلیارد دلار تجارت در سال 2015 و رایزنی بیشتر درباره مسایل منطقه تاکید کردند و قرار شد موضوعات جدی تر در سفر قریب الوقوع رییس جمهوری ترکیه به تهران بررسی شود.

*ده ها درخواست برای ملاقات با هیات پارلمانی ایران؛ تجلیل از شخصیت دکترلاریجانی

در حاشیه اجلاس ده ها درخواست ملاقات با رییس مجلس کشورمان از طرف هیات های سیاسی حاضر مطرح شد. عصر چهارشنبه هیات های لبنان ، اوگاندا ، پاکستان ، اردن ، عراق و مالزی با حضور در محل استقرار رییس مجلس با او درباره مسایل روز دنیای اسلام گفت و گو کردند. رییس پارلمان لبنان با تکرار به بخشی از سخنان دکتر لاریجانی در مراسم افتتاحیه گفت : «تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند.» خانم «ربکا کاداگا» رییس مجلس کشور افریقایی اوگاندا به پیشرفت های خوب ایران در زمینه پزشکی و کشاورزی اشاره کرد و از ما می خواست که به کشورش در این زمینه ها کمک کنیم.

 در دیدار با «سردار ایاز» رییس مجلس سفر یک ماه پیش خود به اسلام آباد و دیدارهایش را مطرح کرد و از میهمان نوازی خوب پاکستانی ها قدردانی کرد. ایاز هم یادآور شد ؛ کشورهای غربی دوست ندارند ایران و پاکستان در زمینه های مختلف پیشرفت کنند.

 دکتر لاریجانی در دیدار با رییس مجلس اردن به موقعیت جغرافیایی ویژه این کشور اشاره کرد و به طعنه به اردن که یکی از پایگاه های ائتلاف امریکایی درحمله به داعش است ، گفت : ائتلاف آمریکایی ها با 40 کشور علیه داعش تنها ژست سیاسی بود و آنها کار خاصی انجام نداده اند و...

متن مذاکرات مقامات ارشد دنیای اسلام نشان می دهد که اگر آنها اختلافات خود را کنار بگذارند و با چنگ زدن به ریسمان الهی در مسایل سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی وحدت نظر داشته باشند تا چه حد قادرند مشکلات یکدیگر را برطرف کنند ، در معادلات نظام بین الملل تاثیر گذار باشند و در معرفی فرهنگ والای اسلام و نشر سیره پیامبر اعظم (ص) نقش بازی کنند.

*روز هوای پاک در استانبول ! رییس مجلس با قطار شهری طی طریق کرد

یکی از برنامه های شب دوم سفر به استانبول بعد از حضور در مراسم ضیافت شام «جمیل چیچک» در کاخ «دولما باغچه» بازدید از تونل مترو «مارامارای» بود. تونلی در عمق 60 متری که از زیر دریای مرمره عبور می کند و بخش اروپایی و آسیایی شهر باستانی استانبول را به یکدیگر متصل می کند.

 رییس مجلس که به دعوت استاندار استانبول در این مراسم حاضر شده بود از ایستگاه «اسکودار» در بخش آسیایی تا ایستگاه«سیرکیجی» در بخش اروپایی را با قطار شهری طی کرد.

حادثه ای اتفاقی که در همین روزها در تهران از سوی مسولان دولتی به خاطر هفته هوای پاک انجام شد و آنها در اقدامی نمادین با قطار شهری به سرکار رفتند. دکتر لاریجانی پس از امضای دفتر یادبود، بر اتصال بیشتر شبکه ریلی دو کشور و استفاده از ظرفیت ترانزیتی دو کشور برای متصل کردن اروپا به شبه قاره هند تاکید کرد.

پاسخ به درخواست روسای مجلس افغانستان و مالدیو برنامه صبح پنج شنبه رییس مجلس کشورمان بود. دکتر لاریجانی خطاب به رییس مجلس مالدیو که با حرارت از مسایل دنیای اسلام را تحلیل می کرد، جای تاسف است که برخی کشورهای بزرگ اسلامی نسبت به مسایل مسلمانان تا این حد بی تفاوت هستند و خوب است که کشور کوچک شما تا به این اندازه نسبت به معضلات حساسیت دارد.

در بیانیه پایانی دهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی سه بند با تاکید هیات ایرانی قرار گرفت و مورد تایید همه نمایندگی های حاضرواقع شد. بند اول محکومیت اهانت به پیامبر(ص) بود . مورد دیگر مبارزه با تروریسم بویژه تروریسم دولتی نظیر رژیم صهیونیستی بود و در نهایت دفاع از حق مشروع کشورها در برخورداری از تکنولوژی جدید صلح آمیز هسته ای .

*اگر اهانت کردن آزدای است پس اشرار و اوباش در راس متفکران عالمند!

پس از حضور در مراسم اختتامیه اجلاس کنفرانس خبری با حضور ارباب جراید برگزار شد که مانند همیشه مملو از پرسش های تند و گاها جهت دار رسانه ها و پاسخ های مستدل یک مسول ایرانی بود. خبرنگار یک رسانه ترک از ماجرای رضا ضراب و مسایل مالی اش پرسید ، رییس مجلس گفت ؛ ایران و ترکیه راجع به ضراب و اطرافیانش اختلافی ندارند و مسایل از سوی قوه قضاییه ما در حال تکمیل و بررسی است. دکتر لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره موضوع آزادی رسانه ها در غرب ، گفت: اگر اهانت کردن آزادی است پس اشرار و اوباش باید در راس متفکران دنیا باشند!

فضای سالن کنفرانس خبری درحین پاسخگویی رییس مجلس کشورمان سراسر گوش بود و می شد تایید ضمنی دیدگاه ایران را از سوی خبرنگاران حاضر درحرکات سر و چشمشان مشاهده کرد.

 خبرنگار رسانه انگلیسی رویترز که کشورش مبدع تئوری «اختلاف بنداز و حکومت کن» است در سوالی جهت دار از رقابت خاموش ایران و عربستان در عرصه های مختلف بویژه یمن پرسید که دکتر لاریجانی محکم پاسخ داد : ما به دنبال رقابت های کودکانه نیستیم و رقابت کور با هیچ کشوری نداریم و زیرکانه تلاش رویترز برای القای این نکته که درگیری های فعلی یمن آبشخورش از ایران است را اینگونه خنثی کرد که ما دلیلی برای پنهان کاری در مبارزه با تروریسم نداریم و اگر مردم یمن به کمک نیاز داشته باشند می دانیم که باید به آنها کمک کنیم.

خبرنگار تلویزیون الجزیره که مسولانش دل خوشی از حزب الله لبنان ندارند پرسشی پیرامون حمله اخیر رژیم صهیونیستی در سوریه مطرح کرد و دکتر لاریجانی دل مسولان تل آویو را که این روزها در تب اقدام تلافی جویانه حزب الله می سوزد اینگونه لرزاند: اگر حزب الله حرفی بزند جدی است و این چیزی نیست که کسی بخواهد از کنار آن به سادگی عبور کند.

سفر سه روزه و پر مشغله رییس مجلس شامگاه پنج شنبه به پایان رسید و با استقبال نایب رییس مجلس و جمعی از نمایندگان هیات ایرانی از دهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی به تهران بازگشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet