هدر موبایل
1393/11/07 09:29:12
سرویس صحن

سهم صندوق توسعه ملی از نفت خام و میعانات گازی مشخص شد

نمایندگان مردم در خانه ملت سهم صندوق توسعه ملی از نفت خام و میعانات گازی را مشخص کردند.
سهم صندوق توسعه ملی از نفت خام و میعانات گازی مشخص شد نمایندگان مردم در خانه ملت سهم صندوق توسعه ملی از نفت خام و میعانات گازی را مشخص کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/57307.jpg سهم,صندوق,توسعه,ملی,از,نفت,خام,و,میعانات,گازی,مشخص,شد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 7 بهمن‌) مجلس شورای اسلامی  در جریان بررسی مواد مرعی شده لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با 161 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر با تصویب ماده الحاقی 22 ، سهم صندوق توسعه ملی از نفت و میعانات گازی را مشخص کردند.

بنا بر این گزارش مواد 6 و (الحاقی 21) که در صحن علنی با تعیین تکلیف مواد متناظر در طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مراعی مانده بود، با توجه به تایید شورای محترم نگهبان، در این گزارش حذف و ماده (الحاقی 22) به شرح زیر اصلاح می‌شود:

کلیه پالایشگاه‌های کشور مشروط به پرداخت و تسویه وجوه نفت خام و معیانات گازی خریداری شده تحویلی به قیمت هر بشکه نود و پنج درصد (95٪) تحویل روز کشتی (فوب) خلیج‌فارس و به صورت نقدی یا اعتبار اسنادی یک‌ماهه به شرکت دولتی ذی‌ربط تابعه وزارت نفت،‌ مجازند فرآورده‌های نفتی مازاد بر نیاز داخلی را رأساً صادر نمایند.

وزارت نفت مکلف است به میزان نفت خام و میعانات گازی فروخته شده به پالایشگاه‌هایی که به شکل فرآورده صادر می‌نمایند، سهم صندوق توسعه ملی را متناسب با قیمت نفت خام تحویلی به پالایشگاه به صندوق پرداخت نماید.

تبصره 1- استفاده از سازوکارهای بورس انرژی در خرید و فروش نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و انرژی برق در اولویت قرار دارد.

تبصره 2- شرکت دولتی ذی‌ربط تابعه وزارت نفت مجاز است قیمت پایه نفت خام و میعانات گازی عرضه شده در بورس را:

1- تا دو درصد (2٪) کمتر از نود و پنج درصد (95٪) قیمت فوب خلیج‌فارس تعیین نماید.

2- تا سه درصد (3٪) کمتر از بند یک برای توسعه پالایشگاه‌های موجود یا احداث پالایشگاه‌های جدید تا 10 سال پس از بهره‌برداری تعیین کنند.

تبصره 3- به وزارت نفت و سایر دستگاه‌ها اجازه داده می‌شود برای تشویق کشتی‌های خارجی به سوخت‌گیری و تامین سایر نیازهای خود در بنادر ایران از ابزارهای تشویقی و قیمت‌های ترجیحی نسبت به سایر رقبا در تامین سوخت و سایر نیازها استفاده کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet