هدر موبایل
1393/11/12 11:07:53
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

مالیات منبع مطمئنی برای اجرای برنامه های رفاهی است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، مالیات را منبع مطمئنی برای اجرای برنامه های رفاه اجتماعی و بهداشتی در کشور دانست و گفت: در اخذ مالیات باید به دو اصل اساسی عدالت مالیاتی و کارایی آن توجه شود.
مالیات منبع مطمئنی برای اجرای برنامه های رفاهی است عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، مالیات را منبع مطمئنی برای اجرای برنامه های رفاه اجتماعی و بهداشتی در کشور دانست و گفت: در اخذ مالیات باید به دو اصل اساسی عدالت مالیاتی و کارایی آن توجه شود. https://cdn.icana.ir/d/019/46641.jpg مالیات,منبع,مطمئنی,برای,اجرای,برنامه,های,رفاهی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایرنا؛«علی محمد احمدی» نماینده مردم دهلران در مجلس امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا به تاکیدات رهبر معظم انقلاب برای کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و حرکت به سمت درآمدهای پایدار اشاره کرد و اظهار داشت: بهترین راه کاهش اتکا به درآمدهای مالیاتی است.

وی افزود: افزایش درآمدهای مالیاتی نباید از طریق افزایش نرخ بلکه باید از طریق افزایش پایه های مالیاتی انجام شود.
عضوکمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هیچ گاه افزایش نرخ مالیات در شرایط رکود توصیه نمی شود و باید تمام توان سازمان امور مالیاتی بر گسترش پایه های مالیاتی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی متمرکز شود.
احمدی همچنین گفت: با توجه به ظرفیت های اقتصادی ایران امکان دریافت مالیات تا 100هزار میلیارد تومان هم وجود دارد اما اگر مالیات ستانی به شیوه ناشیانه انجام شود دو اصل اساسی عدالت و کارایی مالیاتی دچار اختلال می شود.
 
وی ادامه داد: اگر بتوانیم به صورت علمی و ساختاری به سمت شناسایی افرادی برویم که فرار یا درنگ مالیاتی دارند و پایه های مالیات را افزایش دهیم، می توانیم مالیات بیشتری اخذ کرده و به بودجه عمومی کشور تزریق کنیم.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، درآمدهای مالیاتی را منبع مطمئنی برای تامین منابع مورد نیاز برنامه های اجتماعی همچون رفاه و سلامت عنوان کرد.
 
احمدی در پاسخ به این سوال که آیا سمت و سوی بودجه سال 94 به افزایش پایه های مالیاتی یا نرخ مالیات است، گفت: افزایش ها در بودجه سال آینده عمدتا ناشی از افزایش نرخ بوده، البته دولت تلاش کرده است از فرارهای مالیاتی هم جلوگیری کند.
وی، پیشنهاد افزایش مالیات بر ارزش افزوده را از جمله مسایلی عنوان کرد که به شدت بر شاخص هایی همچون تورم و سطح رفاه عمومی در جامعه تاثیرگذار خواهد بود.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که شیوه اخذ مالیات در ایران شیوه درب سوپرمارکتی است، نه درب کارخانه خاطرنشان کرد: مالیات هایی همچون مالیات بر ارث، مالیات بر نقل و انتقال و مالیات بر سود اثر آنی بر سبد هزینه ها ندارد اما مالیات بر ارزش افزوده به سرعت بر تورم اثر گذار است.
احمدی با یادآوری این که در شرایط رکود تورمی مالیات بستن به ویژه از این نوع موجب تشدید شرایط رکودی می شود در عین حال گفت: وقتی در شرایط تحریم قرار داریم و منافذ درآمدهای نفتی بسته است باید به سمت منابع جایگزین همچون اخذ مالیات و عوارض، فروش دارایی ها برویم که این ها سبد درآمدی هستند اما آثار رکود انقباضی مالیات بر ارزش افزوده باید مد نظر قرار گیرد.
 
نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به مشکلات ساختاری بورس ادامه داد: بورس ایران پیوستگی منطقه ای و جهانی ندارد بلکه منزوی است و در حوزه های تجارت و بورس انزوای تجاری مزیت آن را مختل می کند.
 
احمدی ادامه داد: علاوه بر این سبد عرضه بورس ایران متنوع نیست بلکه بلوکی که چند شرکت اصلی سبد گردان اصلی هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر حساسیت بورس به عوامل غیر اقتصادی زیاد شده و می توان گفت بورس ما به همه چیز آلرژی دارد که این خیلی خطرناک است به طوری که حتی یک اظهار نظر یا یک نطق باعث می شود شاخک های بورس بالا و پایین برود.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس همچنین گفت: نکته فنی دیگر این است که تعادل ارگانیک بین بازارهای پولی و مالی کشور وجود ندارد و بانک های ما بورس محور نیست و این باعث شده است که بانک ها به سمت بنگاه داری حرکت کنند./
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet