هدر موبایل
1393/11/12 11:35:18
سرویس صحن
حسینی در جمع خبرنگاران:

آلودگی استان خوزستان 66 برابر حد استاندارد است/ دولت عزمی برای رفع آلودگی هوای استان ندارد

نماینده مردم اهواز در مجلس با انتقاد از آلودگی بیش از حد هوای استان خوزستان گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای مقابله با ریزگردها که به گرد و خاک تبدیل شده است، ندارد.
آلودگی استان خوزستان 66 برابر حد استاندارد است/ دولت عزمی برای رفع آلودگی هوای استان ندارد نماینده مردم اهواز در مجلس با انتقاد از آلودگی بیش از حد هوای استان خوزستان گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای مقابله با ریزگردها که به گرد و خاک تبدیل شده است، ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/75570.jpg آلودگی,استان,خوزستان,66,برابر,حد,استاندارد,است/,دولت,عزمی,برای,رفع,آلودگی,هوای,استان,ندارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سید شریف حسینی در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه 12 بهمن‌ماه) با حضور در جمع خبرنگاران ضمن تبریک مناسبت دهه فجر از وضعیت استان خوزستان و آلودگی بیش از حد آن انتقاد کرد و گفت: امیدواریم مشکلات موجود در تمامی شهر و مراکز استان‌ها به زودی حل شده تا شاهد برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر کشور عزیزمان باشیم.

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث ریزگردها در استان خوزستان در سایه بی‌توجهی مسئولان به گرد و خاک و گرد و غبار تبدیل شده است، ‌افزود: آلودگی بیش از حد هوا در این استان شرایط زندگی برای مردم استان و استان‌های همجوار را دچار مشکل کرده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه از سال 80 تاکنون استان خوزستان با پدیده ریزگردها مواجه است، افزود: از سال 85 تاکنون پدیده ریزگردها خیلی جدی‌تر مطرح و برنامه‌های بی‌شماری برای مقابله با این مهمان ناخوانده عملی شد که متاسفانه هیچ کدام از برنامه‌ها منجر به خروج این مهمان ناخوانده نشد.

وی ادامه داد: استمرار پدیده ریزگردها و اکنون گرد و غبار در استان خوزستان مشکلات مختلفی در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، درمانی و آموزشی برای مردم ایجاد کرده است،‌ تصریح کرد: بحث‌های زیست محیطی که شاهد آن هستیم شرایط زندگی را برای مردم سخت کرده است.

حسینی با بیان اینکه ریزگردها با خود حدود 5 هزار باکتری را منتقل می‌کنند، گفت: در سال جاری حدود 22 هزار نفر به علت بیماری‌های تنفسی به بیمارستان‌های مختلف استان مراجعه کرده‌اند که این میزان تنها مربوط به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها بوده در حالی که بسیاری از افراد به پزشکان خصوصی نیز مراجعه کرده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه پدیده ریزگردها بیماری‌های بسیاری از جمله تنفسی را در افراد منجر شده است، افزود: 60 درصد از بیماران استان خوزستان زمینه بیماری‌های تنفسی و آسم را نداشتند اما به علت وجود ریزگردها و گرد و خاک دچار این بیماری‌ها شده‌اند.

وی ادامه داد: استان خوزستان در سال 89، 45 روز خطرناک و 11 روز ناسالم و 127 روز بحرانی و همچنین فقط 10 روز پاک داشته است که این نشان از خطرناک بودن ریزگردها برای سلامت مردم دارد.

حسینی با اشاره به استانداردهای جهانی در خصوص میزان آلاینده‌های هوا افزود: میزان آلاینده‌‌های هوا طبق استانداردهای جهانی 150 تا 250 میکروگرم در مترمکعب است و دستگاه‌های سنجشی که در استان خوزستان وجود دارد تا 10 هزار میکروگرم از این آلاینده‌ها را سنجش می‌کند.

وی ادامه داد: طبق برآورد روزهای اخیر آلودگی هوای استان خوزستان میزان آلاینده‌ها در این استان 66 برابر استانداردهای جهانی بوده که این فاجعه‌ است.

حسینی افزود: از سال 85 تاکنون نشست‌های مختلف،‌ نطق‌های گوناگون و سمینارهای بسیاری را شاهد بودیم اما اقداماتی که باید انجام می‌شد در خصوص آلودگی استان خوزستان در حد صورت‌جلسه و نشست‌ها بود و اقدام عملیاتی انجام نمی‌شد.

نماینده مردم اهواز در مجلس نهم با بیان اینکه دولت ها باید بپذیرند که مشکل ریزگردها در استان‌های جنوبی کشور نیازمند توجه بیشتر بوده، گفت: بحث ریزگردها باید همانند حوادثی چون سیل و زلزله دیده شود و برای رفع آن‌ها اقداماتی انجام شود.

وی ادامه داد: در خصوص سیل و زلزله اتفاقات آنی رخ می‌دهد اما ریزگردها در بلند مدت به حوادث بیشماری از جمله تهدید سلامت نوزادان، افراد سالخورده و همچنین ایجاد عارضه‌های مختلف برای افراد می‌شود.

حسینی ادامه داد: پیشگیری بهتر از درمان بوده از این رو باید برای سلامت مردم در استان‌های جنوبی فکری اساسی شود.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از مسئولان اولویت کار خود را رفع ریزگردهای استان‌های جنوبی کشور نمی‌دانند، افزود: تنها اقدام مسئولان برای آلودگی استان خوزستان رسانه‌ایی کردن موضوع و ایجاد هماهنگی برای درمان مردم است.

حسینی تصریح کرد: از 11 مورد گرد و خاکی که در استان خوزستان در سال 93 اتفاق افتاده است، 9 مورد آن کانون داخلی داشته‌اند،‌ افزود: اگر دولتمردان بگویند توافقات داخلی و خارجی برای رفع معضل ریزگردها صورت نگرفته قابل قبول نیست چرا که 9 مورد گرد و خاک‌های اتفاق افتاده کانون داخلی داشته‌اند.

حسینی ادامه داد: در سال 90 طبق توافقی مقرر شد حدود 200 هکتار از زمین‌ها و بیابان‌های استان خوزستان مالچ پاشی شود و اعتبار آن نیز از سوی شرکت ملی نفت پرداخت و سازمان منابع طبیعی اجرا کننده آن باشد اما در حال حاضر تنها 25 هکتار از این مصوبه اجرایی شده است.

وی ادامه داد: همانطور که نفت و درآمد آن ملی است، باید برای مشکل ریزگردها که معضل ملی است، عزم جدی را شاهد باشیم.

حسینی تصریح کرد: موضوع رفع ریزگردها در استان خوزستان نیازمند سفر رئیس جمهور به این استان است، باید اعتبارات مشخص برای رفع این مشکل ملی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: متوسط بارندگی 700 میلی‌متر بوده اما در استان خوزستان 200 میلی‌متر است که این موضوع نیز در اوج گیری آلودگی هوا دخیل بوده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم پر آب کردن تالاب هورالعظیم و پرداخت حق آبه آن را برای مقابله با آلودگی استان خوزستان ضروری خواند و گفت: در صورتی که این تالاب پرآب شود بسیاری از گرد و خاک‌ها را در خود نگه می‌دارد.

وی ادامه داد: ایجاد کمربند سبز در استان‌هایی که با مشکل ریزگرد مواجه‌اند، راهکاری برای مقابله با آلودگی هوا بوده که باید از سوی دولتمردان جدی گرفته شود.

حسینی با تاکید بر اینکه وضعیت آلودگی هوای خوزستان نیازمند ایجاد کمیته‌ای در استان خوزستان است، گفت: کمیته‌ای که مستقر در استان باشد، به طور حتم می تواند با رصد مشکلات راهکارهای رفع آن را بررسی کند.

نماینده مردم اهواز در مجلس نهم با بیان اینکه ریزگردها صدمات بسیاری در حوزه اقتصادی برای کشور ما دارند، تصریح کرد: آلوده بودن محصولات کشاورزی برای همه مردم خطرناک بوده که باید اقدام اساسی در این زمینه صورت بگیرد.

حسینی با یادآوری مهاجرت‌های بیشماری که در نتیجه آلودگی هوای استان خوزستان رخ می‌دهد،‌ گفت: در حال حاضر درخواست های بیشماری برای انتقال به سایر استان‌ها در روی میز مدیران استانی وجود دارد.

وی ادامه داد: لازمه ایجاد انگیزه در کارمندان در استان‌هایی چون خوزستان که با بدی آب و هوا روبرو هستند پرداخت حق بدی آب و هوا است که این موضوع نیز در قالب الحاق یک تبصره به ماده 68 قانون خدمات کشوری دیده شده است که در صورت تصویب در کمیسیون تلفیق و در نهایت در مجلس 30 درصد به حقوق کارشناسان ارشد و 20 درصد به سایر کارمندان اضافه خواهد شد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دولت تاکنون برنامه بلند مدتی برای رفع آلودگی هوا ارائه نکرده است، گفت: برنامه کوتاه مدتی هم در این حوزه وجود ندارد از این رو از دولت می‌خواهیم اگر توان حل معضل آلودگی هوای استان خوزستان را ندارد با شفافیت اعلام کرده تا انتظارات مردم در این زمینه کاهش یابد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet