ولادت حضرت امام رضا (ع)
1393/11/13 13:35:44
سرویس اقتصادی
دکتر لاریجانی:

احیای تولید با تزریق سرمایه در گردش میسر می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مشکلات مهم در بخش تولید کمبود سرمایه در گردش است که در این زمینه باید تلاش شود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تأمین شود.
احیای تولید با تزریق سرمایه در گردش میسر می‌شود رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مشکلات مهم در بخش تولید کمبود سرمایه در گردش است که در این زمینه باید تلاش شود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تأمین شود. https://cdn.icana.ir/d/019/94969.jpg احیای,تولید,با,تزریق,سرمایه,در,گردش,میسر,می‌شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر لاریجانی امروز (دوشنبه 13 بهمن ماه) در مراسم افتتاح شرکت عطرین نخ قم با تبریک ایام دهه فجر گفت: حرکت پویای انقلاب اسلامی باعث رونق و آبادانی در جهات مختلف برای کشور اسلامی شده و این ایام یادآور مقابله مردم با دیکتاتوری وابسته به بیگانگان بود و نورانیتی که انقلاب اسلامی در قیام با شکوه ملت به وجود آورد، امروز ثمرات آن را در ایران و کشورهای مختلف شاهد هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت جریان های استکباری پس از انقلاب اسلامی فشار آوردند که گاه ثمرات این انقلاب با شکوه در فضای غبارآلود کمتر دیده شود اما با فضل الهی مشکلاتی که دشمنان ایجاد کردند باعث شد تا تجربه مردم افزایش و ملت آبدیده تر شوند.

دکتر لاریجانی افزود: بعد از انقلاب در حوزه های سیاسی و فرهنگی و همچنین تولید و آبادانی تجربیات خوبی را کسب کرده ایم و نباید فراموش کرد که زمانی قبل از انقلاب برای کار در بخش تولید به بیگانگان وابستگی شدید داشتیم.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: حرکت انقلاب اسلامی و نصایح امام خمینی(ره) بر روی موضوع استقلال و تولید داخلی تأکید داشت و این موضوعات را یک فضیلت می دانست.

رئیس مجلس افزود: اگر تولید به دست خود مردم انجام شود امر با فضیلتی بوده و تجربه انقلاب نشان داده که جوانان این مرز و بوم در تولیدات پیچیده نیز مسلط شده اند، در بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه فناوری های نانو به امر تولید داخلی در تمامی زمینه ها توجه شد و این نکته مهمی است که در صنعت نانو در دنیا رتبه هفتم را داریم و در منطقه جایگاه اول را داریم.

وی با اشاره به پیشرفت های کشور در صنایع هسته ای افزود: در صنایعی مانند فولاد قبل از انقلاب کار چندان مهمی انجام نشده بود این در حالی است که در حال حاضر هجم زیادی از صادرات غیر نفتی به صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد اختصاص دارد البته نباید به این موضوعات تنها دلخوش کرد و باید برای پیشرفت مطلوب تر جهش داشت.

رئیس نهاد قانونگذاری تأکید کرد: گاهی اشکالاتی در سبک‌های مدیریتی و همچنین مشکلاتی که دشمنان بیرونی ایجاد کردند باعث شد بخشی از انرژی کشور صرف دفاع از آرمان های اسلامی و کشور شود.

دکتر لاریجانی گفت: سیاست های کلی نظام اسلامی در موضوعاتی مانند تولید، تدوین و ابلاغ شده اما موضوع کانونی که در اقتصاد مقاومتی برجسته بوده رونق بخش تولید است که باید محور قرار گیرد و در این زمینه نباید دچار تفرق ذهنی شویم بنابراین باید امور مختلف را حول محور توسعه بخش تولید ساماندهی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در تولید داخل ضعف هایی وجود داشته که به عنوان رکود از آن نام می بریم بنابراین باید متناسب با هر بخش دارو تهیه کرد و جهت گیری های دولت نیز به نحوی باشد که از وضعیت رکود خارج شویم و فعالیت ها نیز حول این محور شکل گیرد.

دکتر لاریجانی با تشکر از تلاش های مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: اینکه بانک صنعت و معدن روی موضوع تقویت بخش تولید اهتمام دارد مطلوب است اما باید تمامی بانک ها به توسعه تولید توجه کنند.

رئیس مجلس گفت: یکی از مشکلات مهم تولید، سرمایه در گردش است به دلیل وضعیتی که در قیمت ارز به وجود آمد بخش تولید نیاز به سرمایه در گردش دارد که برای انجام این مهم باید از ظرفیت بانک ها استفاده شود البته بانک ها نیز مشکلاتی دارند که برخی از آنها ناشی از تصمیمات غیر دقیقی بود که اتخاذ شد که این موضوع به افزایش معوقات بانکی منجر شد و همچنین باعث شد که از سرمایه بانک ها به صورت مطلوب استفاده نشود.

دکتر لاریجانی در این زمینه ادامه داد: برای علاج مشکلات بخش تولید در بودجه سال 93 و قانون برنامه به بانک ها اجازه داده شد که به برخی از کارگاه های تولیدی که در زمینه استفاده از تجهیزات بانکی سوء استفاده نکرده اند بخشودگی در پرداخت بدهی هایشان داده شود این مجوزها هم به نفع بانک و هم اقتصاد ملی است البته خیلی از این اجازه مجلس به دولت، خوب استفاده نشد و در این زمینه عملکرد سلیقه ای انجام شد بنابراین احتیاج به دستورالعمل های مشخص و هماهنگی استانداران و مدیران فرهنگی برای ساماندهی این موضوع است.

وی افزود: عموم بانک ها احتیاج به پمپاژی برای سرمایه دارند تا واحدهای تولیدی را پشتیبانی کنند، در مجلس این موضوع مطرح شده که منابعی در اختیار بانک ها برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی قرار گیردکه امیداورم این موضوع از مرحله کمیسیون تلفیق نیز بگذرد.

وی افزود: راه اندازی مطلوب بخش تولید کشور یکی از دغدغه های ما بوده بنابراین برای انجام این مهم فعالان اقتصادی پیشنهاداتشان را ارائه دهند تا گامی مهم در این زمینه برداشته شود.

دکتر لاریجانی در خصوص توسعه بخش تولید در استان قم گفت: قم نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در صنعت دارد و در صورت انجام این مهم مشکل بیکاری رفع خواهد شد بنابراین باید به دلیل محدود کردن بخش کشاورزی استان قم باید به بخش های توسعه صنعت و همچنین توریسم توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 1.8 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زمینه احداث خط راه آهن سریع السیر شده گفت: با توجه به مختصات جغرافیایی استان قم و ارتباط این استان با استان های تهران و استان های صنعتی دیگر نیاز به توسعه زیرساخت ها وجود دارد که در این زمینه ساخت خط ریلی سریع السیر تهران ـ قم ـ اصفهان یکی از اقدامات مهم بوده که اعتبار آن از فاینانس کشور چین تأمین شده و تا یک ماه آینده کار آن آغاز خواهد شد و به موازات این راه آهن ساخت خط سریع السیر تهران به مشهد نیز در دستور کار قرار گرفته که نقش مهمی در رشد توریسم و صنعتی بودن استان قم دارد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: به دلیل بی توجهی های رژیم طاغوت به استان قم این استان دچار عقب افتادگی هایی از گذشته بوده بعد از انقلاب توجهات سیاسی و فرهنگی به استان قم شد که لازم است در زمینه آبادانی نیز به قم بیشتر توجه شود البته در چند سال گذشته در این زمینه کارهای خوبی صورت گرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وضعیت آینده ایران مثبت بوده و در سفری که اخیرا داشتم یکی از رهبران کشورهای منطقه اظهار کرد که سرعت آبادانی ایران به مانند موشک بوده است البته شاید قدری اغراق کرد اما این یک واقعیت است که با توجه به منابع انسانی آماده در کشور سرعت پیشرفت ایران خوب است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet