ایام محرم 1398
1393/11/19 16:52:55
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کارنامه آستان قدس رضوی پس از انقلاب در نگاه نمایندگان مجلس؛

جهش چشمگیر خدمات آستان قدس مرهون مدیریت مدبرانه است/توسعه حرم امام رضا(ع) از شاخص ترین فعالیت هاست

آنچه به گفته شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌ درباره آستان قدس رضوی مشهود است از قاطعیت، نظم، یکپارچگی، مدیریت سختکوش و آگاه به مسایل و نیازمندی‌های روز نشان دارد که در گسترش آستان قدس رضوی و نیازهای فرهنگی، مذهبی و اقتصادی در این سالها به وضوح مشاهده شده است.
جهش چشمگیر خدمات آستان قدس مرهون مدیریت مدبرانه است/توسعه حرم امام رضا(ع) از شاخص ترین فعالیت هاست آنچه به گفته شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌ درباره آستان قدس رضوی مشهود است از قاطعیت، نظم، یکپارچگی، مدیریت سختکوش و آگاه به مسایل و نیازمندی‌های روز نشان دارد که در گسترش آستان قدس رضوی و نیازهای فرهنگی، مذهبی و اقتصادی در این سالها به وضوح مشاهده شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/95596.jpg جهش,چشمگیر,خدمات,آستان,قدس,مرهون,مدیریت,مدبرانه,است/توسعه,حرم,امام,رضا(ع),از,شاخص,ترین,فعالیت,هاست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،به نقل از سایت روزنامه قدس، آنچه درباره آستان قدس رضوی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، توجه به عملکرد مدیریت این نهاد مقدس است.

توسعه فیزیکی و فرهنگی

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ‌تلاشهای آستان قدس را در گسترش فرهنگ رضوی و توسعه آستان قدس امری بی بدیل دانسته و می‌گوید: به برکت انقلاب اسلامی‌و تولیت محترم آستان قدس خدمات پیش از انقلاب و پس از انقلاب به هیچ وجه با یکدیگر قابل مقایسه نیست. یکی از مهمترین وجوه امتیازی آستان قدس پس از انقلاب در جمع آوری، نظارت و مدیریت بر املاک و اموالی است که متعلق به امام هشتم(ع) است؛ چه در استانهای خراسان و دیگر مناطق کشور و حتی خارج از کشور که بحق باید اذعان کرد تولیت آستان قدس با تدبیر هوشمندانه‌ای املاک را از دست عده‌ای سودجو خارج کرد و با شناسنامه دار کردن اموال به نام امام رضا(ع) درآمدهای آن را به خدمات مختلف فرهنگی و اجتماعی مطابق نیات واقف اختصاص داد. متأسفانه آستان قدس رضوی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی‌توسط عده ای مدیریت می‌شد که صبغه دینی و اعتقادی مناسبی نداشتند. البته در سطح خدام و کسانی که اعتقاد قلبی به برکات وجود مقدس امام رضا(ع) داشتند جای شک نیست، اما در سطح مدیریتی که توسط نظام پهلوی انتخاب می‌شدند آثار تقوا در آنها مشهود نبود.

محمد دهقان می‌افزاید: توسعه حرم رضوی یکی از شاخص‌ترین فعالیتهای آستان قدس است که پیش از انقلاب اسلامی ‌شمار معدودی از مردم می‌توانستند در بارگاه امام رضا(ع) حضور داشته باشند، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ‌با مدیریت تولیت بزرگوار و دیگر زحمت‌کشان شاهد حضور میلیونی دوستداران اهل بیت(ع) در بارگاه منور امام هشتم شیعیان هستیم. خوشبختانه با مدیریت اسلامی‌اصولی شاهد گسترش رواقهای سرپوشیده و صحن های روباز هستیم که هر ساله نسبت به سال قبل کامل‌تر می‌گردد.

وی به توسعه فرهنگی آستان قدس اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از فعالیتهایی که دراین باره می‌توان به مجموعه آستان قدس رضوی نشان افتخار داد، توسعه فرهنگی است. خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌برنامه‌های فرهنگی حرم رضوی به صورت شبانه روزی در حال اجرا و گسترش است، به طوری که مشاهده می‌شود همه مردم در هر سطح فرهنگی و تحصیلاتی به تناسب نیاز خود می‌توانند از کارشناسان برجسته این حوزه در آستان قدس بهره ببرند. استفاده از استادان و نخبگان مذهبی و مداحان برجسته کشوری از جمله فعالیتهای فرهنگی آستان قدس است.

نماینده مردم چناران، طرقبه و شاندیز برپایی
ایستگاه ها و جایگاه‌های بین راهی مختلف آستان قدس را برای استراحت و برخورداری از خدمات بین‌راهی یکی از مهمترین فعالیتهای خیرخواهانه آستان قدس معرفی کرده و تصریح می‌کند: با اعتبارات آستان قدس رضوی برای رفاه حال زائران جایگاه هایی دایر شده که خدمات قابل توجهی به مردم داده می‌شود، تاسیس مدارس مختلف، دانشگاه رضوی و فعالیتهای اقتصادی قابل توجه آستان قدس رضوی را می‌توان از افتخارات این مجموعه فرهنگی به شمار آورد، زیرا هر مجموعه فرهنگی برای بقا و گسترش فعالیتهای فرهنگی خود به استقلال اقتصادی هم نیازمند است. بنابراین در راستای خودکفایی آستان قدس رضوی، تولیت محترم با کارشناسی دقیق و ایجاد پروژه‌های در خور تقدیر توانسته مجموعه ای بزرگ اعم از علمی، درمانی و فرهنگی را به نام هشتمین معصوم دایر کند که به نظر من در مقایسه با پیشرفتهای کشور اگر قرار باشد نمره ای به آستان قدس بدهیم نمره بسیار خوبی باید به مدیریت و تولیت محترم این مجموعه داد.

انحراف درآمدها که به مسیر اصلی بازگشت

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی‌نیز مدیریت آستان قدس را پیش از پیروزی انقلاب اسلامی‌مدیریتی وابسته اعلام کرده و معتقد است: طبق اسنادی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌به دست آمد درآمدهای امام رضا(ع) خرج مصارف غیرشرعی می‌شده و به تشریفات درباری و شاهنشاهی و نمایشی حضور شاه در مشهد هزینه می‌شده و به هیچ وجه به فعالیتهای فرهنگی و مذهبی تعلق نمی‌گرفته است، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌شخصیتی مجتهد، آشنا با قواعد اسلامی‌از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی ‌برای تولیت آستان مبارک امام رضا(ع) در نظر گرفته می‌شوند که نگاهی متفاوت از نگاه قبلی به آستان قدس رضوی دارد. آیت‌ا... واعظ طبسی مدیری انقلابی است که به جایگاه مدیریت از منظر اسلام و قرآن آگاه است و از جایگاه رفیع اهل بیت و معصومین شناخت کافی دارد، بنابراین مدیریت ایشان با صبغه ای قرآنی آغاز می‌شود که مهمترین شاخص اعتقاد ایشان در ولایت پذیری و توجه به ولایت فقیه بروز می‌کند. با این نگاه آستان قدس رضوی هر روز شاهد تحولات خاص فرهنگی است.

دکتر محمداسماعیل نیا می‌افزاید: آیت‌ا... واعظ طبسی با مدیریت انقلابی خود به حفظ ارزشهای اسلامی‌و بسط و گسترش آنها اقدام می‌کند، نه تنها فعالیتهای فرهنگی و مذهبی، بلکه ایشان به نیازهای اجتماعی و درمانی و... زائران و مجاوران آگاهی دارد. توجه به پروژه‌های عمرانی، اقتصادی، برگزاری همایشها و کنگره‌های علمی‌که درسطح بین‌المللی و ملی از مهمترین دستاوردهای آستان قدس رضوی است.

وی ادامه می‌دهد: در ارتباط با حوزه سلامت باید اذعان نمود بیمارستان رضوی از جمله مراکز درمانی فوق العاده ای است که با تجهیزات و قابلیتهای پزشکی بی نظیری به بیماران داخلی و خارجی خدمت رسانی می‌کند و نام مبارک امام رضا(ع) برای بیماران سلامتی و نشاط روحی را به ارمغان می‌آورد. در حوزه امنیت غذایی، کشاورزی و محصولات پروتئینی هم آستان قدس رضوی فعالیتهای چشمگیری دارد. همچنین در حوزه ورزش و فعالیتهای اجتماعی توانسته مردم را راضی نگاه دارد. به نظر من با یک نگاه کلی می‌توان گفت به لحاظ نظم، توسعه، بهره‌مندی از استادان مجرب در حوزه‌های مختلف، انجام فعالیتهای علمی، اجرایی و تحقیقاتی؛ آستان قدس رضوی از کارنامه در خور افتخار و قابل قبولی برخوردار است.

 تأیید کامل باوجود اختلاف نظر

حجت الاسلام والمسلمین سید علی طاهری سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌نیز پیشرفتهای آستان قدس رضوی را با اهمیت خوانده و با ذکر نکته ای جالب، نظر خود را درباره تولیت معظم و پیشرفتهای آستان مقدس امام رضا(ع) این‌گونه بیان می‌دارد: با توجه به اینکه بنده با تولیت آستان قدس رضوی به لحاظ برخی تفکرات سیاسی اختلاف نظر دارم و موضعگیری‌های بنده و ایشان در برخی جهات از هم متفاوت است، اما درخصوص مدیریت آستان قدس رضوی باید اذعان نمود توسعه و فعالیتهایی که در سالهای اخیر در آستان قدس رضوی مشاهده می‌شود، جای قدردانی دارد.

بی‌گمان آستان قدس رضوی در بسیاری از موارد اعم از خدمات مذهبی، فرهنگی، بهداشتی، درمانی و علمی‌پژوهشی توانسته به نحو احسن فعالیت نماید و آنچه در بسیاری از ایام در مشهد الرضا موجب شگفتی است، انسجام خدماتی است که میلیونها زائر را در حرم مطهر امام هشتم(ع) با نظم خاص هدایت می‌کند. به نظر بنده مدیریت آستان قدس رضوی با توجه به عملکرد موفقی که از خود به جای گذاشته، قابل ستایش است.

خدمات آستان قدس پیش از انقلاب در حد یک امامزاده!

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌نیز معتقد است، به هیچ وجه نمی‌توان آستان قدس پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ‌و بعد از آن را با هم مقایسه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین نصرا... پژمان فر در این باره می‌گوید: آستان امام هشتم شیعیان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ‌در حد یکی از امامزاده هایی بود که امروزه در سطح شهرستانها و روستاهای کشور خدمات رسانی می‌کند. بی‌تردید حرم امام رضا(ع) در آن سالها ارایه دهنده خدمات فرهنگی و مذهبی خاصی نبود و حتی با جرات می‌توان گفت فضای اسلامی‌در سطح آستان امام رضا(ع) مشاهده نمی‌شد. اما در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌و با تولیت آیت‌ا... واعظ طبسی سطح خدمات در آستان قدس به قدری پیشرفت و توسعه داشته که حتی با توجه به وسعت این خدمات می‌توان گفت متأسفانه بسیاری از این خدمات برای مردم شناخته شده نیست، زائران و مجاوران فقط از مباحث پرسش و پاسخهای مذهبی، حلقه‌های معرفت و مشاوره هایی که در حوزه مسایل اجتماعی و خانوادگی و فرهنگی در آستان قدس داده می‌شود آگاه هستند، در صورتی که آستان قدس رضوی با مدیریت تولیت عظمی ‌که اشراف بی نظیری بر بسیاری از مسایل داشته اند در حوزه‌های عمرانی، موقوفات، خدمات فرهنگی حتی خارج از آستان قدس رضوی توانسته بسیار موفق عمل نماید. خوشبختانه مسایل فرهنگی که در آستان قدس ترویج و ارایه داده می‌شود از چنان کیفیتی برخوردار است که به جرأت شاید بتوان گفت چنین خدمات با کیفیت و کمیت در هیچ کجای کشور ارایه نمی‌شود. تاسیس دانشگاه رضوی و توجه و اهتمامی‌که تولیت عظمی ‌به طلاب داشته اند در جای خود قابل تقدیر است و کمک‌هایی که به خانواده‌های نیازمند می‌شود نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet