هدر موبایل
1393/11/24 09:22:34
سرویس اجتماعی
طباطبایی نائینی خبر داد:

تعیین تکلیف نهایی مصادیق و مجازات حمل سلاح سرد در نوبت بررسی صحن علنی

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه حمل سلاح سرد به قصد انجام اعمال مجرمانه جرم تلقی می شود، گفت: اقتدار دستگاه قضایی و پلیس از ارتکاب جرم جلوگیری می کند.
تعیین تکلیف نهایی مصادیق و مجازات حمل سلاح سرد در نوبت بررسی صحن علنی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه حمل سلاح سرد به قصد انجام اعمال مجرمانه جرم تلقی می شود، گفت: اقتدار دستگاه قضایی و پلیس از ارتکاب جرم جلوگیری می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/57797.jpg تعیین,تکلیف,نهایی,مصادیق,و,مجازات,حمل,سلاح,سرد,در,نوبت,بررسی,صحن,علنی Icana

سید حمیدرضا طباطبایی نائینی درگفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درخصوص بررسی لایحه ممنوعیت استفاده از سلاح سرد در کمیسیون حقوقی و قضایی، گفت : بررسی این موضوع چندی است که در کمیسیون مربوطه به پایان رسیده و در نوبت بررسی صحن علنی مجلس است، البته مخالفان لایحه ممنوعیت استفاده از سلاح سرد معتقد بودند، جرم انگاری کردن برای وسایل و ابزارهایی که به طور مشترک برای اعمال مجرمانه و غیر مجرمانه مورد استفاده قرار می گیرد، ایجاد زحمت و مشکل برای مردم می کند.

نماینده مردم نائین، خور و بیابانک درمجلس شورای اسلامی ، ادامه داد: اما موافقان معتقد بودند، جرائمی که با سلاح سرد درجامعه اتفاق می افتد مانند استفاده از پنجه بوکس و زنجیر در جهت درگیری و مزاحمت است، از این رو درخصوص این موضوع بحث ها و تبادل نظرهای بسیاری صورت گرفت و نظر قوه قضاییه، نیروی انتظامی و کارشناسان بسیاری مطرح شد.

وی افزود:  بنابراین یک تبصره ذیل یکی از مواد قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات اضافه شد که بر اساس آن نگهداری سلاح سرد برای استفاده های مجرمانه جرم تلقی می شود و مجازاتی را خواهد داشت، اما تشخیص نگهداری از سلاح سرد درجهت استفاده از اعمال مجرمانه برعهده پلیس است، به عنوان مثال حمل شمشیر و قداره توسط یک موتور سوار و چندین نفر در خیابان از مصادیق استفاده از سلاح سرد بوده و جرم است.

طباطبایی نائینی تصریح کرد: اما اگرورزشکاری در ورزشکار ازشمشیر استفاده کند، یا چوپانی برای محافظت از خود سلاح سردی به همراه داشته باشد از مصادیق مجرمانه تلقی نمی شود، البته حداقل مجازات جرح با چاقو در نظرگرفته شده که طبق نظر قاضی پرونده میزان مجازات قابل تغییر است و بستگی به شدت و ضعف جرم ارتکابی دارد.

عضوکمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره راه های جلوگیری استفاده از سلاح سرد در جامعه، تصریح کرد: فقط جرم انگاری دراین خصوص کافی نیست، بلکه اقتدار حاکمیت، پلیس و دستگاه قضایی ازارتکاب جرم جلوگیری می کند، زیرا گاهی جرم انگاری می شود اما مجازات های متناسب تعیین نمی شود که افزایش ارتکاب جرم را به دنبال خواهد داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet