هدر موبایل
1393/11/26 10:15:04
سرویس صحن
تابش در موافقت با لایحه بودجه 94؛

سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در لایحه بودجه 94 متبلور است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در لایحه بودجه ۹۴ متبلور است گفت: کاهش وابستگی به نفت یکی از راهکارهای اصلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی بوده که در این لایحه به وضوح دیده می شود.
سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در لایحه بودجه 94 متبلور است عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در لایحه بودجه 94 متبلور است گفت: کاهش وابستگی به نفت یکی از راهکارهای اصلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی بوده که در این لایحه به وضوح دیده می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/80244.jpg سیاست,های,کلی,اقتصاد,مقاومتی,در,لایحه,بودجه,94,متبلور,است Icana

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا تابش در نشست علنی امروز (یکشنبه 26 بهمن) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال 94 با یادآوری حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن سال جاری گفت: مردم بار دیگر با حضور در خیابان ها نسبت به تجدید بیعت با آرمان های امام و شهدای انقلاب اقدام کردند که این پیام مهمی به قدرت های بزرگ استکباری داشت.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق فرمایش حضرت علی(ع) مدیریت خوب مال اندک را رشد می دهد و مدیریت بد مال بسیار را از بین می برد افزود: امید است با مدیریت خوب و بودجه ریزی مطلوب مناسب بتوانیم ثمره لازم را از امر برنامه ریزی بودجه مشاهده کرده و کشور را در مدار ترقی و تعالی و رشد سوق دهیم و از رنج مردم بکاهیم.

وی ادامه داد: من از دولت به واسطه تقدیم به موقع بودجه با رعایت احکام و قوانین قانونی همراه با ارائه گزارش عملکرد برنامه و بودجه در سال 92 که تصمیم گیری را برای نمایندگان واقع بینانه و آسان کرد  تشکر می کنم. در سنوات گذشته تأکید بر ارائه گزارش عملکرد بود اما متأسفانه اهتمامی به این امر صورت نمی گرفت.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه شفافیت بودجه یکی از شاخصه های مثبت لایحه پیشنهادی دولت است تصریح کرد: با توجه به دقت نظر دولت در تهیه لایحه بودجه هیچ رقم مبهمی وجود ندارد و تمام فعل و انفعالات شفاف و قابل پیگیری و محاسبه است و قدرت نظارت مجلس و نهادهای نظارتی افزایش داده است و بدین ترتیب دولت را بر موضع پاسخگویی شفاف در قبال عملکرد خود قرار داده است.

تابش افزود: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است در این بودجه تبلور دارد که می توان به چند مورد آن از جمله کاهش وابستگی به نفت اشاره کرد.

وی ادامه داد: در بودجه سال 93 از 211 هزار میلیارد تومان منابع عمومی حدود 100 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و از سایر داشتیم، 78 هزار میلیارد تومان نیز از نفت برداشت می کردیم که این امر در سال 94 حدود 120 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و سایر تأمین کننده منابع بودجه عمومی بوده و تنها 70 هزار میلیارد تومان از نفت برداشت می کنیم که این رقم در کمیسیون تلفیق به 54 هزار میلیارد تومان کاهش یافته که این نشان از کاهش اتکای بودجه به نفت است.

تابش گفت: مطلب بعد اقتصاد دانش بنیان بوده که در لایحه دولت 300 میلیون دلار برای افزایش صندوق های نوآوری و شکوفایی دیده شده است که این امر می تواند به شرکت های دانش بنیان نوپا تسهیلات داده و هم مرز علم و دانش را بالا برده و تولید را نیز افزایش دهد همچنین اعتبارات فصل علم و فناوری بالغ بر 40 درصد افزایش داشته است که این نیز نقطه قوت لایحه بودجه مذکور است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری مشخصه دیگر لایحه بودجه 94 که آن را از بودجه سایر سال ها متمایز می کند گفت: عنایت به مناطق محروم یکی از مولفه های مثبت لایحه بودجه 94 است به گونه ای که اعتبارات مناطق محروم با وجود آنکه درآمدهای نفتی به کمتر از نصف کاهش یافته ولی به اعتبارات این مناطق برای محرومیت زدایی در بودجه از 3800 میلیارد تومان امسال به 6300 میلیارد تومان افزایش یافته است که بالغ بر 70 درصد افزایش را شامل می شود پس محرومیت زدایی یکی از مهمترین بحث هایی است که در بودجه سال 94 دیده شده است.

وی ادامه داد: بحث تداوم اجرای طرح تحول سلامت یکی دیگر از مولفه های مثبت لایحه بودجه 94 است که تا قبل از اجرای این طرح مردم حدود 35 درصد هزینه های درمانی را از جیب خود پرداخت می کردند اما با اهتمام دولت در سال گذشته و بودجه سال جاری مردم کمتر از 3 درصد از جیب خود برای درمان هزینه می کنند که این بسیار میمون و مبارک است.

نماینده مردم اردکان در مجلس نهم گفت: در بحث اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی برای اولین بار هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص داده شده که در خور تقدیر است و باز هم برای اولین بار برای تشویق جوانان به ازدواج 1300 میلیارد تومان تسهیلات برای تأمین مسکن حمایتی زوج های جوان اختصاص یافته است.

تابش افزود: علاوه بر اعتبارات سال قبل هزار میلیارد تومان برای افزایش بهره وری آب اختصاص یافته است 1400 میلیارد تومان در تلفیق برای آب روستایی و تأمین منابع آن دیده شده است.

وی با اشاره به رقم اعتبارات در نظر گرفته شده برای محیط زیست گفت: 55 میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها و حفاظت از تالاب ها و دریاچه ها اختصاص یافته که در حال حاضر با توجه به مجموع فعل و انفعالاتی که در کشور رخ داده و شرایط اقلیم خشکسالی این رقم به هیچ وجه کفاف هزینه ها در محیط زیست را نخواهد داد و امیدوارم که در صحن علنی مجلس بر این مبلغ افزوده شود.

تابش گفت: با توجه به مقدورات و اقدامات برای تقویت بنیه دفاعی تلاش وافری شده که از همین جا از دولت قدردانی می کنم اعتبارات بنیه دفاعی از 1760 میلیارد تومان به 6200 میلیارد تومان افزایش یافته یعنی اعتبارات این بخش 3.5 برابر شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: 90 درصد اعتبارات بخش تکمیل مجتمع های نیمه تمام ورزشی اضافه شده که در کمیسیون تلفیق نیز به این رقم 100 میلیارد تومان اضافه شده است که این امر نشان دهنده اهتمام دولت و مجلس به امر ورزش و جوانان است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی که در بودجه 94 کل کشور مورد توجه واقع شده درآمدهای مالیاتی و کاهش سهم نفت از بودجه کشور است افزود: که این امر با کاهش فرارهای مالیاتی و افزایش پایه های مالیاتی و بدون افزایش نرخ مالیات به گونه ای که فعالان اقتصادی دچار فشار مضاعف شوند از طریق شناسایی کسانی که مالیات خود را پرداخت نمی کنند با اخذ مالیات از آنها درآمد دولت افزایش می یابد.

تابش ادامه داد: برای خروج از رکود با توجه به سهم ساختمان در خروج از رکود که بسیار تعیین کننده است و 70 درصد فعالیت ها را رونق می بخشد دولت اهتمام خاصی در افزایش بودجه های عمرانی داشته در شرایط تنگناهای مالی و اعتبارات طرح های عمرانی رشد بسیار خوبی داشته از 42 هزار میلیارد تومان به 50 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده یعنی در مجموع 25درصد از رشد اعتبارات عمرانی شاهد هستیم این در حالی است که سال آینده حدود 7400 میلیارد تومان برای آب و خاک به مصرف می رسد که به اعتبارات عمرانی اضافه می شود و اگر این رقم را اضافه کنیم 40 درصد اعتبارات عمرانی به نسبت سال گذشته رشد یافته است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: لایحه بودجه 94 کل کشور هیچ مشکل و نقصی ندارد اما با توجه به محدودیت ها و چالش های با آن مواجه هستیم و با توجه به شفاف گویی و قدرتی که دولت و مجلس دارند امید است با بودجه با رأی بالا در مجلس به تصویب برسد که پیامی بر ایستادگی و تفاهم ما بین دولت و مجلس بر قدرت های استکباری خواهد بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet