هدر موبایل
1388/01/06 14:50:00
سرویس اقتصادی
اصلاح‌ الگوی مصرف -3

رجایی: فراهم آوردن زمینه اصلاح ساختار مصرف، وظیفه مجلس است

**رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: فراهم آوردن زمینه های عملیاتی کردن فرامین مقام معظم رهبری و اصلاح ساختار مصرف از وظایف مجلس است.

"عباس رجایی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص نام گذاری سال 1388 به نام "اصلاح الگوی مصرف" از سوی مقام معظم رهبری گفت: یکی از اقدامات مهمی که رهبر معظم انقلاب اسلامی دو سه سالی است روی آن تاکید می کردند و امسال را نیز به این نام نامیدند بحث جلوگیری از اسراف و انجام امور براساس شئونات جامعه ایران بر مبنای صرفه جویی و اصلاح ساختار مصرف است.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه ها و نگرانی هایی که همیشه در نظام وجود داشت این بود که جامعه به سمت و سوی مصرف گرایی همانگونه که در رژیم گذشته وجود داشته برگردد، افزود: این پدیده ای بسیار خطرناک است که درآمد ملی را می بلعد.

رجایی با متذکر شدن اینکه متاسفانه قدری به سمت مصرف گرایی برگشته ایم، خاطرنشان کرد: البته این بحث  وقتی خطرناک است که بخش هایی از دولت به طرق مختلف به آن دامن می زنند و هر روز شاهد اسراف زیادی هستیم.

وی یادآور شد: اگر فقط جلوی اسراف در دستگاه های دولتی کشور گرفته شود و هزینه هایش کاهش یابد می توانیم بخش عمده ای از بودجه سالانه کشور را صرف عمرانی و آبادانی کشور کنیم.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: اگر از هزینه های غیر ضرور دستگاهها حدود 30 درصد کسر شود باز هم هیچ خللی در روند ماموریت های این دستگاهها پیش نمی آید و می توان این هزینه را در آبادانی کشور صرف کنیم.

وی در ادامه گفت: نکته دیگر به دلیل اینکه برخی از هزینه های اقلام مصرفی در کشور واقعی نیست و یارانه های دولت باعث ارزان تر شدن قیمت واقعی این کالاها و خدمات شده و موجب گردیده سطح مصرف عمومی کشور بالا برود .

رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه الگوهای مصرف و مصرف بهینه در کشور ما تبیین و بعنوان روش های هدفمند در جامعه پیاده نشده است، لازمه این کار را استاندارد سازی الگوهای مصرف و سپس نهادینه کردن این الگوها در جامعه بعنوان یک فرهنگ دانست.

وی افزود: یکی از وظایف مجلس در جلسات کمیسیونها، فراهم ساختن زمینه های عملیاتی کردن این فرامین و اصلاح ساختار مصرف است.

رجایی در ادامه یادآور شد: کمیسیون کشاورزی  هم اکنون در حال طراحی و تدوین قانونی برای افزایش بهره وری و بهینه سازی روش های تولید و همچنین مصرف در زمینه غذا و مایحتاج عمومی در این بخش است.

وی اظهار داشت: از سال گذشته  قانونی را تحت عنوان افزایش بهره وری بخش کشاورزی در دستور کار مجلس داریم که خوشبختانه کلیات آن در صحن علنی به تصویب رسیده است و اکنون نیز مواد آن در حال بررسی است.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: دربخش ارائه الگوهای بهینه تولید و مصرف و به کار گیری مجموعه استعدادها و ظرفیت های بخش کشاورزی در صدد هستیم شرایطی بوجود آوریم که این بخش بتواند از ظرفیت های آب و خاک کشور و نیروی انسانی متعلق به این بخش و مجموعه سرمایه ها و امکانات موجود حداکثر بهره وری داشته و شرایط را به سمتی ببرد که انشاالله در افق چشم انداز سال 1404 بتوانیم به بحث امنیت غذایی و تامین غذای سالم با کیفیت و در عین حال استاندارد برای مردم دست پیدا کنیم و منابع کشور را به سمت و سوی بهره وری پیش ببریم.

رجایی افزود: پیش بینی ما این است که اگر این قانون در اوائل سال 88 در صحن علنی مجلس به تصویب نهایی برسد بتوانیم تا سال 1404 زمینه تولید حدود 300 میلیون تن محصولات کشاورزی و استفاده بهینه حدود 130 میلیارد متر مکعب آب در پهنه سرزمین ایران داشته باشیم.    

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet