هدر اصلی
1394/01/02 10:47:55
سرویس اجتماعی
خانه ملت منتشر کرد؛

گزارش عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات در سال 93/ بررسی مسائل مهم آموزشی با حضور وزرای مربوطه

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درطول سال گذشته و در ۵۴ جلسه، نشست‌هایی را برای بررسی مسائل آموزشی و تربیتی با حضور مسئولان ذی‌ربط و وزرای وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش تشکیل دادند.
گزارش عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات در سال 93/ بررسی مسائل مهم آموزشی با حضور وزرای مربوطه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درطول سال گذشته و در 54 جلسه، نشست‌هایی را برای بررسی مسائل آموزشی و تربیتی با حضور مسئولان ذی‌ربط و وزرای وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش تشکیل دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/44645.jpg گزارش,عملکرد,,کمیسیون,آموزش,و,تحقیقات,در,سال,93/,بررسی,مسائل,مهم,آموزشی,با,حضور,وزرای,مربوطه Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس از ابتدای خرداد تا پایان بهمن سال 93، 54 جلسه برای بررسی موضوعات مختلف برگزار کرد که دراین جلسات مسائل گوناگونی از جمله پاسخگویی وزرا به سوالات نمایندگان کمیسیون‌ها، استماع برنامه‌های وزرای پیشنهادی برای وزارتخانه علوم، تحقیقات وفناوری و بررسی گزارش‌های مسئولان سابق و فعلی دانشگاه آزاد درباره طرح تحقیق وتفحص‌ از این دانشگاه را بررسی کرد که مهم‌ترین مسائل بررسی شده در طول سال گذشته درکمیسیون آموزش به شرح زیر است.  

کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس در سه ماه خرداد، تیر و مرداد سال 93، در 24 جلسه بررسی موضوعاتی از جمله وضعیت بورسیه‌های تحصیلی با حضور روسای سابق و فعلی سازمان امور دانشجویان و پیگیری گزارش روسای فعلی، سابق و اسبق دانشگاه آزاد در پاسخ به تحقیق وتفحص از این دانشگاه را در دستور کار قرار داد.

همچنین طی جلساتی در مدت سه ماهه خرداد، تیر و مرداد سال 93 وزرای علوم و تحقیقات، آموزش وپرورش و اطلاعات با حضور در کمیسیون آموزش به سوالات نمایندگان در موضوعات مربوط به این وزارتخانه‌ها پاسخ دادند.

گفتنی است کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مدت مذکور، ادامه جلسات خود را با دعوت از وزیر آموزش وپرورش برای بررسی نحوه اجرای قانون الحاق دو تبصره به ماده (17) قانون تعیین استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی پیگیری کرد.

البته در طول چندین نشست کمیسیون آموزش، گزارش روسای سازمان ثبت اسناد واملاک کشور، سازمان مبارزه با مواد مخدر وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در بخش‌های مختلف قرائت شد.

ازسوی دیگر نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، موضوع اقتصاد مقاومتی که یکی مهم‌ترین بحث‌های حوزه اقتصاد درکشور برای خروج از رکود است را در یک جلسه با حضور وزاری آموزش وپرورش، علوم و تحقیقات، تعاون و کار، بهداشت ودرمان و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور مورد جمع بندی قرار دادند.

همچنین کمیسیون آموزش و تحقیقات در سه ماهه خرداد، تیر و مرداد سال جاری به موضوعاتی از جمله طرح مدیریت ادارات کل شهرستان‌ها، نواحی و مناطق آموزش وپرورش به صورت هیات امنایی، طرح اصلاح برخی از قوانین درراستای  حمایت از تولید ملی و طرح آموزش همگانی قرآن کریم در خانه رسیدگی کرد.

لازم به ذکر است که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دراین بازه زمانی ناظران برای شورای عالی عتف و شورای عالی گزینش را انتخاب کرد و با دعوت از رئیس سازمان بازنشستگی موضوع بازنشستگی اعضای هیات علمی قبل ازسال 84 را مورد بررسی قرار داد.

البته کمیسیون موردنظر با دعوت از رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گزارش عملکرد این دانشگاه را درخصوص مسائل مربوط با آن پیگیری کرد.

کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس همچنین در جلسه‌ای؛ مسائل دانشگاه‌ها و مراکزعالی در استان‌های سیستان وبلوچستان، کرمان و اردبیل را با حضور وزیر علوم، تحقیقات و روسای دانشگاه‌های پیام‌نور، علمی، کاربردی و فنی وحرفه‌ای مورد رسیدگی قرار داد.

گفتنی است که نمایندگان این کمیسیون در14 جلسه برگزارشده درماه‌های شهریور، مهر و آبان سال گذشته مواردی همچون طرح تامین نیروی انسانی دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور و آموزشکده‌های زیرمجموعه آن، وضعیت مهدهای کودک، لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون اصلاح قانون تاسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی را دردستور کار قرار داد.

کمیسیون آموزش در سه ماهه دوم البته سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درحوزه علم و فناوری را با حضور مسئولان آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات، تعاون و کار، بهداشت و درمان و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور را نیز بررسی کرد.

کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس اما در جلسه‌ای با دعوت ازمعاون آموزشی وزیر بهداشت به بحث اعتراضات درخصوص نحوه برگزاری  آزمون‌های علم پزشکی در سال 93 رسیدگی کرد.

لازم به ذکراست کمیسیون آموزش در طول سال گذشته تقاضای 10 نفر ازنمایندگان مبنی براعمال ماده (236) آیین‌نامه داخلی مجلس درخصوص نحوه عملکرد مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وطرح ادغام شورای عالی فضای مجازی و حذف ماده (4) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات را مورد بررسی قرار داد.

البته این کمیسیون مشکلات مربوط به موضوع همترازی مدارک دریانوردان و برنامه های احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم و تحقیقات را بررسی کرد.

همچنین در شانزده جلسه کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس در طول ماه‌های آذر، دی و بهمن سال 93 مواردی ازجمله برنامه‌های فرهادی وزیر پیشنهادی علوم، بررسی بودجه سال 94 با حضورمعاونان وزارتخانه های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و مسئولان دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه فنی وحرفه ای، دانشگاه علمی وکاربردی و سازمان مدیریت مطرح و بررسی شد.

گفتنی است نمایندگان این کمیسیون در جلسه ای اعضای مورد نظر خود برای عضویت در کمیسیون تلفیق جهت بررسی بودجه 94 را انتخاب کرده و با دعوت ازرئیس سازمان نهضت سواد آموزی گزارش این سازمان در برخی موضوعات را بررسی کردند.

البته با حضور وزیر بهداشت و درمان در یکی از جلسات کمیسیون،  مشکلات  دانشجویان دندانپزشکی در خارج ازکشور مورد رسیدگی قرار گرفت.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین مسائلی ازجمله بررسی طرح ساماندهی خدمات رسانی به روستاها و لایحه شوراهای حل اختلاف را در دستور کار قرار داد.

همچنین نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور در وزارتخانه آموزش وپرورش ودرجلسه ای با مسئولان مربوط مشکلات قانونی و اجرایی طرح بسته حمایتی را بررسی کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet