اربعین حسینی
1394/01/15 10:44:44
سرویس سیاسی
باهنر در گفت وگوی نوروزی با خانه ملت مطرح کرد:

نتیجه مذاکرات هسته‌ای در انتخابات مجلس تاثیر دارد/پایداری‌ها به باهنر نزدیک شده‌اند

محمد رضا باهنر با بیان اینکه موضوع فاصله گرفتنش از دکتر لاریجانی یک شوخی است، گفت: فلز باهنر به صورتی است که جزء جبهه پایداری سال ۹۱ و زمان تاسیس آن نمی شود. اما می توانید از این واژه استفاده کنید که پایداری ها به باهنر نزدیک شده اند. البته جبهه پایداری کم کم به نقطه تعادلی نزدیک می شود.
نتیجه مذاکرات هسته‌ای در انتخابات مجلس تاثیر دارد/پایداری‌ها به باهنر نزدیک شده‌اند محمد رضا باهنر با بیان اینکه موضوع فاصله گرفتنش از دکتر لاریجانی یک شوخی است، گفت: فلز باهنر به صورتی است که جزء جبهه پایداری سال 91 و زمان تاسیس آن نمی شود. اما می توانید از این واژه استفاده کنید که پایداری ها به باهنر نزدیک شده اند. البته جبهه پایداری کم کم به نقطه تعادلی نزدیک می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/44852.jpg نتیجه,مذاکرات,هسته‌ای,در,انتخابات,مجلس,تاثیر,دارد/پایداری‌ها,به,باهنر,نزدیک,شده‌اند Icana
خبرگزاری خانه ملت -  علی اصغر نظامپور: محمد رضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی و دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین یکی از سیاستمداران مشهور ایران است. مهندس باهنر تنها دو دوره از 9 دوره فعالیت مجلس شورای اسلامی را در خانه ملت حضور نداشته است، برای انجام یک گفت وگوی نوروزی در صبح پنجشنبه 20 اسفند سال 93 در دفتر جامعه مهندسین میهمان او بودم، تا گفت و گویی در زمینه مسائل مختلف با او انجام دهم که متن گفت و گو به شرح ذیل است.

- آقای مهندس باهنر، بگذارید ساده گفت و گو را آغاز کنیم، مهندس باهنر را در چند جمله معرفی کنید؟

محمدرضا باهنر متولد دیماه سال 1331 در شهر کرمان، هشتمین فرزند خانواده است، خانواده پدری ام از لحاظ اقتصادی در سطح پایینی بودند. برادرم، شهید باهنر دومین فرزند خانواده و 18 سال از من بزرگتر بودند،زمانی که یکساله بودم شهید باهنر  برای ادامه تحصیل از کرمان عزیمت کردند و تا زمانی که دیپلم گرفتم او را کمتر دیدم البته رفت و آمدها در آن زمان نیز دشوار بود، تا 17 سالگی از کرمان بیرون نرفتم البته در سن حدود 2 سالگی همراه با پدر و مادرم به مشهد مقدس مشرف شده بودم.

- از مدرسه و دوران تحصیل خود بگویید وضعیت تحصیلی شما چگونه بود؟

دوران ابتدایی را در مدرسه اسلامی کرمان گذراندم، ناظم مدرسه ما اکبر صوقی بود که جزء هنرمندان مشهور در زمینه منبت کاری بودند، دوران دبیرستان را در دبیرستان شاهپور کرمان که بعد از انقلاب به دکتر شریعتی تغییر نام داد گذراندم. بعدها ناظم آن مدرسه به نام آقای ساوه استاندار کرمان شد و بنده معاون سیاسی او در سن 28 سالگی شدم که البته بعدا آقای ساوه نماینده کرمان نیز شدند.

- آیا آقای باهنر نایب رئیس مجلس، در آن زمان دانش آموزی ممتازی بود؟

درس من خوب بود و حتی در چهارم دبستان معلم ابتدا از من امتحان می گرفت و بعد از نمره دادن به ورقه من، از من می خواست که از بچه های دیگر کلاس امتحان بگیرم. در سال 1350 موفق به اخذ مدرک دیپلم شدم البته در آن زمان جزء 10 نفری  در شهر کرمان بودم که دانشگاه قبول شد. آن زمان تمامی مردم کرمان اسامی قبول شدگان کنکور شهر کرمان را می شناختند.

- کدام دانشگاه و در چه رشته ای قبول شدید؟

در رشته مهندسی معماری دانشگاه علم و صنعت قبول شدم و به تهران آمدم در خانه برادر شهید باهنر ساکن شدم این را نیز بگویم که همسر شهید باهنر برای من خیلی زحمت کشیدند که از او قدردانی می کنم.

- فعالیت سیاسی شما در زمان دانشجویی شما به چه صورت بود؟

در همان اوایل ورود به دانشگاه، با همراهی دانشجویان دیگر دانشگاه های تهران در اسفندماه سال 1350 در بازار تهران جمع شدیم و شعار مرگ بر شاه و درود بر خمینی سر دادیم، که بعد دستگیر شدم و مدتی نیز زندانی شدم در سال 54 فارغ التحصیل شدم به دلیل فعالیت سیاسی امریه منفی در سربازی گرفتیم و دوران خدمت سربازی را در پادگان آموزشی کرمان سپری کردم.

- در زمان پیروزی انقلاب اسلامی در کجا بودید؟ بنده به عنوان رابط انقلابیون تهران و کرمان بودم و معمولا پنجشنبه ها با اتوبوس به تهران می آمدم و اعلامیه ها را می گرفتم و بعد از ظهر جمعه به سمت کرمان حرکت می کردم یکسال کار من اینگونه بود.

- آقای باهنر کمی از خانواده خود و فرزندانتان بگویید. در چه سالی ازدواج کردید؟

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 58 ازدواج کاملا سنتی داشتم مهریه همسرم یک سکه بود. همسرم اولم فارغ التحصیل مهندسی از دانشگاه امیرکبیر بود که بعدها دکتری گرفتند و هیأت علمی دانشگاه شدند.

- بعد از انقلاب اسلامی چه مسئولیت هایی بر عهده گرفتید؟ در کمیته های مختلف انقلابی حضور داشتم و به مردم خدمت می کردیم بطور مثال در جهاد سازندگی عضو بودم و با دوستان کارهایی در زمینه سازندگی انجام دادیم.

- مهندس باهنر اکنون یک سیاست مدار مشهور است، اما زمانیکه درباره زندگی خانوادگی خود حرف می زند و از زحمات همسر مرحومش صحبت می کند ناراحت می شود، می گوید همسر اولم به دلیل بیماری سرطان فوت کرد، آقای باهنر چند فرزند دارید؟

حاصل ازدواج اولم 5 فرزند است که مرحوم همسرم زحمات زیادی برای آنها کشیدند او تدریس می کرد خود درس می خواند و آشپزی و تربیت فرزندان را بر عهده داشت البته کارهای اجتماعی نیز انجام می داد. چهار دختر و یک پسرم حاصل ازدوج اولم بود که همگی بچه ها در رشته های مهندسی تحصیل کردند.

- آقای مهندس باهنر یعنی همگی فرزندانتان مهندس هستند؟

البته بعد از درگذشت همسر اولم دوباره ازدواج کردم که حاصل آن یک پسر است که در حال حاضر در مقطع دوم دبستان تحصیل می کند و هنوز وارد دانشگاه نشده است البته سه نوه هم دارم.

- فرزندانتان برای ورود به دانشگاه از سهمیه خاصی استفاده کرده اند؟

نه از سهمیه استفاده نکردند، حتی رتبه پسرم در کنکور حدود 200 بود.

- دوباره به سال های بعد از انقلاب برگردیم. چطور شد که نماینده مجلس شدید؟

بعد از شهادت برادرم شهید باهنر که نخست وزیر بودند در انتخابات مجلس شرکت کردم و در حوزه انتخابیه بافت نماینده شدم البته نام شهید باهنر در انتخاب من مهم بود.

- آیا اگر شهید باهنر برادر شما نبود باز شما می توانستید نماینده مجلس شوید؟

قبول دارم انقلابی شدن من تحت تأثیر شهید باهنر بود حتی در دوره اول به دلیل نام شهید باهنر نماینده شدم اما موضوعات دیگری هم بود. شما توجه کنید من برادران دیگری هم داشتم که نماینده مجلس نشدند با وجود اینکه تحصیلات عالی داشتند. برخی اوقات فکر می کنم برادر شهیدم شاید از من بپرسد تو با استفاده از نام من چه کار کردی. به این موضوع فکر می کنم.

- در اوایل انقلاب چطور عضو حزب جمهوری اسلامی شدید؟

اواخر سال 60 قرار شد کنگره حزب جمهوری اسلامی برگزار شود که البته بعد از زمان شهادت،  شهید باهنر بود با توجه به این موضوع به تهران آمدم و عضو ستاد برگزاری کنگره شدم و زیر نظر دبیرکل حزب، حضرت آیت الله خامنه ای  کارها را شروع کردم.

 بعد از برگزاری کنگره قصد بازگشت به کرمان را داشتم در آن زمان آیت الله هاشمی رفسنجانی سوال کردند که اسامی کاندیداها برای شورای مرکزی حزب چه کسانی هستند؟ همچنین بعدا پرسیدند چرا شما ثبت نام نکرده اید؟ آقای هاشمی گفتند شما هم اسم بنویس. نیم ساعت بعد آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور نیز بودند تشریف آوردند و بعد از شنیدن گزارش کارها به من فرمودند اسم خود را به عنوان کاندیدا بنویس. بعدها به عنوان عضو شورای مرکزی انتخاب شدم. البته بعدها فهمیدم اصرار مقام معظم رهبری و آقای هاشمی در آن زمان برای ثبت نام به این دلیل بود که می خواستند اسم شهید باهنر در حزب جمهوری اسلامی با ثبت نام من زنده بماند. بعد از مدتی حضرت آیت الله خامنه ای در حکمی من را به عنوان مسئول تشکیلات تهران حزب جمهوری اسلامی انتخاب کردند که بعد از آن و با مشورت دوستان در انتخابات مجلس نیز شرکت کردم.

- به مجلس ششم راه نیافتید در کل مجلس ششم و اتفاقات آن را  چگونه ارزیابی می کنید؟

در آن زمان انتخاب نشدم، اگر در مجلس ششم بودم با سوابقی که داشتم کارگردانی می کردم و تمام تلاشم را برای جلوگیری از ساختار شکنی می کردم. در مجلس هفتم نیز نماینده مردم کرمان شدم و از مجلس چهارم نیز جزء هیأت رئیسه مجلس بوده ام.

- آقای باهنر کمی درباره آقای روحانی صحبت کنید آیا او اصلاح طلب شده است؟ حداقل انتقادهای شدید برخی اصولگرایان نشان می دهد رئیس جمهور به اصلاح طلبان بیشتر گرایش دارد؟

بهتر است توضیحاتم را اینطور شروع کنم بنده و آقای روحانی 16 سال در مجلس همکار بودیم و رفاقت شدیدی داشته ایم و حتی در دوران نمایندگی آقای روحانی به شوخی اظهار می کردند درست است آقای ناطق نوری رئیس روحانی نایب رئیس مجلس هستند اما روزهایی که باهنر به مجلس نمی آید معلوم می شود رئیس کیست.

- در کل آیا احساس نمی کنید آقایان ناطق نوری و روحانی در حال حاضر بیشتر به اصلاح طلبان گرایش دارند؟

آقای ناطق نوری و روحانی اصولاً اصولگرا بوده اند و الان هم هستند، آقای ناطق نوری نمی تواند اصلاح طلب بشود چون فلز او اینگونه نیست. البته بعد از انتخابات 88 و توهین های آقای احمدی نژاد به آقای ناطق نوری، ایشان دلخوری جدی داشتند و حداقل دوست داشتند دوستان اصولگرا جواب این موضوع را بدهند که البته من دفاع کردم اما برای آقای ناطق نوری قانع کننده نبود.

- تحلیل شما از نتایج انتخابات یازدهم ریاست جمهوری؟ آقای روحانی به دلیل غیبت آقای عارف و هاشمی توانست رأی اصلاح طلبان را بگیرد البته این نکته را نیز بگویم کسانی که عنوان می کنند روحانی یک اصلاح طلب بوده برای اثبات حرف خود یک سخنرانی از او مطرح کنند که از اصلاح طلبان دفاع کرده باشد، اگر آنان یک سخنرانی عنوان کنند من 100 سخنرانی می آورم که در آن آقای روحانی از اصولگرایان دفاع و اصلاح طلبان را نقد کرده است.

- سئوالی که اینجا مطرح می شود این است پس چرا اصولگریان در حال حاضر نقدهای فراوانی به روحانی دارند؟

باید در این زمینه توضیح بدهم یک بخش به این دلیل است که نیروهای او در بدنه دولت اصلاح طلب هستند، چون به او کمک کردند تا رئیس جمهور بشود.

- یعنی معتقدید روحانی، وام دار اصلاح طلبان است؟

به نظرم آقای روحانی نمی خواهد نمکدان بشکند، اما اینکه اصولگرایان نقد می کنند، باید توجه داشت که نقدها نباید عموما سیاسی باشند، مگر ما احمدی نژاد را نقد نمی کردیم بالاخره او منتسب اصولگرایان  بود.همان ابتدای دوران ریاست جمهوری به احمدی نژاد گفتم رفاقت ما سر جای خودش، اما اگر کارها مبنای کارشناسی نداششته باشد من واکنش نشان می دهم و این کار را کردم و به او نقد داشتم.

- آقای باهنر شما واقعا در دوره اول ریاست جمهوری به دولت آقای احمدی نژاد نقد جدی داشتید؟

بله اینگونه بود، اولین بودجه ای که آقای احمدی نژاد تقدیم مجلس کرد کارشناسی شده نبود و من همان جا جلوی او ایستادم و گفتم لایحه بودجه تورم زا است البته منکر این موضوع نمی شوم که از وزیران و کارهای خوب دولت احمدی نژاد  دفاع می کردم.

- بهترین کارهایی که در مجلس نهم انجام شده است؟

توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید از نکاتی بوده که در مجلس نهم مورد توجه قرار گرفته، موضوع تعقیب مذاکرات هسته ای و تصویب طرح تحول سلامت از کارهای خوب دیگر مجلس نهم است البته دولت نیز هم همت کرد البته کمی نگران طرح تحول سلامت هستم چون نباید تنها پول خرج شود بلکه باید طرح مذکور مدیریت هم بشود البته وزیر بهداشت زحمت زیاد می کشد.

فقط در یک سال و نیم پایانی دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد مواظب بودیم احمدی نژاد دوباره کار را خراب نکند،  جلوگیری از افزایش 5 برابری یارانه های نقدی که گرانی و 5 برابر شدن نرخ سوخت را در پی داشت کار مهمی بود. احمدی نژاد در ایام نوروز یکسال گفت، باید زمین کشاورزی به مردم داد تا مردم تولید ملی انجام دهند، گفتیم خدایا تا 14 فروردین توفیق نده این کارانجام شود تا وارد مجلس بشویم و جلوی این کار را بگیریم چون کشور با مشکل کمبود آب روبرو است بنابراین باید بهره وری بالا برود. حتی احمدی نژاد در برخی مناطق می گفت بی خود گفته اند حفر چاه ممنوع است. این در حالی است که وضعیت آب های زیرزمینی کشور خوب نیست و جلوی این کارها ایستادن کار مهمی بود.

-  مجلس چه کارهایی در زمینه اقتصاد مقاومتی انجام شده است؟

در تمامی کمیسیون های مجلس و مرکز پژوهش های مجلس به موضوع اقتصاد مقاومتی توجه می شود و من هماهنگی های لازم را انجام داده ام و به دولت اعلام کرده ام در سه فاز به موضوع اقتصاد مقاومتی توجه شود کارهایی که بدون تغییر قوانین انجام می شود کارهایی که نیاز به قانون دارد در بودجه 94 ببینید و همچنین در لایحه برنامه ششم به این موضوع توجه اساسی شود در فاز اول تقریبا به این موضوع توجه شده در بودجه 94 به دلیل کاهش شدید درآمد نفتی موضوع کمی سخت شده اما برای برنامه ششم مجلس کار کارشناسی انجام می دهد.

تلاش خواهیم کرد از پول نفت برای درآمد غیرعمرانی مصرف نشود البته دولت باید شجاعت هایی داشته باشد تا برخی از پولدارها را از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

-شنیده می شود آقای مهندس باهنر به جبهه پایداری نزدیک شده است؟

باید توجه داشت جبهه پایداری یک جریان تازه تأسیس بود برای اینکه خودش را پیدا کند نیاز به صبر و تحمل بود فکر می کنم جبهه پایداری کم کم به نقطه تعادلی نزدیک می شود روزهای اول تاسیس جبهه پاداری ها تند و تیز بودند این باعث شد که برخی از دوستان ما از جبهه پایداری بترسند، فکر می کنم اعضای جبهه پایداری نیروهای خوبی هستند.

- بالاخره نگفتید آیا شما به جبهه پایداری نزدیک شده اید؟

فلز باهنر به صورتی است که جزء جبهه پایداری سال 91 و زمان تاسیس نمی شود. می توانید از این واژه استفاده کنید که پایداری ها به باهنر نزدیک شده اند.

- شنیده می شود که از دکتر لاریجانی فاصله گرفته اید آیا این موضوع واقعیت دارد؟

این موضوع یک شوخی است.

- مجلس نهم سابقه کار با دولت های یازدهم و دهم را دارد کار با این دو دولت را چگونه ارزیابی می کنید؟

دولت یازدهم در بخشی از کارها عملکرد بهتری نسبت به دولت دهم داشت اما دولت نهم و دهم یک شجاعت هایی داشت که بعضا تخریب کننده بود اما دولت یازدهم باید شجاعت های آباد کننده ای داشته باشد.

- آیا واقعیت دارد که شما تعمدی در سایه قرار دارید یا اینگونه بگویم چرا شما علاقه دارید نفر دوم باشید؟

فکر می کنم اینگونه بهتر می توانم به کشورم خدمت کنم، البته نفر اول نیز مسئولیت های سنگینی دارد که خودم را برای آن کوچک می بینم، در حال حاضر استراتژی های اصلی را در خانه ملت، رئیس مجلس تعیین می کند اما در کارهای اجرایی نفرهای دوم نقش مهمی دارند چه در دولت و چه در مجلس.

- آیا نتیجه مذاکرات هسته ای در ترکیب مجلس آینده نقش دارد؟

بله، نتیجه مذاکرات هسته ای در انتخابات مجلس دهم تأثیر دارد، حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم  پررنگ تر از انتخابات مجالس هشتم و نهم است.

- سرنوشت مذاکرات هسته ای چه می شود؟

ببینید این موضوع صفر و صد نیست، احساس می کنم نمی توانیم به یک تفاهم جامع برسیم البته موافق این موضوع نیستم به اصطلاح بزنیم زیر میز مذاکره.

 

- آقای باهنر نظرتان را درباره عبارات زیر بصورت کوتاه بیان کنید:

- فیلم:

 در جشنواره فیلم فجر دیدم

- موسیقی:

به موسیقی سنتی علاقه دارم.

- خواننده محبوب شما؟

اگر نام خواننده ای را بگویم به بقیه ظلم می شود، به رادیو آوا گوش می دهم.

- دوستان اصلاح طلب در مجلس:

آقای تابش، که امیدوارم حال او خوب شود.

- عارف:

با آقای عارف دوست هستم اما او را یک شخص عمیق سیاسی نمی دانم اما آدم برجسته و خوبی است.

آمد و شد سیاسی:

با برخی اعضای دولت فعلی ارتباط خانوادگی داشته ام و شاید با 10 وزیر جلسات چند ساعته داشته ام.

تخت جمشید:

به آن افتخار می کنم جزء ارزش های ایرانی ما است که باید حفظ شود، از نشانه های  تمدن بزرگ ایرانی است.

- تعطیلات عید نوروز:

بله، همراه با خانواده ایران را سیاحت می کنیم.

- طرفدار پرسپولیس یا استقلال؟

طرفدار تیم برنده هستم.

- پول کثیف؟

خیلی از پول های کثیف دوست دارند وارد انتخابات شوند اما کسانی که در انتخابات هستند باید مراقبت کنند.

هر نماینده به صورت میانگین و متوسط حدود 200 الی 300 میلیون تومان هزینه می کند البته استثناء شاید کسی هم پول خرج نکند، باید کاندیداها مواظب باشند از پول کثیف استفاده نکنند.

- مسعود پزشکیان:

نیروی اصلاح طلب عاقل

- علی مطهری:

برخی اوقات به جاده خاکی می زند باید مواظب خودش باشد.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet